تاریخ انتشار خبر: 17 مرداد 1394 - ساعت 12:41:17
غلاغه به خونه‌ش نرسید

غلاغه به خونه‌ش نرسید

در این کتاب شیوه روایتگری داستانک ها همانند افسانه های کهن پارسی است اما نویسنده با خلاقیت خود قسمت های طنزی را در آن گنجانده. در واقع مخاطب از تضاد روایتگری کهن و اتفاقات روز مره زندگی امروزی، لبخند بر لبش می نشیند.

غلاغه به خونه‌ش نرسید
نویسنده: ابولفضل زرویی نصرآباد
ناشر: نیستان، چاپ سوم ۱۳۹۳
۲۶۰ صفجه، ۱۴۰۰۰ تومان
****
کودکان افسانه ها می آورند
درج در افسانه شان بس سر و پند
هزل ها گویند در افسانه ها
گنج می جو در همه ویرانه ها

در تابستان ۱۳۷۱ زنده یاد کیومرث صابری فومنی (گل آقا) در پاسخ به سوال مصاحبه کننده روزنامه ابرار که می‌پرسید: «چشم امیدتان در طنز نویسی امروز به کیست؟» می‌گوید: «…قلمی که عبید و دهخدا در دست داشتند، الان بی صاحب نیست. طنز دارد جان می‌گیرد. یکی از مشهورترین طنزنویسان امروز ما ـ ملانصرالدین ـ (ابوالفضل زرویی) فقط ۲۳ سال دارد! چراغ‌ها دارند روشن می‌شوند. شهر چراغانی خواهد شد…».

کسی که مختصر انس و الفتی با طنز معاصر داشته باشد و اسم ابوالفضل زرویی نصرآباد برایش آشناست. ابولفضل زرویی نصرآباد ،شاعر، پژوهشگر و طنز پرداز ایرانی است که سال های متمادی با نام های مستعار متفاوتی درنشریاتی چون گل آقا ،کیهان ورزشی ،جام جم و... به طنز نویسی پرداخته است. زرویی سالها با کیومرث صابری در مجله تکرارنشدنی گل آقا همکاری کرده و با امضای ملا نصرالدین بیشمار بار بیشمارها را خنداند او علاوه به قلم زدن در این حوزه به فعالیت هایی همانند شب نثر طنز (شب خلوت)، جشنوارهی طنز ایران و ... کمر همت بسته است.

کتاب غلاغه به خونه‌ش نرسید، به قلم ابولفضل زرویی، حدود پنجاه افسانه ی کوتاه است که با زبان طنز نوشته شده است. در این کتاب شیوه روایتگری داستانک ها همانند افسانه های کهن پارسی است اما نویسنده با خلاقیت خود قسمت های طنزی را در آن گنجانده. در واقع مخاطب از تضاد روایتگری کهن و اتفاقات روز مره زندگی امروزی، لبخند بر لبش می نشیند.

در این کتاب که نویسنده از آن با عنوان افسانه های امروزی یاد کرده است، می توان جلوه هایی از نقد طنازانه به مسائل کوچک و بزرگ، اعم از عادات و رفتار های غلط اجتماعی، اوضاع فرهنگی ، سیاسی و... را مشاهده کرد.نویسنده با ساختن شهر ها و انسان های افسانه ای مثل ولایت غربت و ولایت جابلغا و... سعی داشته تا نقدی بی طرفانه و با در نظر گرفتن اصول نقد را در غالب طنز بیان کند.

زرویی در «غلاغه به خونه‌ش نرسید» تجربه پیشینیان را با طراوت مضامین امروزی پیوند زده و اثری آفریده است که مشابهش را در نثر طنز فارسی کمتر دیده شده است. او موضوعات کاملا امروزی را با بیانی کهنه حکایت کرده است. نقیضه­‌نویسی زرویی در این اثر از شیرین­‌ترین تجربه­‌های این حوزه است. کاریکاتوری خوشخوان از تضاد فرمی کهنه با موضوعی نو.

ساختار کتاب به گونه‌ای ست که می توان در یک نشست کوتاه یک بخش از آن را خواند، چرا که هر بخش از قطعه ای کوتاه کمتر از هزار کلمه تشکیل شده است؛ بنابراین دور از انتظار نیست که مخاطب بتواند با دردسترس قرار دادن کتاب به کمک آن رنگی به زمانهای مرده زده و از فصت های کوتاه نیز بهره گرفت.

البته ناگفته نماند که نشر نیستان با همکاری موسسه فرهنگی نوین کتاب اقدام به تهیه کتاب صوتی این مجموعه کرده است که حاصل آن اثری صوتی ست با صدای نیما رئیسی و با آهنگسازی و تنظیم مهدی زارع با مدت زمان حدود ۴۰۰ دقیقه. نسخه صوتی کتاب حاضر فرصت دیگرگونه ای برای علاقمندان ابولفضل زرویی نصرآباد به وجود آورده که در خلال انجام یکسری فعالیت های روزانه نیز بتوانند از طریق شنیدن با مضامین طنز آمیزی که نویسنده در این تاب با ظرافت طبع برقلم اورده از طریق شنیداری نیز ارتباط برفرار کنند.

افسانه ی دختری که به کَس کَسانش ندادند، عروسی اکبر و امداد خودرو، حکایت وزیر رسیدگی و افسانه ی گلیم ، چهار درویش و... از جمله داستان های کتاب غلاغه به خونه‌ش نرسید هستند.

به نقل از الف

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]