تاریخ انتشار خبر: 04 آذر 1394 - ساعت 15:25:08
معجزه شادی، راهنمایی برای کاهش استرس و بهبود کیفیت زندگی

معجزه شادی، راهنمایی برای کاهش استرس و بهبود کیفیت زندگی

کتاب حاضر در ابتدا سعی می کند ضمن تعریف شادی به اصلاح برخی نگرش های غلط در این زمینه پرداخته و عوامل اصلی شادی را با توجه به تحقیقات صورت گرفته بیان نماید.

معجزه شادی، راهنمایی برای کاهش استرس و بهبود کیفیت زندگی

دبلیو دالی جنتری

محمدرضا کرامتی

نسل نواندیش

شادی و شادکامی عناوین جذابی می باشند که همواره دغدغه اصلی بسیاری از خانواده ها بوده و می باشد، یکی از مشکلات اصلی در این زمنیه عدم شناخت صحیح اصول شادی و عوامل شادی آفرین می باشد که متأسفانه اغلب انسان ها گمان می کنند پول تنها عاملی ست که می تواند شادی بیافریند، کتاب حاضر در ابتدا سعی می کند ضمن تعریف شادی به اصلاح برخی نگرش های غلط در این زمینه پرداخته و عوامل اصلی شادی را با توجه به تحقیقات صورت گرفته بیان نماید.

احساس امنیت، احساس بی نیازی، احساس دوراندیشی و احساس آرامش از دیدگاه مولف، به عنوان ارکان اصلی شادی تشخصی داده شده اند. در این رابطه پروفسور جنتری این توضیح را نیز می دهند که همواره انسان ها نیازمندی هایی را برای خویشتن تصور می کنند، آنچه مهم است این می باشد که انسان در حال حاضر نیازی را حس نکند. البته در کنار این ارکان به عوامل دیگری همانند رضایت، لذت، قدردانی، سکوت و سلامتی نیز اشاراتی می گردد. و در همین رابطه نیز به این نکته اساسی اشاره می شود که ثروت، قدرت و موفقیت شادی نیست و شادی مقوله ایست جدای از این موارد.

کتاب پیش رو در شش بخش کلی و بیست و چهار فصل جزئی گردآوری شده است تعریف شادی اولین بخش این کتاب می باشد. در ادامه این کتاب با بررسی ویژگی های شخصیتی که می تواند زمینه ساز شادی گردد مباحث خویش را آغاز می کند و در این باب به ویژگی های مهمی چون: خوش بینی ( بیان ویژگی های افراد خوشبین، آزمون هایی برای بررسی میزان خوشبینی افراد، بیان راهکارهایی برای عبور از بدبینی به خوش بینی، بررسی رابطه مثبت خوش بینی و ورزش) سختکوشی یا همان دیدگاه هاردینس Hardiness( اهمیت سه عامل کنترل، تعهد و چالش در هاردینس، تأثیر عبادت در افزایش سختکوشی)  و وظیفه شناسی ( آزمون وظیفه شناسی و ویژگی های آن) اشاره می شود، موضوع بعدی این کتاب حرکت در جهت شادی ست در این بخش مولف راهکارهایی عملی برای رسیدن به شادی ارائه می دهد که از جمله آنها راهکارهایی است که مطابق با آموزه های دینی ما نیز می باشد مانند یافتن خوبی ها در میان بدی ها ( دیدن نیمه پر لیوان ) و برخورداری از سبک زندگی منسجم و بامعنا.

عدم وجود تعادل در زندکی، همواره یکی از عواملی ست که می تواند زمینه ساز استرس و نگرانی را در افراد ایجاد کند،  مولف بخشی از مطالب کتاب را به تعادل بین نظم و آزادی، کار و تفریح، اجتماعی بودن در برابر خلوت گزینی و خود خواهی در برابر خیرخواهی تخصیص داده است، شادی در محیط کار، شادی در محیط منزل و شادی در روابط زناشویی از دیگر فصول کتاب

معجزه شادی می باشد. جنتری در این بخش به اثرات مثبت محیط کاری بر شادی، اثرات سبک تربیتی والدین در شادی خانواده و آزمونی برای روابط زناشوئی اشاره می کند.

پایان بخش مطالب کتاب بیان راهکارهایی برای افزایش شادی کودک در کنار بیان افکار شادی آفرین و همینطور موانع شادی می باشد.

کتاب حاضر با توجه به رویکرد مولف که به نوعی ارائه راهکارهای متنوع برای بهبود کیفیت زندگی و کاهش استرس می باشد و استفاده از پیام های رویکرد روان شناسی مثبت گرا ، کتاب بسیار خوبی در این زمینه می باشد علاوه بر اینکه کتاب پیش رو با توجه به موضوع هر فصل آزمونی و پرسشنامه ای طرح و از خواننده می خواهد تا خویشتن را بررسی و در صدد تغییرات مورد نیاز خویش برآید. ترجمه خوب کتاب در کنار بومی سازی برخی از نکات نامرتبط به فرهنگ ایرانی اسلامی نیز از دیگر نکات برجسته کتاب پیش رو می باشد.

اما با این همه توجه به برخی نکات نیز لازم می باشد اولین نکته ای که می بایست مدنظر داشت فرهنگ حاکم بر کتاب می باشد که برگرفته از فرهنگ مولف می باشد توجه به نمادها و آموزه های خاص مسیحیت مانند کلیسا و اعتراف به گناهان در نزد روحانی (در حالی که در شرع مقدس اسلام اعتراف به گناهان به جز در برابر خدای باری تعالی مجاز نمی باشد) در کنار برخی مسائل اختلاف فرهنگی مانند تربیت حیوان خانگی ص 42،  جمله ازدواج و نظایر آن که با توجه به فرهنگ مولف شامل همخانه بودن و... نیز می گردد.

نکته دیگر در صفحه 281 کتاب در باب بخشش شخص خطاکار این نکته ذکر می شود که بخشش بدون فراموشی خطای طرف مقابل و حال اینکه اثرات مثبت بخشش خطاکار در صورتی ظاهر می شود که فرد خطای طرف را فراموش نماید هرچند این امر بسیار مشکل می باشد.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]