تاریخ انتشار خبر: 06 بهمن 1394 - ساعت 15:24:47
پیوند ماه و خورشید

پیوند ماه و خورشید

این کتاب که به زندگی علی علیهالسلام اختصاص دارد، روایت داستان از حدود سی سال قبل از ولادت ایشان آغاز می‌شود.

پیوند ماه و خورشید
نویسنده: سعید روح‌افزا
ناشر : دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول۱۳۹۴
۵۶ صفحه، ۸۰۰۰تومان

مصلحان، نخبگان و برجستگان بر زندگی دیگران اثر میگذارند. شروع اثرگذاریِ اینان متفاوت است. بیشترشان، سال‌ها و بلکه ده‌ها سال پس از ولادت، به نقطه‌های میرسند که می‌توانند بر دیگران اثر بگذارند و عدهی کمی که والاترند، بلافاصله پس از ولادت، اثرگذار می‌شوند؛ اما در بین همه‌ی آن بزرگان، برخی اشخاص نادر هستند که اثرگذاری آنها حتی قبل از ولادتشان آغاز می‌شود.

امیر سرزمین ولایت، حضرت علی علیهالسلام از جمله همین‌هاست که اثرگذاری او بر زندگی دیگران، دهها و صدها و هزاران سال قبل از ولادتش آغاز شده است.

در نگاشتن زندگینامه‌ها مرسوم است که از لحظه‌ی ولادت یا اندکی پیش از آن، آغاز می‌کنند. چنین کاری دربارهی شخصیتی سترگ مانند مولای متقیان جفاست. او را باید از هزاران سال قبل از ولادتش در نظام آفرینش دید؛ حتی پیش از پدید آمدن پدیده‌های دیگر.

برای نخستین بار در حوزهی ادبیات دینی، کتاب «پیوند ماه و خورشید»، این واقعیت را مورد توجه قرار داده است.
در این کتاب که به زندگی علی علیهالسلام اختصاص دارد، روایت داستان از حدود سی سال قبل از ولادت ایشان آغاز می‌شود. سی سال از ولادت او، ولادت مبارک دیگری روی داده بود؛ ولادت دردانهی خلقت و بهانهی آفرینش  حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله

میان این دو ولادت، پیوندی هست؛ پیوندی که نه در دنیا، بلکه در آسمان شکل گرفته و محکم شده است. یکی، به دنبال دیگری میآید. یکی، خورشید است و دیگری، ماه.

آنکه از این پیوند و برخی نشانه‌هایش حکایت می‌کند، مادر گرامی امیرمومنان – حضرت فاطمه بنت اسد- است.فاطمه مادری است که از سی سال قبل از ولادت نوزادش، شوق وجود او را در سینه پرورده و در آرزوی دیدار وی سوخته است.

او، مادرانه، از لحظه‌های انتظارش میگوید، از خاطرات بارداری و از روزهای کودکیِ فرزندش- علی-او از محبتی سخن می‌گوید که از یک سو، به فرزند آمنه دارد، و از سوی دیگر، به فرزند خویش.
فاطمه، گویی مادر آسمان است که خورشید و ماه را در دامنش جا میدهد و از پیوند این دو، حرفهایی شنیدنی دارد.

کتاب «پیوند ماه و خورشید» نه فصل دارد که در هر فصل، خاطره‌ای مرور می‌شود. در نگارش این خاطرات از منابع معتبر استفاده شده است. ساختار خاطره‌ای که کتاب را به 9 بخش تقسیم کرده این امکان را می دهد که مخاطب راحت‌تر با آن ارتباط برقرار کند. این درست که زبان کتاب متناسب با گروه سنی مخاطبان آن ساده قابل فهم است اما بهتر است با تمهیداتی از این دست امکان ارتباط راحت تر برای این طیف از خوانندگان برقرار کرد. در شکل فعلی خواننده می تواند در هر نشست یک از فصل کتاب را بخواند.

کتاب پیوند ماه خورشید به قلم  سعید روح­ افزا نوشته و سید میثم موسوی برای آن تصویرگری کرده است. طراحی گرافیک اثر نیز برعهده­‌ی کوروش پارسانژاد بوده است. مجموعه این همکاری اثری را به وجود آورده که متناسب با فرهنگ و مذهب ایرانی داستانی آموزنده از حیات بزرگان دین به مخاطب عرضه می کند.

به نقل از الف

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]