تاریخ انتشار خبر: 24 آذر 1394 - ساعت 11:46:45
پنجره های همیشه باز

پنجره های همیشه باز

« پنجره های نیمه باز » مجموعه ای از اشعار آیینی است با 135 قطعه شعر که در مدح چهارده معصوم سروده شده است.قالب کلی اشعار غزل و مثنوی است اما تعداد کمی رباعی و چهارپاره نیز در میان این اشعار دیده می شود.

پنجره های همیشه باز

احد ده بزرگی

سوره مهر

« پنجره های نیمه باز » نام مجموعه ای از اشعار آیینی « احد ده بزرگی » است با 135 قطعه شعر که در مدح چهارده معصوم سروده شده، با مدح و نعت پیامبر اکرم(ص) شروع و به مدح امام عصر(عجل الله) ختم می شود. قالب کلی اشعار غزل و مثنوی است اما تعداد کمی رباعی و چهارپاره نیز در میان این اشعار دیده می شود.

مجموعه آثار ارزشمند دینی ده بزرگی گواه آن است که او در شعر عاشورایی و ولایی تبحّر خاصی دارد. تصویرسازی به خصوص تصاویر تو در تو و لایه لایه، تتابع اضافات، ترکیبات بکر و خلاق، تشبیهات و استعارات هنرمندانه در اشعار وی به وفور دیده می شود.

طراوت و تازگی زبان او به دلیل مهارت و تجربه در زمینه ی ترکیب سازی و گستره ی دایره ی واژگانش است. شعر عاشورایی در وی عجین شده و با شیوه ی بیانی خاص و منحصر به فرد خود و با زبان امروزی، با نسل جدید ارتباط برقرار می کند.

زبان حال سرایی از موارد مؤثر در انتقال حس و حال به مخاطب به خصوص در مواقع درد و غم و ناراحتی است. شاعر در سرودن اشعار این مجموعه از دیدگاه های مختلف به شخصیت ها نزدیک می شود؛ استفاده از زبان حال، روایت منظوم در مرثیه و وفاداری به وقایع تاریخی از جمله قابلیت هایی است که شاعران بزرگ از جمله ده بزرگی از آن به خوبی بهره می گیرند.

انسجام در ساختار، شیوایی زبان و فصاحت بیان در اشعار وی به حدی است که باعث خستگی و آزردگی مخاطب نمی شود؛ استفاده از اسم های خاص، اسطوره ها و نمادهای آیینی در تلمیحات شعری وی نقش ویژه ای دارند. سوگ سروده های جانسوزی با زوایای دید خاص و متفاوت، از طبع سرشار وی نشأت گرفته و در دل اشعار و

مراثی اش جاری گشته است.

اشراف بر تاریخ اسلام، احادیث و روایات و آشنایی با شخصیت ها و مقاتل از ارزش های بارز این شاعر آیینی است که در اشعارش مشهود بوده و او را نسبت به سایر مرثیه سرایان ممتاز می گرداند. تکرار ابیات جهت تأکید، نگرش عاطفی و آمیختن آن با حس آمیزی نیز از موارد برتری سروده های این شاعر تواناست.

« پنجره های نیمه باز » در ابتدا با پیشگفتار بلندی از « خسرو آقایاری » در شناخت شاعر و خصایص شعری و نحوه ی قلم فرسایی او آغاز می شود که طی آن شعر آیینی ده بزرگی در چند بخش از جمله:

1ـ شعر فاخر آیینی 2ـ شعر آیینی مجلسی 3ـ شعر و منظومه های روایی 4ـ خلق منظومه های روایی 5 ـ سروده های آیینی و نوحه های دارای ضرباهنگ 6 ـ روایات و منظومه های تاریخی؛ به مخاطبان معرفی می گردد.

هم چنین مقدمه ی دکتر محمدرضا سنگری که خود از عاشورا پژوهان بزرگ ماست، صحه ای بر ارزش های دینی و مذهبی، تاریخی و اندیشه ای این اثر است. سنگری در این مقدمه به طور عام به تعریف شعر و حق شاعر پرداخته، سپس با اشاره به پیچیدگی های تصویری این اثر، تخیل پویا، ترکیب ها و هماوایی واژگان و نمادها و نمودهای دینی را در سوگ سروده های ده بزرگی قابل تأمل می داند.

این دفتر مجموعه ای است از سور سروده ها و مدیحه ها، سوگ سروده ها ومرثیه ها و درشاخه های خاص تر مرکب است از اشعار نبوی، علوی، فاطمی، عاشورایی، رضوی، مهدوی و اشعار آیینی ائمه و دیگر بزرگان از جمله مسلم بن عقیل(ع)، حضرت قاسم(ع)، حضرت عبدالله بن حسن(ع) و...

از مضامینی که در این اثر به آن پرداخته شده می توان به معجزه ی قرآن، نعت و تولد پیامبر و ائمه و فرزندانشان،

وفات و شهادتشان، مبعث و نبوت رسول اکرم(ص)، واقعه ی غدیر و ولایت امیرالمؤمنین(ع)، ازدواج مولا با حضرت زهرا(س)، سفر کاروان کربلا، قیام مسلم بن عقیل(ع)، واقعه ی عاشورا و شهادت یاران امام(ع)، زبان حال حضرت ولی عصر(عجل الله)، اربعین، زبان حال حضرت زینب(س) و حضرت رباب(س) و... اشاره کرد.

« پنجره های نیمه باز » سروده ی « احد ده بزرگی » توسط انتشارات سوره ی مهر به چاپ رسیده است.

نمونه شعر:

آرمگه یار

 

نازم آن دشت گل سرخ که دلدار آنجاست

فجر ظلمت‏شکن و مرکز انوار آنجاست

قبر خورشیدی محبوب جهاندار آنجاست

«خرم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

راحت جان و شفای دل بیمار آنجاست»

نه همین دوری او کرده پریشانم و بس

همچنان ابر بهاری گهرافشانم و بس

با دل غرقه به خون سر به گریبانم و بس

«من در اینجا به مثل صورت بی‏جانم و بس

دلم آنجاست که آن دلبر عیار آنجاست»

 

عشق خونین خدا، گل‏رخ جنّات و نعیم

گرچه از کوی تو دورم من دل گشته دو نیم

به حق منتقم و خون تو ای ذبح عظیم

«تنم اینجاست سقیم و دلم آنجاست مقیم

فلک اینجاست  ولی کوکب سیار آنجاست

 

وای بر من که سیه تر شده از شب سحرم

خم شده همچو مه از دوری دلیر کمرم

کوکب اشک فرو می‌چکد از چشم ترم

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]