تاریخ انتشار خبر: 26 آذر 1394 - ساعت 13:10:43
100 راز برای داشتن زندگی شاد

100 راز برای داشتن زندگی شاد

یکی از نکات مثبت این کتاب عامل بیست و سوم این کتاب می باشد با عنوان« اجازه ندهید ایمان مذهبی تان کم رنگ شود» و در ادامه این مطلب با اشاره به تحقیقات محققان دانشگاه هاروارد و دیگر مراکز پزشکی، به رابطه مستقیم ایمان با زندگی سالم، بادوام و شادتر گریزی می زند.

100 راز برای داشتن زندگی شاد

دیوید نیون

امیر جهانیان نجف آبادی و...

کیاراد

اولین نکته و اولین رازی که در این کتاب بدان اشاره می گردد هدف و معنای زندگی ست. داشتن هدف و معنا در زندگی سبب افزایش شادی می شود. نیون برای اهمیت هدف و معنا در زندگی به تحقیق اشاره می کند که ثابت شده از بین هر 10 نفری که زندگی مختل و ناشادی داشتند، 7 نفر از آنان، معنایی برای زندگی خویش متصور نبودند و بالعکس.

برخی از عوامل شادی که در این کتاب مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از: داشتن هدف و معنا در زندگی، مقایسه سالم ( یعنی مقایسه خود با افراد کمتر از خودمان نه بالاتر  و مقایسه خودمان با مردم زمان خود نه با مردم سالیان قبل و بالعکس) بهره گیری از دوستان پربار و سالم، انعطاف پذیری در زندگی، اعتقاد به مذهب، بهره گیری بیشتر از زمان، پذیرش گذرا بودن اتفاقات و سختی ها، تمرکز بر امور واقعا مهم، خواندن کتاب، داشتن دیدگاهی مثبت و بسیاری دیگر از عواملی که هر کدام در تحقیقات علمی به اثبات رسیده است. و در کنار پرداختن به این عوامل، به برخی نگرش های ناصحیح در حوزه شادکامی اشاره می شود که عمدتا شادی را ماحصل پول، ثروت و قدرت می پندارند.

یکی از نکات مثبت این کتاب عامل بیست و سوم این کتاب می باشد با عنوان« اجازه ندهید ایمان مذهبی تان کم رنگ شود» و در ادامه این مطلب با اشاره به تحقیقات محققان دانشگاه هاروارد و دیگر مراکز پزشکی، به رابطه مستقیم ایمان با زندگی سالم، بادوام و شادتر گریزی می زند. استفاده از این موضوع می تواند پاسخ بسیار مناسبی برای آن دسته از افرادی باشد که سعی می کنند خود را از دین گریزان نشان داده و تعلقات مذهبی شان را نادیده بگیرند و وانمود کنند که دین مخالف شادی ست در حالی که دین خود عاملی برای شادی و نشاط می باشد.

دیگر امتیاز این کتاب، استفاده از تحقیقات سالیان اخیر در حوزه شادی و شادکامی می باشد، همانگونه که در کتاب نیز به چشم می خورد غالب این تحقیقات بین سالهای 1990 تا 2000 میلادی می باشد.

نکته ای که می بایست بدان دقت نمود این است که مولف با توجه به فرهنگ حاکم بر کشورش برخی مسائل موجود در کتاب را بیان نموده است که در برخی مواقع با فرهنگ اسلامی ایرانی ما تطابقی ندارد برای نمونه به دوستی های قبل از ازدواج ص 68 و ص 134، حیوان خانگی در قالب سگ ص 167، موسیقی ص 153، و... اشاره نمود، هر چند تحقیقات موجود مؤثربودن این عوامل را در شادی به اثبات رسانده اند اما  مخاطبین فهیم ایرانی می بایست این نکته را مدنظر داشته باشند کم رنگ نشدن ایمان مذهبی که خود عاملی در شادی ست ( عامل 23) این نکته را به ما القا می کند که در مواردی که موضوعی با اعتقادات ما هماهنگ نبود می بایست به جهت پایبندی به دین آن را رها کرد و کنار گذاشت و چه بسیار عواملی هستند که در ظاهر شادی آفرین اند اما ما مجاز به انجام آنها نمی باشیم و دیگر اینکه برخی از عوامل شادی آفرین ممکن است در محیط و فرهنگ خاصی نتیجه بخش باشد ولی لزوما این عوامل در فرهنگ دیگر، شادی آفرین نباشند.

بیان این نکته نیز لازم است که بهتر بود این کتاب ابتدا نکاتی در مورد اصل شادی و تفاوت شادی اصیل با شادی کاذب و همچنین تفاوت شادی پایدار با شادی زودگذر ارائه می داد و سپس هر کدام از عوامل ذکر شده را به عوامل شادی آفرین پایدار و زودگذر تقسیم بندی می کرد چه اینکه برخی از عوامل یادشده اثرات طولانی مدتی بر شادی ندارند مانند گوش دادن به موسیقی و..، بهره گیری از تحقیقات روان شناسی مثبت گرا نیز می تواند راهنمایی خوبی برای مخاطبان و علاقمندان حوزه شادی و شادکامی باشد.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]