تاریخ انتشار خبر: 06 مهر 1394 - ساعت 13:20:12
معرفی ده کتاب در باب زندگانی امام هادی(علیه السلام)

معرفی ده کتاب در باب زندگانی امام هادی(علیه السلام)

کتابستان با تبریک میلاد امام هادی(علیه السلام) برای کسب آگاهی از سیره و زندگانی دهمین اختر تابناک امامت و ولایت مطالعه کتاب‌های زیر را توصیه میکند.

وقتی خورشید عالم تاب غروب میکند، عالمی با او در غروب می نشیند. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم پس از بیست و سه سال نورافشانی و در واپسین لحظات عمر خویش فرمود از میان شما رخت میبندم در حالی که کتاب خدا و مفسران این کتاب که اهل بیتم باشند را در میانتان باقی میگذارم و آگاه باشید این دو از هم جدایی ناپذيرند تا زماني كه در قيامت به من ملحق شوند .

اري اهل بيت پیامبر از سمت خدا به عنوان الگویی مناسب معرفی شده بودند، پیشوایانی که سبک زندگی آنان در ادامه ی سنت‌های پیامبر بوده و مانند ایشان وظیفه ی هدایتگری را بر دوش میکشند.

راهیابی به مسیر صحیح زندگی الهی نیازمند مطالعه هر چه بیشتر سبک سلوک آن انوار درخشان است. بسته حاضر برآن بوده تا با معرفی ده کتاب به بیان و توضیح هر چه بیشتر زندگانی و سیره رفتاری امام هادی (ع) پرداخته و دریچه ی جدیدی را برای شناخت بیش از پیش آن حضرات بر مخاطبین بگشاید.

1.چهره‌های درخشان سامرا

علی ربانی خلخالی

مکتب الحسین

این کتاب توسط یکی از نویسندگان باتجربه تاریخ اسلام به رشته تحریر درآمده است که ایشان پس از آثار متعدد تاریخی، به نگارش زندگینامه ستارگانی پرداخته است که در سامراء زیسته اند. نویسنده ابتدا از زندگینامه امام هادی النقی و امام حسن عسکری علیهماالسلام و حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)  آغاز کرده و حیات مطهر هر یک از ایشان را طی یک فصل مجزا شرح داده است.

 به اینصورت که ابتدا به معرفی شخصیت والای ایشان پرداخته و سپس بر اساس نقل های تاریخی و روایات اسلامی به بیان گوشه ای از کرامات و شگفتی های ایشان پرداخته است. آنگاه قطره ای از دریای علمی حضرات را مورد تحقیق قرار داده و به تشریح فعالیت های علمی ایشان پرداخته است.

 بخش چهارم کتاب به بیان زندگی حضرت نرجس سلام الله علیها می پردازد و با مروری بر تحولات زندگی ایشان، فضایل آن بزرگوار را تبیین می کند. درنهایت فصل های پایانی کتاب به مسائل تاریخی مربوط به سامراء و حرم امامین عسکریین علیهماالسلام پرداخته است.

2.فرهنگ جامع سخنان امام هادی

صمد جودتی

پژوهشکده باقرالعلوم

زمان امام هادی النقی علیه السلام همچون دیگر امامان معصوم، درگیر مشکلات عمیق اعتقادی و فرهنگی و سیاسی و اجتماعی بوده است. اما علیرغم خفقان گسترده ای که در جامعه حاکم بوده است، ایشان با تدابیر ظریف و حکیمانه شان تشیع را مدیریت کردند تا به زمانه ما برسد.

کتاب «موسوعة کلمات الامام الهادی(ع)» حاصل پژوهش جمعی از محققان حوزه علمیه قم است که از لابلای اوراق منابع تاریخی و تفسیری و حدیثی شیعه و سنی، به جمع آوری، مقابله و تدوین مجموعه بیانات نورانی امام هادی علیه السلام پرداخته اند. این اثر، ترجمه آن کتاب است که به همراه متن اصلی روایات ارائه شده است.

کتاب ذیل 4 بخش کلی عقاید، احکام، اخلاق، دعاها تدوین شده است. بیانات آن حضرت در موضوعات مختلفی همچون: علم خداوند به موجودات، جبر و تفویض، تفاوت ایمان و اسلام، معجزات متعدد پیامبر اعظم (ص)، مباحث گوناگون تفسیری، معارف امامتی اهلبیت علیهم السلام، توبه نصوح، نماز شب، مال حرام و بسیاری از موضوعات دیگر در این کتاب نقل شده است.

3صحیفه امام هادی

جواد قیومی

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

دعا به مثابه بارزترین تجلّی ارتباط عبد و ربّ، یکی از اساسی ترین اسرار خلقت است که عبودیت در آن به ظهور میرسد. اگر ائمه معصومین علیهم السلام اهمیت و روش دعا کردن با تمام پیچ و خم هایش را به ما نمی آموختند، هیچ گاه نمیتوانستیم از این حجاب عبودیت را رها شویم.

یکی از بهترین روش های دعا کردن، اینست که بنگریم چهارده اسوه خلقت چگونه دعا کرده اند تا ما هم با تمسک به آنان، بتوانیم از این موهبت برخوردار شویم. هدف اصلی نویسنده از تألیف کتاب «صحیفه امام هادی(ع)» این بوده است که مجموعه دعاهایی که در منابع روایی از حضرت امام هادی(ع) نقل شده است را جمع آوری کرده و به صورت منسجم ارائه کند.

 مؤلف در این اثر مجموعه ادعیه و تسبیحات آن حضرت را بر اساس منابع و مصادر مختلف گردآوری کرده و ذیل چهار فصل ارائه داده است. 1-نیایش ها و دعاها (هفت بخش) 2-کلمات توحیدی 3-گزیده ای از بیانات نورانی حضرت در موضوعات مختلف 4- اشعاری که از ایشان نقل شده است.

4.شکوه سامرا

محمدحسن حیدری

دانشگاه امام صادق ع

درست در زمانی که خلفای عباسی و مشاوران سیاسی و امنیتی آنان گمان می کردند با تبعید امام هادی و امام عسکری علیهماالسلام به سامراء میتوانند ایشان را زیرنظر گرفته و فعالیت هایشان را تحت مدیریت خود درآورند، ایشان توانستند این تبعید را به یک هجرت شکوهمند مبدل سازند.

این اثر حاصل تلاش جمعی از محققان است که ثمره تدبر در ابعاد تاریخی زندگی امامین عسکریین علیهماالسلام را در قالب یک مقاله پژوهشی ارائه داده و به صورت این کتاب تدوین و ارائه گردیده است.


کتاب در 9 فصل تنظیم شده است: 1- تحلیلی اندیشمندانه بر امام شناسی در زیارت جامعه کبیره 2-تحلیلی بر رساله امام هادی (ع) درباره جبر و تفویض 3- اوضاع سیاسی زمان امام هادی (ع) 4-سازمان وکالت در عصر عسکریین(ع) 5-تحلیلی بر فرقه های عصر عسکریین علیهماالسلام و موضعگیری ایشان 6-تحلیلی بر جایگاه ویژه حکیمه خاتون (س) در ابعاد امنیتی و سیاسی پایگاه امامت 7-نقش امامین عسکیریین (ع) در بالندگی علوم اسلامی 8-راویان و اصحاب ایشان و نقش آنان در پیشبرد اهداف امامت 9-تحلیلی بر شیوه های تبلیغی امام هادی (ع)

5.پیشوایان هدایت امام علی النقی

سید منذر حکیم

مجمع جهانی اهل بیت

این کتاب تحلیل تاریخی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بر زندگانی و زمانه و سیره امام هادی علیه السلام است که ذیل چهار بخش کلی تدوین شده است. ابتدا خلاصه‌ای چند صفحه‌ای از تاریخ زندگی امام هادی (ع) و مهم‌ترین فراز و فرودهای تاریخی زندگی ایشان ارائه می‌شود.

 پس از آن، مخاطب در سه سطح مختلف که از اجمال به ‌تفصیل می‌رود، فهم عمیق‌تری از زندگی و سیره‌ی ایشان و شرایط تاریخی آن مقطع پیدا می‌کند. پرداختن به برخی مباحث کلامی یا فقهی و حدیثی متناسب نیز از نظر نویسنده دور نمانده است.

 در واقع مطالب کتاب به گونه ای نوشته شده است که در عین پردازش حکمت شگفت آور امام معصوم، برای مخاطب غیرشیعه نیز قابل استفاده باشد. علاوه بر آن، نویسنده در این کتاب سعی کرده‌ زندگی امام هادی علیه السلام را به گونه‌ای عقلانی روایت کند تا مخاطبان دانشگاهی که در معرض نظریات جدید علوم انسانی هستند نیز در مواجهه با آن دچار تعارض و ابهام نشوند.

6.زندگانی حضرت امام علی‌النقی

علی رفیعی

فیض

در حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی اهل بیت پیامبر اکرم (ص) نکته ها و درس های بسیار زیادی نهفته است که با مطالعه­ی تاریخ معصومین (علیهم السلام) دستیابی به این مهم ممکن خواهد بود.

دهمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام علی النقی الهادی (ع) در زمان زندگانی خودشان حوادث و اتفاقاتی را سپری کردند که برای پیروانشان بسیار مهم و قابل تامل است. کتاب حاضر با عنوان زندگانی حضرت امام علی النقی (ع) تألیف علی رفیعی در راستای تحلیل و ارزیابی سلوک فردی، اجتماعی و سیاسی حضرت نکات ارزشمندی را مرقوم داشته اند.

 مولف در این اثر با استفاده از منابع دست اول تاریخی مطالبی از قبیل؛ ویژگی های فردی، شخصیت معنوی و الهی حضرت، تحلیل شرایط سیاسی- اجتماعی عصر امام، بروز آشوب ها و فتنه ها در قلمرو اسلامی، رفتار حضرت با دستگاه خلافت و بسیاری دیگر از بحث های مهم را مورد تحلیل و ارزیابی قرار داده اند.

7.پرسشهای مردم و پاسخهای امام هادی

احمد قاضی زاهدی

عصر ظهور

کتاب پیشرو تحت عنوان پرسش های مردم و پاسخ های امام هادی (ع) تألیف آقای احمد قاضی زاهدی در راستای معرفی شخصیت امام هادی (ع) نگارش شده است. در این کتاب نویسنده ی محترم سعی کرده است تا آراء اعتقادی، کلامی، اخلاقی، فقهی و ... امام موسی هادی (ع) را در قالب پرسش و پاسخ به مخاطبین ارائه دهد.

در واقع پرسش هایی که در عصر امام هادی (ع) توسط عامه­‌ی مردم و خواص از اصحاب ایشان شده بود، حضرت با بیاناتی زیبا جواب داده اند.

 مجموعه­‌ی حاضر در دوازده فصل تدوین شده است که موضوعاتی نظیر؛ اصول دين، فضايل و برتري هاي امام هادي(ع)، معجزه ها و شگفتي هاي وي، آخر الزمان و امام مهدي(ع)، ايمان و كفر، آداب اخلاقي، قرآن كريم، طب و مسايل پزشكي و در نهايت برخي از احكام الهي در کتاب عنوان شده است.

8.سیره امام هادی با حاکمان قصر و قاضیان عصر

یاس بهشت

کامل سلیمان

امام دهم شیعیان حضرت علی النقی هادی (ع) در سنین کم و در دوران کودکی زعامت مسلمین را به عهده گرفتند. زندگی پر فراز و نشیب ایشان و در دوارن امامتشان بسیار قابل توجه است. کتاب حاضر با عنوان سیره­ی امام هادی با حاکمان قصر و قاضیان عصر تألیف کامل سلیمان به ارزیابی و تحلیل زندگی حضرت در بعد فردی و به خصوص در بعد سیاسی حضرت نگارش شده است. مولف در این اثر به بررسی اتفاقات پیش آمده در زمان امامت حضرت هادی (ع) پرداخته است.

مجلس هایی که در دوران کودکی حضرت توسط فقها و علمای عصر برگزار شده بود و امام با علم وعمل خودشان مردم را آگاه کرده بودند، دلایل دستگیری امام و انتقال ایشان از مدینه به دربار خلفای جور، بیان اندیشه های امام در موضوعات مختلف، معرفی اصحاب و یاران حضرت بخش هایی از کتاب حاضر می باشد که به آن ها پرداخته شده است.

9.مشعل هدایت در مکتب امام علی‌النقی

علی قائمی

جمهوری

برای درک درست و فهم بیشتر از زندگی حضرات معصومین (علیهم السلام) لازم است که نگاه تحلیلی و دقیقی نسبت به زندگی حضرات داشته باشیم. کتاب پیشرو با عنوان مشعل هدایت در مکتب امام علی النقی (ع) تألیف علی قائمی در راستای بررسی زندگانی حضرت در سیره فردی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی حضرت نگاشته شده است.

در این اثر مولف مطالب را در فصول مختلف و با عناوینی از قبیل ؛ خاندان و تبار؛ ولادت و مراسم؛ دوران زندگی؛ زندگی امام و معاصران او؛ خوی و کرامت امام؛ گروه‌ها و شرایط اجتماعی؛ خدمات دینی امام؛ قیام‌ها و نهضت‌ها؛ صحابه و شاگردان و سخنان و آثار امام، تدوین کرده است.

10.زندگی امام هادی

باقر شریف القرشی

چاپ و نشر بین الملل

کتاب حاضر با عنوان زندگانی امام هادی (ع) به قلم باقر شریف قریشی به بررسی و تحلیل وضعیت امام هادی (ع) از ولادت تا شهادت پرداخته شده است. مولف محترم در این اثر با استفاده از منابع مهم تاریخی، زندگی امام را از آغاز حیات مورد بررسی قرار داده است و فضایی که امام در آن جا رشد کرده اند را با بیان دیدگاه مولفان ذکر کرده است.

بررسی شخصیت سیاسی و اجتماعی حضرت در جامعه از جمله مواردی است که در کتاب مورد بررسی قرار گرفته است. روایاتی که از حضرت به دست رسیده با ذکر سند آن ها، ذکر نام اصحاب و یاران امام هادی (ع)، بررسی سند و شرح دعای زیارت جامعه، به تصویر کشیدن فضای سیاسی متشنج و ظالمانه­‌ی خلفای جور و نحوه ی برخورد امام با آنها، گزارش تحیلی جریان های فکری انحرافی و ... از موارد خواندنی در این کتاب است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]