تاریخ انتشار خبر: 24 شهريور 1394 - ساعت 12:18:25
رمان نرگس

رمان نرگس

"نرگس" داستان مصطفی، پسر بچه ای نوجوان است که در دوران شاه در مقطع راهنمایی تحصیل می کند و خواهری دارد به اسم نرگس که در مقطع دبیرستان مشغول به تحصیل است...


رمان "نرگس" روایتی است از واپسین روزهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران که به قلم رحیم مخدومی نگاشته شده و به همت انتشارات سوره ی مهر به چاپ رسیده است. . مخدومی را می توان نویسنده ای پر کار و ارزشی دانست چرا که در زمینه ی دفاع مقدس و شهدای میهن عزیزمان بسیار قلم زده و آثاری چون "آنان که رفتند"، "هرکس کار خودش"، "جنگ پابرهنه"، "خواب ها و خاطره ها" ، "مردان درد"، "یار کجاست؟"، "معلم فراری"، "چه کسی ماشه را خواهد کشید؟"، "وقتی پرده کار رفت"، "پروانه های عصر خبر"، "یک عالمه هیاهو"، "من، مادر مصطفی(دانشمند جوان شهید مصطفی احمدی روشن در خاطرات مادر و دیگران)" و "فرمانده ی من" را به رشته ی تحریر درآورده است. او که متولد ورامین می باشد، در جشنواره هاي متعددی مانند جشنواره کتاب معلم، جشنواره شهید حبیب غنی پور، جشنواره انتخاب کتاب دفاع مقدس بنیاد و جشنواره ارشاد 20 سال ادبیات پایداری به عنوان نويسنده برتر معرفي شده است.

از آثار او، كتاب "جنگ پابرهنه" كتاب منتخب دفاع مقدس، "نرگس"، "مالك خیبر" و "پروانه‌های عرصه خبر" كتابهای برگزیده جشنواره كتاب معلم می‌باشند. انتشارات سوره ی مهر از جمله انتشارات شناخه شده می باشد که در راستای شناساندن و معرفی مبارزین انقلابی و بزرگان سیاسی و همچنین شهدای عزیز میهنمان تلاش بسیار نموده و آثار زیادی را منتشر نموده و در زمینه ی داستان و رمان نیز آثار ارزشمندی را روانه ی بازار کرده است.

با توجه به اینکه این رمان، داستان نوجوان می باشد و برای گروه سنی خاصی نوشته شده دارای متنی ساده و روان و به دور از اصطلاحات پیچیده و سنگین است. "نرگس" داستان مصطفی، پسر بچه ای نوجوان است که در دوران شاه در مقطع راهنمایی تحصیل می کند و خواهری دارد به اسم نرگس که در مقطع دبیرستان مشغول به تحصیل است. پدر مصطفی فردی زجرکشیده و در عین حال انقلابی است که مخفیانه و در پوشش فروشنده ی نان خشک به فعالیت های انقلابی خود ادامه می دهد. مصطفی همچنین دایی مبارزی دارد که در لباس روحانیت به فعالیت علیه رژیم شاه و پخش اعلامیه های امام خمینی(ره) مشغول است و بارها توسط ساواک دستگیر و شکنجه می شود. طبق بخشنامه ی جدید نرگس به علت داشتن حجاب از مدرسه اخراج می شود و این تلنگری برای بیداری مصطفی و پیوستن وی به جمع انقلابیون می گردد که از اینجا به بعد کتاب شرح تلاش های او برای بازگرداندن خواهرش به مدرسه می باشد که به پیروزی انقلاب اسلامی ختم می شود.

حوادث روایت شده در کتاب با زاویه ی دید اول شخص و از زبان مصطفی می باشد که به حدی ملموس و باورپذیر است که گویی بیان خاطرات نویسنده است که البته این حدس دور از ذهن نیست چرا که مخدومی در دوران قبل از پیروزی انقلاب، تقریبا همسن و سال شخصیت اصلی داستان بوده است و به همین علت است که می تواند با بهره گیری از واقعیت، به زیبایی به شرح جزئیات و حوادث اتفاق افتاده در آن دوران بپردازد.

وی با شخصیت پردازی مناسبی که از مصطفی به عنوان قهرمان نوجوان داستان صورت داده است به خوبی با شرح جزئیات رفتاری و گفتاری و حتی بیان احساسات وی توانسته است خواننده را تا پایان با خود همراه سازد و در این راستا سعی نموده از اغراق و بزرگنمایی دوری کند. دیگر شخصیت های آورده شده در داستان مانند نرگس، پدر مصطفی، مادر او، دوستانش، دایی وی و معلمین مدرسه کمتر معرفی شده اند که این متناسب با میزان نقشی است در ماجراهای بیان شده به عهده دارند.

اعتصاب مصطفی و دوستانش تحت تأثیر صحبت های معلم انقلابی خود ، سر دادن شعار وحدت و تکبیر برای پیوستن به جمع مبارزین و معترضین نظام، انجام فعالیت های انقلابی از قبیل پخش اعلامیه ها و شرکت در تظاهرات به صورت مخفیانه، دستگیری مصطفی و پدرش توسط ساواک، با حجاب شدن یکی از معلمان بی حجاب مدرسه در اثر کارهای مصطفی و دوستانش و ... از جمله حوادثی است که روند جریانات کتاب را در بر می گیرد. نویسنده در سی و چهار بخش کوتاه سعی نموده کل وقایع رخ داده در آن بازه ی زمانی در فضای جامعه و بخصوص از دید پسر بچه ای نوجوان را شرح دهد که هر یک از بخش ها دربرگیرنده ی یکی از این حوادث است که به هم پیوسته می باشد و در پایان کتاب نیز همگی گره گشایی می شوند.

هر چند این کتاب حوادث و وقایع قبل از انقلاب و جو حاکم بر جامعه و مدارس در آن دوران و رفتار سختگیرانه و ظالمانه ی ناظم مدرسه و برخی از معلمین طرفدار ساواک را روایت می کند که ادبیات سخیف و مخصوص به خود داشته اند ولی با توجه به اینکه مخاطبین این کتاب نوجوانان می باشند، آوردن برخی کلمات غیراخلاقی مناسب نیست و حذف کردن آن ها و جایگزینی با کلماتی معمول تر صدمه ای به پیکره ی داستان نمی زند. هدیه ی این کتاب به قشر نوجوان که آن دوران را ندیده اند و به خوبی می توانند با شخصیت اصلی داستان همزادپنداری کنند برای آگاهی ایشان از فضای حاکم بر جامعه در قبل از پیروزی انقلاب و دانستن ارزش خون هایی که در راه انقلاب ریخته شده است، مناسب و ضروری به نظر می رسد.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]