تاریخ انتشار خبر: 31 خرداد 1394 - ساعت 15:30:28
نگاهی به کتاب «مرد رویاها» به بهانه سالگرد شهادت چمران

نگاهی به کتاب «مرد رویاها» به بهانه سالگرد شهادت چمران

«مرد رویاها» در کنار یک روایت ساده و روان، تصویری از چمران چریک را در کنار چمران خدا نشان می‌دهد و خواننده را با زوایای شخصیت این مجاهد و مبارز خستگی‌ناپذیر روبرو می‌کند.

 

«رزمنده 3: دکتر ما باید چه کار کنیم؟ ما به خاطر اینکه امام حسینی هستیم، باید همینطور بسوزیم و بسازیم؟!

چمران: عاشق بودن بالاخره تاوان داره.

رزمنده 2: دکتر! به ما اسلحه برسون! ما تا همیشه خدا به عشق حسین واستادیم.»

نام چمران آن هم شهید مصطفی چمران به تنهایی برای اینکه یک اثر مورد توجه قرار گیرد کفایت می‌کند و این ادعا در آثاری که پیرامون این مجاهد نستوه خلق شده به وضوح مشهود است.

حال اگر نویسنده‌ای چون سید مهدی شجاعی نیزدر کنار این مرد خدا قرار گیرد و قلمش را برای ترسیم تنها بخشی از خطوط چهره این مرد خدا به کار گیرد بی‌شک با اثری درخور توجه به مخاطب عرضه خواهد شد.

حال مخاطب با اثری پیرامون شهید مصطفی چمران روبرو است با عنوان «مرد رویاها».

«مرد رویاها» عنوان فیلمنامه‌ای از سید مهدی شجاعی است که بخشی از زندگی پر فراز و فرود چمران را در سه مقطع آمریکا، مصر و لبنان را در برابر دیدگان خوانندگان به رشته تحریر در آورده است.

«مرد رویاها» به دوره‌ای از زندگی شهید چمران اشاره دارد که کمتر مورد توجه نویسندگان و خوانندگان قرار گرفته است. دوره‌هایی که هرکدام دارای ویژگی‌هایی بوده که زندگی چمران را متمایز و او را به مرد خدا تبدیل کرده است.

همچنین علاوه بر این 3‌ مقطع زمانی به هم پیوسته، نویسنده با استفاده از توانایی‌های قلمش، گریزی به دوران کودکی و نوجوانی چمران زده و سختی‌هایی را که در رسیدن به موفقیت تحمل کرده، به مخاطب نشان می‌دهد.

این اثر در کنار یک روایت ساده و روان، تصویری از چمران چریک را در کنار چمران خدا نشان می‌دهد و خواننده را با زوایای شخصیت این مجاهد و مبارز خستگی‌ناپذیر روبرو می‌کند.

حضور چمران در لبنان و یاری شیعیان لبنان برای رهایی از بند محرومیت این گروه، یکی دیگر از تصاویر زیبای این کتاب است که نویسنده با اشراف اطلاعاتی بسیار با استفاده از قلم محکم خود در برابر دیدگان خواننده به تصویر کشیده است.

شیعیانی که به شیعه بودنشان در سخت‌ترین شرایط مفتخر هستند و آنچه در ابتدای این نوشته آمد بخشی از رویارویی شهید چمران با مبارزان شیعه نبعه بود. وی پس از آشنایی با امام موسی صدر رهبر مبارزات شیعیان لبنان اقدام به پیاده نمودن آموزش‌های نظامی در میان نوجوانان و جوانان لبنانی می‌نماید و در تاسیس جنبش «امل» (افواج مقاومت لبنان) در کنار امام موسی صدر حضور دارد.

او در جریان حمله فالانژها و جنگ داخلی در لبنان به حلقه مقاومت مردمی در منطقه نبعه می‌پیوندد. چمران با استفاده از ترفندهای گوناگون به صورت پیوسته در رفت و آمد میان نبعه و محل اقامت امام موسی صدر است. محاصره بر مردم نبعه سخت شده و در یکی از مقاطع سید محمد حسین فضل الله به چمران می‌گوید: «به آقا موسی بگو فضل الله گفت: نبعه یعنی لبنان، نبعه یعنی اسلام، نبعه یعنی مظلومیت تمام، نبعه یعنی زخم تاریخی شیعه، نبعه یعنی عاشورا، نبعه یعنی کربلا.»

این فیلمنامه به اذعان سیدمهدی شجای برای ساخت نوشته شده بود و نه چاپ ولی امروز در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. وی می‌گوید: «این فیلمنامه از ابتدا به نیت چاپ نوشته نشد، به نیت ساخت نوشته شد برای تلویزیون، و من بیش از ده سال منتظر ساخت آن توسط تلویزیون ماندم و وقتی از ساخت آن در سیستم موجود مأیوس شدم فکر کردم که لااقل متن آن در اختیار علاقمندان، قرار بگیرد.»

کتاب «مرد رویاها» که سید مهدی شجاعی آن را به رشته تحریر در آورده از سوی انتشارات کتاب نیستان با قیمت 25 هزار تومان روانه بازار کتاب شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس/حسام آبنوس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]