تاریخ انتشار خبر: 22 آذر 1394 - ساعت 12:26:24
8 گام تا شادکامی

8 گام تا شادکامی

دکتر گرانت در این کتاب که بر اساس یک فعالیت علمی در کشور استرالیا انجام گرفته، به موضوع مبتلا به این روزهای جوامع بشری یعنی شادکامی و افزایش آن پرداخته است. البته با رویکردی کاملا علمی و بر اساس تأییدات و شواهد علمی.

8 گام تا شادکامی

آلیسون لی -آنتونی ام. گرانت

محمدرضا کرامتی، یعقوب شفیعی فرد

نسل نواندیش

کتاب پیش رو با رویکرد روانشناسی مثبت نگر نگارش و جمع آوری شده است، و در همین رابطه، زیربنای شادکامی را سه موضوع احساس لذت، تعلق خاطر و پیوند معنا می داند که طبق فرمولی ارائه می گردد:

زندگی با معنا زندگی مشتاقانه زندگی لذت بخش = شادکامی

دکتر گرانت در این کتاب که بر اساس یک فعالیت علمی در کشور استرالیا انجام گرفته، به موضوع مبتلا به این روزهای جوامع بشری یعنی شادکامی و افزایش آن پرداخته است. البته با رویکردی کاملا علمی و بر اساس تأییدات و شواهد علمی.

مستند «استرالیا را به یک کشور شاد تبدیل کنیم» در واقع بنای اصلی نگارش این کتاب می باشد در این مستند تعدادی ازمحققین این کشور با الهام از آموزه های روانشناسی مثبت گرا به دنبال راه هایی برای افزایش شادی در کشور استرالیا بودند.

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در روان شناسی مثبت و هچنین در این کتاب بدان پرداخته می شود این است که افزایش سطح شادکامی در طول روز و در طی چند روز کاری آسان و ممکن است، اما آنچه امری مشکل و بسیار مهم قلمداد می شود تغییر دادن خود و یا به تعبیری ایجاد شادی های پایدار در خود می باشد؛ موضوعی که می توان زندگی شخص را دگرگون کرده و آثار مثبتی از خود بر جای بگذارد. بر اساس همین موضوع در کتاب پیش رو، از مخاطب خواسته شده تا به دنبال ایجاد تغییراتی در خویش در جهت رسیدن به شادکامی قرار گیرد.

در ادامه برای شروع تغییر در روند شادکامی، ابتدا مقیاس(سیاهه) شادکامی 100 در اختیار مخاطبین و خوانندگان قرار می گیرد و بعد از شناخت حد و حدود شادی و شادکامی گامهای 8 گانه را در جهت رسیدن به بخشش مطرح می نماید. در واقع اهمیت این ساختار به این جهت می باشد که فرد می تواند خود را هر چند وقت یک بار با این مقیاس بسنجد  به تبع آن از میزان افزایش شادکامی خویش بهره مند گردد.

اهداف و ارزش ها و به تعبیری دقیق تر ترسیم آینده زندگی و تصویر سازی ذهنی آن، اولین گام برای رسیدن به شادی در این کتاب قلمداد می شود و از مخاطبین می خواهد تا با تصویر سازی آینده ای شاد و موفق در جهت رسیدن به اهداف و ارزش های

مدنظر خویش تلاش کافی داشته باشند.

موضوع بعدی مهربانی با دیگران می باشد، مهربانی یکی از 24 فضیلت اساسی در روان شناسی مثبت گرا می باشد، که می تواند فرد را در جهت رسیدن به رشد و کمال یاری نماید. «ذهن آگاهی و شناخت افکار صحیح از غلط» یکی دیگر از گام های رسیدن به شادکامی در این کتاب می باشد. همچنین از جمله گامهای مذکور در کتاب، در مسیر نیل به شادکامی می توان به «شناخت توانمندی ها و انتخاب رویکردها و روش ها بر اساس آن توانمندی» اشاره نمود.

شکرگزاری، بخشایش گری، شبکه های اجتماعی و در پایان تأمل و اصلاح خویش دیگر گام های مهم این کتاب را تشکیل می دهند. قطعا مخاطب این کتاب بعد از مطالعه بخش های مختلف کتاب به اطلاعات مفیدی دست می یابد که وی را از مطالعه یا خرید کتاب راضی نگه می دارد بر خلاف بسیاری از کتابهای موجود در بازار ایران و با موضوع شادی و نشاط.

اشاره به دیدگاه های تکاملی داروین موضوعی ست که می بایست این ملاحظه در آن رعایت شود که دیدگاه تکاملی هر چند در بیان برخی از موضوعات، تحلیل های جالبی ارائه می کند اما مبنائا با رویکرد دینی ما تفاوت دارد.

هر چند زیر بنای شادکامی در دین مبین اسلام در دو مولفه نشاط و رضامندی خلاصه می شود که هر کدام از نشاط و رضامندی نیز تقسیماتی دارند؛ رضامندی در دین مبین اسلام با توجه به ابعاد مختلفی که زندگی دنیوی دارد شامل شکر در خوشایند، صبر در ناخوشایند، رغبت به بایدها و کراهت از نباید ها می گردد ساختار دیگر شادکامی یعنی نشاط هم، به نشاط مادی و معنوی تقسیم می گردد. برای تحلیل و توضیح بیشتر این موضوع به کتاب الگوی شادکامی اسلامی تألیف حجت الاسلام دکتر عباس پسندیده مراجعه شود که اخیرا کتاب پیش رو به عنوان کتاب شایسته تقدیر سال جمهوری اسلامی ایران نیز برگزیده شده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]