تاریخ انتشار خبر: 01 دي 1394 - ساعت 10:53:44
این رستاخیز عام 5 مجلس تعزیه شهادت حر بن یزید ریاحی

این رستاخیز عام 5 مجلس تعزیه شهادت حر بن یزید ریاحی

" مجلس تعزیه شهادت حر بن یزید ریاحی " یا " مجلس چهار سردار "پنجمین و آخرین سری از مجموعه "این رستخیز عام "است.مجلس شهادت حر بن یزید ریاحی از زیباترین مجالس تعزیه است که بعضا با نام چهار سردار خوانده و شناخته می شود.

این رستاخیز عام 5 مجلس تعزیه شهادت حر بن یزید ریاحی

غلامعلی ناد علی زاده

خیمه

" مجلس تعزیه شهادت حر بن یزید ریاحی " یا " مجلس چهار سردار " پنجمین و آخرین سری از مجموعه " این رستخیز عام " است. مجلس شهادت حر بن یزید ریاحی از زیباترین مجالس تعزیه است که بعضا با نام چهار سردار خوانده و شناخته می شود. آنگونه که در مقدمه اثر آمده علت نام گذاری این مجلس به چهار سردار این است که در آغاز این مجلس عبیدالله بن زیاد چهار سردار خود یعنی حر، ابن سعد، شمر و خولی را فرا می خواند و سپس آنان را با سپاهی مجزا به جنگ امام حسین علیه السلام می فرستد.

هنگامی که حر از کوفه به سمت کربلا حرکت می کند هاتفی از غیب به وی مژده رستگاری می دهد و حر از این بشارت شگفت زده می شود. حر که هرگز مقابله و جنگ با امام خود را در سر نمی پروراند با ورود شمر به کربلا دیگر امیدهایش برای صلح با فرزند رسول خدا صلی الله علیه و آله از بین می رود و در لحظاتی بین دوزخ و بهشت، سعادت دنیوی و اخروی جناب حر سعادت اخروی را بر می گزیند. تعزیه با نبرد جانانه و دلیر مندانه حر به پایان می رسد.

لباس پوشی حر و شمر بن ذی الجوشن نیز از دیگر گوشه های دیدنی مجلس چهار سردار یا مجلس حر بن یزید ریاحی است.

غلامعلی نادعلی زاده (مصحح مجموعه پنج جلدی (این رستخیز عام) سعی نموده تا در این مجموعه بهترین مجلس مطرح شده را بیاورد. دقت در انتخاب اشعار و پرهیز از آوردن ابیاتی که به گونه ای در شآن و مرتبت حضرت سیدالشهداء نیست مانند فحش و ناسزا و جملات رکیک، دروغ و وهن؛ از جمله موارد حسن انگیز و پسندیده این مجموعه می باشد.

غلامعلی نادعلی زاده (نادی دامغانی) مصحح این اثر، خود از بزرگترین سرایندگان تعزیه در روزگار ماست. او تا کنون بیش از دویست مجلس تعزیه سروده است.

این دوره پنج جلدی تعزیه که به نام کلی "رستخیز عام" ذکر می شود اشعار تعزیه ای است که در منطقه دامغان خوانده و اجرا می شود.

لازم به گفتنی است مجالس تعزیه در طول ده ها سال در گوشه گوشه کشور اجرا شده و می شود. طبیعی است با توجه به سرایندگان آن، دفاتر تعزیه از لحاظ قوت و استحکام شعری ضعف و قوت هایی داشته باشد که مجموعه حاضر یکی از بهترین نمونه های تعزیه از این لحاظ به شمار می رود. چنانچه کتبی از این دست بیشتر و بهتر ترویج گردند کم کم تعزیه ها نیز می توانند از این کتاب ها به عنوان منبعی قابل اعتنا استفاده نمایند.

به هر حال کتب قدیم تعزیه همواره مملو از غلط های چاپی بوده و بعضا وجود کلماتی که در دوره خود فقط کاربرد داشته خوانش آن را سخت می کرده است لذا مجموعه فراهم آمده توسط استاد نادی دامغانی از این نظر ارزشمند است.

 احترام در نام نیکو بردن اهل حرم علیهم السلام توسط اشقیا و بزرگان آنان و نیز صدا کردن افراد و فرماندهان دشمن به الفاظ ناپسند و نهادن صفات رذیله بر آنان از طرف همرزمان و سایر فرماندهان، از نکات جالب توجه همه تعزیه هاست.

در این مجلس پانزده شخصیت به ایفای نقش می پردازند.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]