تاریخ انتشار خبر: 11 آبان 1394 - ساعت 04:00:10
هوای ماریه ابری است

هوای ماریه ابری است

" هوای ماریه ابری است " نام مجموعه شعری است که 72 شعر سپید عاشورایی را در خود جای داده است.توجه شاعر به ظرایف و دقایق باریک عاشورا چنان است که گویی عکاسی دوربین خود را روی موضوعاتی زوم کند که شاید از عهده بعضی دیگر مردم بر نیاید.

هوای ماریه ابری است

محمدمهدی رسولی

خیمه

 

بارانی که در ماریه می بارد

اشک چشم فاطمه است.

بهارگاهان

خون جگر است مادر...

" هوای ماریه ابری است " نام مجموعه شعری است که 72 شعر سپید عاشورایی را در خود جای داده است. این مجموعه توسط نویسنده‏، نمایشنامه نویس و نقاش معاصر؛ محمد مهدی رسولی و انتشارات نیستان منتشر شده است.

محمد مهدی رسولی تا کنون توانسته آثار گوناگونی را در حوزه ادبیات نشر دهد. او که ادبیات پایداری برایش دغدغه محسوب می شود آثار زیر را در این راستا به چاپ رسانده است.

مجموعه داستاني با نام "آنچه قاصد گفت" با نه داستان کوتاه با موضوع هشت سال دفاع مقدس‏، داستانی به نام "پدر بزرگ همه چيز را نگفته بود" برای نوجوانان‏، نمایش‌نامه های "تیغ و ترنج"‏، "شب موش"‏، رمان"رقص بسمل"‏، جشن فانوسها: یك افسانه چینی و چند اثر دیگر که هر کدام قابل اعتنا و قابل تآمل اند.

او نقاشی است که روح حاکم بر کارهایش مملو از المان های آئینی است. هنرمندی که آثار گونه گون او در حوزه های نقاشی‏، فیلمنامه نویسی‏، نمایشنامه نویسی و داستان و شعر عمیق و تآثیر گذار اند در مخاطب.

عمق نگاه این هنرمند فرهیخته در موضوع و موضع کربلا و پیرامون هر چه به کربلاست بیانگر تعمیق اندیشه بی تاب و تب اوست در حسین‏، در سرزمین نینوا‏، در جاییکه هزاران هزار دست مایه نغز اندیشان و شاعران و هنرمندان است. 

" کوفه! / آهنگرت را از کدام مادر زادی / که هر چه اسب می دود / نعل هایش بوی تن حسین را آه می کشد..."  ص 13

در این مجموعه عاشورایی در کنار سپید های نسبتا بلند‏، گاهی سپید هایی کوتاه و طر ح هایی با مضامین نو و نگاهی تازه حرف های بسیاری دارند در وادی عشق.

" چه آه های مقطع که روی بوته ها جا ماند / چه اشک ها که ابر شد/ ... / هنوز چترها را می بندند/ آن ها که می شنوند/ دخترکان سه ساله آه می کشند." ص 28

" آرام بگو/ رباب پشت خیمه هاست/ نه‏، نمی شود/ گفتی چه شد حدیث نی و نای و حنجره؟ " ص 55

" یال بلندت مهتاب / مرکب سوار نامی ناب!/ کجاست آن شهاب/ که حالا/ از زمین/ به آسمان می رفت؟"  ص 84

" بوی یاس می آید/ هنوز مرثیه ی واویلا/ از گلوی نیزه ها تنوره می کشد/ نیزه فقط آهن است / از پشت کوه/ و شمر/ از پشت آدم بود؟ " ص 99

" عصر جمعه / حسین/ شنیدنی تر است. " ص 111

توجه شاعر به ظرایف و دقایق باریک عاشورا چنان است که گویی عکاسی دوربین خود را روی موضوعاتی زوم کند که شاید از عهده بعضی دیگر مردم بر نیاید.

همانگونه که در سطور بالا آمد شعرهای او روان‏، سلیس‏، دارای مضامین بلند‏، ساده و در عین حال عمیق است که با مخاطب خود به راحتی ارتباط برقرار می کند. او که نوشتن برای کودکان را نیز آزموده است و دوباره در این وادی طبع آزمایی می کند جنس کلامش چه در شعر و چه در داستان روان است و تآثیر گذار.

محمد مهدی رسولی دفتر شعر دیگری نیز دارد با نام " آهو درمانی".

نمونه شعر:

هوای ماریه ابری است

 

بارانی که در ماریه

اشک چشم فاطمه است.

بهار گاهان

خون جگر است مادر

 

پرندگان چه می‌خوانند؟

 

هرچه پرنده می‌خواند

حسین را آه می‌کشد؛

از هدهد و

مرغ سقا،

تا قناری و رقیه.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]