تاریخ انتشار خبر: 09 آبان 1394 - ساعت 14:14:12
همه آینه‏‌ها

همه آینه‏‌ها

" همه آینه ها " نام گزیده غزل های عاشورایی شاعران معاصر است.از شاعران نامی معاصری چون؛ مرحوم قیصر امین پورو ... گرفته تا شاعران جوان تر و کم اشتهارتری چون؛ محمد جواد آسمان، سارا حیدری، مریم سقلاتونی و دیگران.

همه آینه‏‌ها

مهدی مظفری ساوجی

سوره مهر

" همه آینه ها "  نام گزیده غزل های عاشورایی شاعران معاصر است که مهدی مظفری ساوجی آن را گرد هم آورده و توسط انتشارات سوره مهر استان تهران (نوبت اول در سال 1386 و سپس چاپ سومش در سال 1391) منتشر شده است.

در این مجموعه عاشورایی مظفری از 142 شاعر؛ 285 شعر از بهترین سروده هایشان را آورده است. از شاعران نامی معاصری چون؛ مرحوم قیصر امین پور، حبیب الله چایچیان (حسان)، حمید سبزواری، مرحوم استاد شهریار، مشفق کاشانی، علیرضا قزوه، محمد علی مجاهدی، مرحوم حسین منزوی، یوسفعلی میرشکاک و ... گرفته تا شاعران جوان تر و کم اشتهارتری چون؛ محمد جواد آسمان، سارا حیدری، مریم سقلاتونی، آرش شفاعی، پانته آ صفایی و دیگران.

از نکات برجسته این اثر مقدمه دوازده صفحه ای آن می باشد. مظفری ساوجی در این مقدمه ابتدا از اولین حدس و گمان های نواحی و مراثی و شعرها می گوید که در این راستا معتقد است که اولین شعر را حضرت اباالفضل العباس علیه السلام در رویایی اش با آب فرات سروده است. " یا نفس من بعد الحسین هونی / فبعده لا کنت ان تکونی / هذا الحسین شارب المنون / و تشربین بارد المعین / والله ما هذا فعال دینی / و لا فعال صادق الیقینی " (

ای نفس اباالفضل! می خواهم بعد از حسین زنده نمانی. حسین شربت مرگ می نوشد، حسین در کنار خیمه ها با لب تشنه ایستاده باشد و تو آب بیاشامی؟ پس مردانگی کجا رفت؟ شرف کجا رفت؟ مواسات و همدلی کجا رفت؟ مگر حسین امام تو نیست؟ مگر تو مأموم او نیستی؟ مگر تو تابع او نیستی؟ ){ترجمه شهید مطهری در حماسه حسینی}

این پژوهشگر سپس به شرایط شاعران دوره اموی و عباسی می پردازد. پس از آن به قرن چهارم آمده به شعرای پارسی گو اشاره می کند. او دوره های شعری را به طور مجمل بدان اشاراتی دارد تا می رسد به سال 57 که مصادف است با پیروزی انقلاب اسلامی ایران. این محقق معتقد است که رشد و گستردگی شعر آئینی و عاشورایی پس از انقلاب اسلامی بسیار چشمگیر بوده است.

مظفری بر این باور است که غزل از جمله قالب هایی است که بعد از انقلاب جان و جلایی تازه یافته است. البته او این نکته را نیز در پایان مقدمه اش دارد که استاد علی معلم دامغانی تأثیر بسزایی در ترویج اندیشه و فرهنگ عاشورایی در جامعه داشته است.

شروع اثر با شعری از جناب مولانا آغاز می شود: " کجایید ای شهیدان خدایی؟ بلا جویان دشت کربلایی..."

این مجموعه مملو است از اشعاری نغز، غزلواره هایی از جنس آه و سوگ و عطش، رژه کلمات بر صحنه خطوطی بی تاب، که از بهترین سروده های دلسوختگان و شاعران داغ دیده حسین بن علی علیه السلام اند و هر مخاطب سخت پسندی را پای " همه آینه ها " می نشاند.

اکنون چند رخ نمود از دریای این همه آینه:

بر سر نیزه بلند است اگر بال شما / ما هم آشفته روانیم به دنبال شما// گرچه صیاد شکسته است مرا بال امید / بسته پرواز نگاهم به پر و بال شما... (حسین اسرافیلی)

چند وقت است دلم می گیرد/ دلم از شوق حرم می گیرد// مثل یک قرن شب تاریک است / دو سه روزی که دلم می گیرد // مثل این است که دارد کم کم/ هستی ام رنگ عدم می گیرد// دسته سینه زنی در دل من/ نوحه می خواند و دم می گیرد... ( مرحوم قیصر امین پور )

نمونه شعر:

کربلا به اصل خود رسیدن است

 

ابتدای کربلا مدینه نیست، ابتدای کربلا غدیر بود

ابرهای خونْ فشان نینوا، اشک های حضرت امیر بود

بعد از آن فتوت همیشه سبز، برکت از حجاز و از عراق رفت

هر چه دانه داشتند سنگ شد، پشت هر بهار، صد کویر بود

بعد مکه و مدینه، دام شد، کوفه صرف عیش و نوش شام شد

آفتابِ سربلندِ سایه سوز، در حصارِ نیزه ها اسیر بود

الامان ز شام، الامان ز شام، الامان ز درد و غربت امام

شام بی مروّت غریب کش، کاش کوفه ی بهانه گیر بود

هان! هبا شدید، هان! هدر شدید، مردم مدینه! بی پدر شدید

این صدای غربت مدینه بود، این صدای زخمی بشیر بود

کربلا به اصل خود رسیدن است، هر چه می روم به خود نمی رسم

چشم تا به هم زدم چه دور شد، تا به خویش آمدم چه دیر بود

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]