تاریخ انتشار خبر: 10 شهريور 1394 - ساعت 15:52:03
شهید سالاری به روایت مادر/شهید علی شرفخانلو به روایت مادر

شهید سالاری به روایت مادر/شهید علی شرفخانلو به روایت مادر

در این میان مجموعه مادران از جذابیت بیشتری برخوردار است چراکه از دریچه نگاه و زبان مادرانی به سال‌های دفاع مقدس می‌پردازد که فرزندان خود را تقدیم این آب‌وخاک کرده‌اند، تأکید بر جایگاه مادران و طرح رابطه آن‌ها با عزیزانشان در قالب روایت گوشه‌هایی از خاطرات آن‌ها از کودکی تا شهادت، شرایطی ویژه برای این کتاب‌ها رقم‌زده است؛

شهید سالاری به روایت مادر
(مادران ۷)
نویسنده: سارا صفالو
ناشر: روایت فتح، چاپ اول ۱۳۹۳
۸۰ صفحه، ۴۵۰۰ تومان

شهید علی شرفخانلو به روایت مادر
(مادران ۶ / درضیه)
نویسنده: حسین شرفخانلو
ناشر:روایت فتح،، چاپ اول ۱۳۹۳
۸۸ صفحه، ۵۰۰۰تومان

روایت فتح به‌عنوان یکی از فعال‌ترین ناشران در حوزه دفاع مقدس تاکنون در قالب‌های متنوعی آثار خود را ارائه کرده است. این ناشر در سال‌های اخیر با انتشار مجموعه‌هایی چون یادگاران، مادران و سرداران با رویکردی تازه به ارائه کتاب‌هایی کوچک، با ظاهری شکیل و  جمع‌وجور و پرداختی موجز اما برخوردار از گفتنی‌های بسیار کوشیده طیف وسیع‌تری از مخاطبان و علاقه‌مندان کتاب‌های حوزه دفاع مقدس را جذب خود کند.

در این میان مجموعه مادران از جذابیت بیشتری برخوردار است چراکه از دریچه نگاه و زبان مادرانی به سال‌های دفاع مقدس می‌پردازد که فرزندان خود را تقدیم این آب‌وخاک کرده‌اند، تأکید بر جایگاه مادران و طرح رابطه آن‌ها با عزیزانشان در قالب روایت گوشه‌هایی از خاطرات آن‌ها از کودکی تا شهادت، شرایطی ویژه برای این کتاب‌ها رقم‌زده است؛ به‌خصوص در نشان دادن اوضاع و احوالی که شهیدان در آن بالیده‌اند. شرایطی که در چند چون آن دامان مادرانی که این شهدای گران‌قدر را در خود پرورانده‌اند، نقشی اساسی داشته است. خلاصه اینکه این کتاب‌ها از زبان مادران شهدا به ما نشان می‌دهد که فرزندان دلیرشان چه مسیری را از آغوش آن‌ها تا هنگام در آغوش کشیدن شهادت پیموده‌اند.

در ابتدای کتاب‌های این مجموعه می‌خوانیم: «روزی که کودک متولد می‌شود، مادر هزار امید می‌بندد به او و به آینده‌اش. هرروز آرزو‌هایی که برای خود در سر پرورانده و به آن‌ها نرسیده را در او تجسم می‌کند. در هر مرحله از قد کشیدنش لذتی می‌چشد، آمیخته به رنج. همیشه چنین بوده و هست. زمانی همین مادر دلبسته، چشم از قامت پسر برگرفت و با سلام و صلوات روانه‌ میدان نبرد کرد؛ جایی که هرلحظه‌اش بوی انتظار می‌داد و جدایی. مادر چشم بست بر آرزو‌های خود، تا روزی بر قامت رعنای فرزند شرم نکند که دل‌بستگی‌اش او را پابند زمین کرده است. چشم بست و اشک‌هایش را به دعای شبانه‌روز پیوند زد. اما گاه انتظار به فراق گره می‌خورد و باز مادر بود و شکوفه‌های پنهانی و درد‌های ناگفته. این مجموعه قصد دارد لحظاتی از زندگی مادران شهدا را همراهی کند؛ همراهی تلخ و شیرین.»

مادران ۶ و ۷ تازه‌ترین کتاب‌های این مجموعه هستند که به‌تازگی وارد بازار نشر شده‌ و به روایت زندگی شهید سید داوود سالاری و شهید علی شرفخانلو اختصاص‌یافته‌اند. در کتاب مادران ۶ با عنوان «درضیه» زندگی شهید علی شرفخانلو از زبان مادرش روایت می‌شود. متن این روایت به قلم حسین شرفخانلو فرزند این شهید بزرگوار در قالب کتابی خواندنی تنظیم شده است.

این روایت از زمانی آغاز می شود مادر و پدر شهید شرفخانلو با یکدیگر ازدواج می‌کنند. روایت مادر شهید شرفخانلو سپس به تولد فرزندانش رسیده و با تمرکز بر فرزند شهیدش به اوضاع و احوال او در دوران کودکی و نوجوانی می‌پردازد و تا هنگام شهادت او ادامه می‌یابد. در برچسبی این روایت تصویری از منش شخصی و ویژگی‌های اخلاقی شهید علی شرفخانلو در طول زندگی کوتاهش در محیط خانواده و محله ، در ارتباط با دیگر اعضای خانواده، بستگان و همسایگان و ... ترسیم می‌شود. پایان‌بخش کتاب نیز عکس‌هایی خاطره‌انگیز از دوره‌های مختلف زندگی این شهید ارجمند است.

کتاب هفتم این مجموعه به زندگی شهید سید داوود سالاری اختصاص دارد. «شهید سالاری به روایت مادر» به قلم سارا صفالو در قالب کتاب تنظیم‌شده است. راوی این مجموعه نیز برای نشان دادن وضعیت خانوادگی خود و اوضاع و احوالی که در آن فرزند شهیدش را به دنیا آورده و پرورش داده به سال‌های دور رفته است. او در آغاز اشاراتی به اوضاع و احوال خانواده و خاندان خود  در خمین پرداخته و دست‌آخر نیز به ایام شهادت او می‌رسد.

مجموعه مادران، کتاب‌هایی هستند یادآور تلخی‌ها و شیرینی‌های بسیار که در سالهای دفاع مقدس پشت سر گذاشتیم؛ روایت تلخ از دست دادن فرزندان از زبان مادرانشان، مادرانی که با فدا کردن عزیزان‌شان رسم ایستادگی را به ما آموختند.

به نقل از الف

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]