تاریخ انتشار خبر: 07 آبان 1394 - ساعت 11:00:31
"شهید عشق"؛ روایتی متفاوت و داستان‌گونه از واقعه عاشورا

"شهید عشق"؛ روایتی متفاوت و داستان‌گونه از واقعه عاشورا

رمان "شهید عشق"، نوشته احمد تورگوت، نویسنده اهل سنت ترکیه است که توسط انتشارات کتابستان منتشر شده.

"شهید عشق"

احمد تورگوت

 انتشارات کتابستان

«زینب روی شن‌ها زانو زد. چشم به دوردست دوخت و به دشتی که زیر نور سوزان خورشید، هرم گرمایش را به آسمان پس می‌داد، خیره شد. چادرش خاکی و غبار گرفته بود و عرق از روی پیشانی‌اش شره می‌کرد. اشک در چشمانش حلقه زد. مانند حسین(ع) خم شد و مشتی از خاک را در دستانش گرفت، نزدیک صورتش آورد و بویید. خاک تفتیده آرام آرام از لای انگشتانش روی زمین ریخت. می‌دانست که به روزهای موعود بسیار نزدیکند. قطره اشک را با گوشه چادرش پاک کرد و از جا برخاست. دختر علی(ع) باید صبور و مقاوم باشد. راه سختی در پیش است ... »

اینها بخش هایی از رمان "شهید عشق"، نوشته احمد تورگوت، نویسنده اهل سنت ترکیه است که توسط انتشارات کتابستان منتشر شده.

کتاب با مرگ معاویه آغاز می شود و ولید والی مدینه می خواهد از حسین(ع) برای یزید بیعت بگیرد اما، حسین (ع) به جای ماندن راهی مکه می شود و سفرش را اغاز می کند؛ "سفر عشق" ...

این اثر ماجرای کربلا را از دریچه‌ای کاملا متفاوت از آنچه تاکنون بدان نگاه شده و در قالب یک رمان مورد بررسی قرار داده است.

 

نویسنده "شهید عشق" با نگاهی که تلفیقی از عرفان اسلامی، تاریخ اسلام و شرایط اجتماعی دوران امامت امام حسین (ع) است، تلاش نموده تا از دیدگاه شاهدی زنده و از بعد انسانی و احساسی به بررسی و انعکاس واقعه کربلا پرداخته و به خوانندگان خود منعکس نماید.

جای جای کتاب می بینیم که حسین(ع)  حرف هایش را می زند و اهل بیت حرف هایش را تحلیل می کنند؛ حرف های حسین(ع)را به گوش جان می شنوند و به مقایسه و تحلیل می پردازند.

زیبایی کتاب در همین تحلیل ها است:

تحلیل رباب در سعی صفا و مروه:

«رباب در طول سعی، مشغول مقایسه دردناکی بود که تمام مادرها را پریشان می کرد؛ پسرش علی اصغر با اسماعیل هاجر هم سن بودند.

چه امتحان بزرگی بود دویدن برای یک قطره آب در تپه های داغ و وحشی، احساس می کرد سرش گیج می رود و تمام بدنش بی حس است؛ دست هایش غیرارادی به پهلو افتاده و طاقت زانوهایش طاق شده بود؛ دیگر نمی توانست برای سعی به دویدن ادامه دهد.

لحظه ای مکث کرد، در این حال، گرمای دست نیرومند حسین(ع) را در دستش حس کرد، رباب که از تصور دیدن مادر در طلب قطره ای آب برای طفل خردسال هنوز بغض در گلو داشت، نتوانست به چشم های حسین(ع) نگاه کند، که اگر توان و جرات داشت حتما می پرسید: ای فرزند رسول خدا! آیا ما هم ؟ ..»

نویسنده در این کتاب با استفاده از تخیل به‌نحوی که به اصل تاریخ آسیبی وارد نشود، امام حسین(ع) را به‌عنوان شخصیت اصلی رمانش وارد داستان کرده و پس از شرح زندگی ایشان، به شرح چرایی و چگونگی قیام امام حسین(ع) می‌پردازد.

کسی که اهل بیت را نشناسد و هیچ شناختی به امام حسین(ع) نداشته باشد بعد از خواندن این کتاب می تواند شناخت خوبی پیدا کند از نواده رسول خدا که در کربلا مظلومانه با اهل بیتش به شهادت رسید.

کتاب در گیر و دار شیعه و سنی نمی افتد و با وجود اینکه نویسنده سنی مذهب است اما روایت کتابش اختلاف برانگیز نیست  و می توان به متن اعتماد کرد؛ نویسنده هم از منابع شیعه و هم از منابه اهل تسنن برای نهوشتن کتابش استفاده کرده است.

احمد تورگت، نویسنده این کتاب می گوید: «به خاطر نوشتن  "شهید عشق" از سوی سلفی‌های ترکیه و خارج از ترکیه و همچنین آنهایی که هیچ بهره‌ای از حب اهل بیت (ع) ندارند، به من اعتراض شد. این افراد کسانی هستند که از زیبایی‌های اهل بیت‌ (ع) محروم هستند و از رمانی در ارتباط با کربلا ناراحت می‌شوند و این مسئله برای من مهم نیست و ان‌شاءالله حضرت زهرا (س) شافع من خواهد شد.

به نظرم باید اینطور فکر کرد که کربلا، تنها درد شیعه نبوده و اهل بیت(ع) فقط متعلق به شیعیان نیست، بلکه هرکس می‌گوید من مسلمان هستم و خود را پیرو پیامبر اسلام می‌داند و به قرآن ایمان دارد، حب اهل بیت (ع) را باید داشته باشد و این نقطه اشتراک تمام مسلمین است و با توجه به این اشتراکات باید آینده را بسازیم.»

پایان‌بندی کتاب، با شهادت امام حسین(ع) است و نویسنده مثل همه قسمت های کتاب که شاعرانه روایت می کند، این شهادت را هم شاعرانه به تصویر می کشد:

«فرزند رسول خدا(ص) مانند عمویش حمزه سیدالشهدا در جنگ احد، با نیزه ای که در شکمش فرو رفته، چند قدم دیگر برداشت.

سپس تنی را که صبح در ردایی سفید بود، اینک سرخ سرخ و از سرتا پا مرجان شده بر روی زمین افتاد.

خونش از زخم هایش روی زمین و شن های داغ و تفدیده می ریخت حسین(ع).

یک چشمش به خیمه عرش بود و دیگری به سوی زنان و کودکان، در این هنگام شمشیر برنده سنان نزدیک بود تا بر گردن حسین(ع) بنشیند؛  و آن گاه زمین و زمان در هم ریخت؛ همه ذرات عالم انگار قامت به امامت عشق بستند و آفتاب که گویی کسوف خورشید زمین را تاب نداشته باشد به خون نشست و آسمان کربلا تیره و تار شد.»


این کتاب تاکنون در ترکیه 16 بار تجدید چاپ شده و بسیاری از اهل سنت در ترکیه از طریق این کتاب با اهل بیت(ع) آشنا شده‌اند؛ کتاب را انتشارات کتابستان منتشر کرده است؛ کتاب 502 صفحه و قیمت آن 21500 تومان است؛ که البته قیمت کتاب با توجه به حجم زیاد کتاب بسیار مناسب است.

به نقل از خبرگزاری تسنیم

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]