تاریخ انتشار خبر: 11 تير 1394 - ساعت 15:58:12
یادداشت‌ها و گفت‌وگو‌های زرشناس در «تکنوکراسی»

یادداشت‌ها و گفت‌وگو‌های زرشناس در «تکنوکراسی»

گفت‌وگو‌ها و یادداشت‌های شهریار زرشناس با رسانه‌ها در قالب کتاب «تکنوکراسی» منتشر شد.

 

کتاب «تکنوکراسی» نوشته شهریار زرشناس، گفت‌وگو‌ها و یادداشت‌های او را درباره این موضوع در بردارد. این یادداشت‌ها و گفت‌وگو‌های وی در خبرگزاری فارس، سایت خبری تحلیلی رجانیوز، شبکه ایران (وابسته به روزنامه ایران) و سایت 598 منتشر شده بود.

یادداشت‌های نویسنده در رسانه‌های داخلی نیز با تیتر‌های خطرتکنوکرات‌های انقلابی‌نما دوباره احساس می‌شود، طیف‌بندی نئولیبرالیسم، سکولاریسم، تکنوکرات‌ها و مدرنیسم هنری در جنگ نرم، عملکرد نئولیبرالیسم ایرانی در عرصه اقتصاد، بررسی رویکرد نئولیبرالی ماهنامه «مهرنامه»، کودتای نئولیبرال‌ها، سکولار‌ها و سرمایه‌داری مدرن در ایران با نام فتنه سبز، خاستگاه نظری آشوب‌های بعد از انتخابات و جیغ بورژوازی در کوچه، در کتاب «تکنوکراسی منتشر شده‌اند.

در پیشگفتار این کتاب می‌خوانیم: «در ایران نیز طبقه تکنوکرات حضور داشته‌ و به ویژه در «سازندگی» بر اثر در پیش گرفتن رویکرد‌های توسعه‌مدارانه از قدرت و مکنت بسیاری برخوردار گردیده و به عنوان یک جناح نیرومند در جمهوری اسلامی ظاهر گردید. تکنوکرات‌های حکومتی و غیر حکومتی ایران علی‌رغم برخی اعتقادات و ظواهر مذهبی، اندیشه‌های سولاریستی دارند و مروج نئولیبرالیسم و کرنش در مقابل نظام جهانی سلطه و عدول از آرمان‌های انقلاب و در پیش‌گرفتن طریق شبه مدرنیته در ایران هستند.»

تکنوکراسی ما را به سمت تسلیم‌شدن می‌برد، عدم راه‌یابی تکنوکرات‌ها به راس نظام، نشانه پیشرفت انقلاب است، غرب توسعه مدرنیستی را در قالب «انقلاب سفید» برای ما اجرا کرد، تحلیل استمرار حیات فُرماسیون غرب‌زده شبه مدرن در ایران پس از انقلاب در قالب جریان‌های نفوذی، عقیم‌کردن انقلاب فرهنگی باعث رشد جریان فتنه شد، خط امامی‌ها و سربازان ژنرال کارل پوپر و بررسی روند مصرف‌گرایی در ایران، عنوان تیتر گفت‌وگو‌های زرشناس درباره تکنوکراسی است.

زرشناس در بخشی از گفت‌وگویی با عنوان «عقیم‌کردن انقلاب فرهنگی باعث رشد جریان فتنه شد (صفحه 129 و 130 کتاب)» در پاسخ به این سوال که «می‌خواهید بگویید طبقه متوسط شبه مدرن، ضلع مهم جریان فتنه است؟» می‌گوید: «بله. طبقه متوسط شبه مدرن مولود نظام آموزش عالی سکولار است و مهم‌تر از آن برساخته سیاست‌های اقتصادی دولت سرمایه محور است. دولت‌های قبلی با اجرای طرح خصوصی‌سازی به شیوه نامناسب زمینه گسترش این طبقه را فراهم کردند. البته لایه مرفه طبقه متوسط هم در این میانه حضور داشتند که از موسوی، تصویر نخست‌وزیر امام(ره) را داشتند که آن‌ها به تدریج از جریان فتنه تبری جستند.»

«تکنوکراسی» را نشر معارف با شمارگان هزار نسخه، قطع رقعی، 221 صفحه و به بهای 85‌هزار ریال روانه بازار نشر کرده است.

به نقل از خبرگزاری ایبنا
نظرات شما
[کد امنیتی جدید]