تاریخ انتشار خبر: 21 دي 1394 - ساعت 08:33:31
عاشق کتاب و بخاری کاغذی

عاشق کتاب و بخاری کاغذی

«عاشق کتاب و بخاری کاغذی» شامل پانزده مقاله از زنده‌یاد مهدی آذریزدی است که در سال‌های ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵ (دو سال نخست انتشار این نشریه) در ماهنامه‌ی «جهان کتاب» با عنوان «خاطرات کتابی» منتشر شده است.

عاشق کتاب و بخاری کاغذی
نویسنده : مهدی آذریزدی
ناشر : جهان کتاب

نمی دانم برای بچه های این نسل که فضای مجازی، ماهواره و موبایل و سرعت اصلاع رسانی چون برق و باد را تجربه کرده اند و آنقدر سرگرمی های ریز و درشت داشته اند که بسیاری چیزها جلوه و جمال خود را برای آنها از دست داده، فهم برخی تجربه های اصلا برای شان میسر هست یانه؟ تجربه هایی عزیز برای زندگی نسل ما و یا نسل های قبل تر که عجیب رنگ و بوی دلکشی داشتند. ساده اش اینکه برای آنکه کتاب ریدر در دست وی گیرد و یا در تبلت نسخه پی دی اف می خواند، درک عطر جادویی مرکب و کاغذ نو قابل فهم نیست. در چنین احوالی آدمی همچون مهدی آذریزدی چقدر تک افتاده و غریب می‌توانست جلوه کند.آدمی که یک عمر با کتابها و درمیان کتابها زیست و حتی ازدواج نکرد و معشوق او بی رقیب ماند.

«عاشق کتاب و بخاری کاغذی» کتابی است به قلم مهدی آذر یزدی، گفتارهایی که پس از مرگ او در سال ۱۳۸۸ گرد آوری شده و به همت نشر جهان کتاب به باز آمد، چاپ اول اردیبهشت ۸۹ وارد بازار نشر شد که مرداد ماه همان سال، به چاپ دوم رسید. سومین نوبت چاپ «عاشق کتاب و بخاری کاغذی» مربوط به سال ۹۰ است و حالا در سال ۹۴، برای چهارمین بار وارد بازار نشر شده است.

استقبال نسبی از این کتاب نشان می دهد اگرچه نسل جدید از تجربه های نسل های پیشین بسیار فاصله گرفته است، اما شاید باشند کسانی در میان آنها که عشق به کتاب و آنچه بر پیشینیان آنها گذشته برایشان قابل لمس بوده و از خواندن این گفتارها لذت برده اند.

«عاشق کتاب و بخاری کاغذی» شامل پانزده مقاله از زنده‌یاد مهدی آذریزدی است که در سال‌های ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵ (دو سال نخست انتشار این نشریه) در ماهنامه‌ی «جهان کتاب» با عنوان «خاطرات کتابی» منتشر شده است. البته نباید فراموش کرد که به دلیل پراکندگی این گفتارها انتشار آنها در یک جا فرصت مغتنمی برای علاقمندان آثار این نویسنده است.

با این حال همه این گفتارها نیز پیشتر منتشر نشده، بلکه علاوه بر یک یادداشت منتشرنشده، بخش هایی از چند نامه آذریزدی نیز برای این کتاب گردآوری شده و در کنار دیگر گفتارها درج شده است. در انتهای کتاب نیز ۲ نمونه از تصویر دستخط آذریزدی منتشر شده است. انتشار چند قطعه شعر و کتاب‌شناسی آثار مهدی آذریزدی از دیگر بخش‌های این کتاب‌اند.

به خصوص اینکه گفتارهای گرد آمده در کتاب حاضر از تمی مشترک برخوردارند و در این نوشته‌ها، آذریزدی خاطرات خود را که همگی با کتاب و مطالعه و نویسندگی و نشر و کتاب‌فروشی ربط دارد، با قلمی طناز و پر احساس روایت می کند. عشق نویسنده به این حوزه و زندگی پر از فراز و نشیب و خاطرات گوناگون او در این زمینه که با حال و هوایی نوستالژیک روایت می شوند از جمله جذابیت اصلی این کتاب محسوب می شوند.

در ابتدای کتاب نیز مقدمه‌ای در بیان شرح حال آذریزدی به قلم مجید رهبانی منتشر شده است که به شکلی موجز اما خواندنی، افقی از زندگی، علایق و دغدغه های این نویسنده خودساخته ایرانی ترسیم شده نویسنده ای که یادگارهای ارزنده ی را برای کودکان برجای گذاشته است.

از عناوین گفتارهای این کتاب می‌توان به «کتاب طباخی و شولی یزدی»، «کتاب و حق‌التألیف»، «بیل‌ زدن باغچه‌ی کتاب»، «کتاب، کتاب، کتاب»، «کتاب تقلبی»، «کیفیت عرضه‌ی کتاب»، «مشکل کتاب‌فروشی»، «وفا»، پیش «ادیب عشق» و «دلهره‌های نویسندگان» اشاره کرد.

به نقل از الف

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]