تاریخ انتشار خبر: 03 آبان 1394 - ساعت 13:57:29
منظومه شهیدان کربلا

منظومه شهیدان کربلا

از نکات برجسته این منظومه تاریخ نگاری آن است که استاد کاشانی به خاطر تسلط بر تاریخ اسلام توانسته است اثر قابل اعتنایی در حوزه تاریخ ارئه دهد.خط سیر اشعار این منظومه از هجرت حضرت سیدالشهدا علیه السلام آغاز می شود و تا قضایای شام ادامه می یابد.

منظومه شهیدان کربلا

همایون کاشانی

سوره مهر

" منظومه شهیدان کربلا " از جمله آثار فاخر مرحوم استاد همایون کاشانی (سید رضا آل یاسین)؛ این شاعر ارجمند شعر فارسی است که سروده های ایشان در زمره بهترین های شعر آئینی است. او فرزند مرحوم آیت الله میر سید نظام الدین آل یاسین، از علمای مشهور زمان مشروطیت و اهل کاشان است.

عشق و علاقه خالصانه همایون کاشانی به خاندان رسالت در کودکی و در کنار خانواده دوستدار اهل بیت علیهم السلام و بخصوص پدر عالمشان شکل گرفته است. شاید بدین سبب است که عمده آثار ادبی استاد همایون کاشانی در مدح و منقبت اهل بیت علیهم السلام است.

از نکات برجسته این منظومه تاریخ نگاری آن است که استاد کاشانی به خاطر تسلط بر تاریخ اسلام توانسته است اثر قابل اعتنایی در حوزه تاریخ ارئه دهد. خط سیر اشعار این منظومه از هجرت حضرت سیدالشهدا علیه السلام آغاز می شود و تا قضایای شام ادامه می یابد.

طبع لطیف و دل انگیز شاعر در توصیف و بیان قهرمانی های پیروان و فدائیان امام حسین علیه السلام، خواننده  را به خود جذب می کند تا خوانش اشعار را که در قالب مثنوی سروده شده به پایان برد.

استواری و صلابت زبانی استاد و نیز بهره مندی مناسب از قالب مثنوی چشمگیر است. به گونه ای که در همان وهله نخست مخاطب به یاد اشعار شاهنامه حکیم طوس می افتد:

به نام جهان دار کیهان خدای

کز اوی است بنیان گیتی به جای

کریمی که گردون سپهر آفرید

خور و خواب و احسان و مهر آفرید...

از جمله اشعار فاخر جناب همایون کاشانی خطبه آتشین حضرت زینب سلام الله علیها است در دربار شام:

درود از خداوندگار جهان

به پیغمبر و آل او بی کران

چه پندار کردی، کنون ای یزید

که بستی به ما تنگ راه امید

کشاندی به هر شهر ما را اسیر

زمین تنگ کردی به ما ناگزیر

مپندار آنان که کافر شدند

به بیداد و جور و جفا در شدند...

تو گم کرده ای از مروت طریق

چنین عدل و دادست یا بن الطلیق؟

تسلط و اشراف استاد فقط در قالب مثنوی نیست، بلکه ایشان در غزل سرایی نیز خوب طبع آزمایی کرده اند:

بیخود می کند از خویش نگاهی گاهی

می شکوفد به لبم غنچه آهی گاهی

می نشیند دل شیدا به سرا پرده اشک

تا کند سوی تو دزدیده نگاهی گاهی

توبه ام با همه پاکیزگی و پاکدلی

شرمگین می شود از شوق گناهی گاهی...

" در توحید و تولد حضرت سیدالشهدا علیه السلام، در نگه داری و تربیت حضرت، در وفات و شهادت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و حضرت فاطمه سلام الله علیها، گفت و گوی حضرت در کودکی با عمر، خوابی که حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در کربلا دید، بیعت گرفتن معاویه ملعون برای پسرش یزید لعنت الله علیه و... " شاعر این منظومه گرانبها تقریبا هیچ موضوع مهمی را در زندگی و ایام عمر امام حسین علیه السلام از قلم شاعرانه اش جا نینداخته اند. سیر اتفاقات پشت سر هم و طبیعی است و مخاطب با عطشی تمام تا آخر قصه جانسوز کربلا  این منظومه را پی می گیرد. 

  از جمله آثار ایشان می توان به؛ کلام علی علیه السلام با نغمه همایون ( ترجمه منظوم نهج البلاغه )، میراث حضرت زهرا سلام الله علیها، زندگی نامه منظوم امام رضا علیه السلام اشاره کرد.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]