تاریخ انتشار خبر: 09 بهمن 1394 - ساعت 07:25:21
خاطرات شهدا با روایتگری رهبر انقلاب

خاطرات شهدا با روایتگری رهبر انقلاب

کتاب «به آسمان نگاه کن» با هدف ثبت و ضبط خاطراتی از مقام معظم رهبری در حوزه تاریخ انقلاب و چهره‌هایی که به شهادت رسیده اند تهیه و تنظیم شده است؛ اما در این کتاب ایشان بیشتر در نقش راوی خاطرات ظاهر شده‌اند.

«به آسمان نگاه کن»
(خاطرات حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای از شهیدان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس)
به کوشش: هادی شیرازی
ناشر : موسسه شهید کاظمی و بنیاد شهید شیرازی

خاطراتِ زندگیِ مردانِ دنیای سیاست و مبارزه، آموزه‌های بسیار برای دیگران  دارد؛ به خصوص اگر راویان خاطرات از چهره های شاخص و تاثیر گذار این میدان باشند. بی اغراق از این منظر مقام معظم رهبری از جمله برجسته ترین چهره ها در تاریخ انقلاب اسلامی ایران محسوب می شوند، به خصوص وقتی به برهه‌هایی از این تاریخ پرداخته می شود که ایشان حضوری متداوم، و تاثیرگذار دربالاترین سطوح داشته اند.

کتاب «به آسمان نگاه کن» که به همت هادی شیرازی تدوین و تالیف شده، با هدف ثبت و ضبط خاطراتی از مقام معظم رهبری در حوزه تاریخ انقلاب و چهره‌هایی که به شهادت رسیده اند تهیه و تنظیم شده است. اما در این کتاب ایشان بیشتر در نقش راوی خاطرات ظاهر شده‌اند؛ خاطراتی که اگرچه خود نیز در آن حضور دارند، اما هدف ایشان از روایت این خاطره یاد کردن از برخی چهره های شاخص تاریخ انقلاب بوده و شرح رشادت ها و جانبازی های ایشان.

به این ترتیب این کتاب در واقع به روایت گوشه‌هایی از زندگی شهدای انقلاب اسلامی اختصاص یافته است. کسانی که روزگاری با جان ‌خود بهای پیروزی رسیدن انقلاب را پرداختند و یا در دوره ای دیگر با نثار خون خود از نهال جوان انقلاب در برابر زیاده خواهی  جریان ترور و نفاقِ دشمن داخلی نگهداری کرده و در نهایت آنها که با شجاعت به جنگ دشمن متجاوز رفته و شربت شهادت نوشیده اند.

اما اهمیت و ویژگی کتاب حاضر آن است که زندگی این بزرگان را از زبان کسی روایت شده که نه تنها در هر یک از این دوره ها در صفوف مقدم قرار داشته اند، بلکه در بعدها نیز رهبری انقلاب را بر عهده گرفته و از نزدیک شاهد و ناظر بسیاری مسائل شده که از دید ما پنهان بوده است. با توجه به آنچه گفته شد کتاب حاضر از چند جنبه دارای اهمیت است. نخست از این منظر که روایتی دست اول و مطمئن محسوب می شود و مقام معظم رهبری تصویری دقیق از این شهدای گرانقدر عرضه کرده اند، چرا که ایشان رخدادهایی روایت کرده اند که اغلب برپایه مشاهدات است نه شنیده ها؛ در واقع ایشان خود مستقیما در این صحنه‌ها حضور داشته اند؛ دیگری از این منظر که ما از خلال مطالعه این خاطرات با پیشینه مبارزاتی مقام معظم رهبری و نقش ایشان در طول تاریخ انقلاب اسلامی بیشتر آشنا می شویم.

مولف کتاب برای تدوین و تالیف آن به سراغ منابع گوناگون رفته است و هر آنچه در دسترسش قرار گرفته از گفتگوهای قدیمی، نامه‌ها، سخنرانی ها و... مورد بررسی قرار داده، خاطره هایی را که مربوط به شهدا بوده جدا ساخته و به شکل کتاب حاضر تدوین کرده است. در واقع این کتاب اثری ست که برپایه منابع گوناگون و پراکنده جمع آوری و با توجه به رویکرد و موضوع کتاب نظم گرفته است.  براین اساس می توان گفت که در صورت اتخاذ رویکردهای موضوعی دیگر می توان بر پایه این منابع کتابهای دیگری نیز  تهیه و تدوین کرد. بنابراین کتاب این حسن را دارد که از دل این منابع پراکنده توانسته با دسته بندی و تنظیم منبعی کارآمد برای علاقمندان و محققان تاریخ انقلاب آماده بسازد. به بیان دیگری هادی شیرازی تنها به گرداوری بسنده نکرده و کار تدوین و تنظیم نیز انجام داده است.

این کتاب علاوه بر مقدمه نویسنده و ضمائم پایانی آن که عکس‌ها و اسناد و همچنین فهرست اعلام را در برمی‌گیرد، از شش فصل تشکیل شده است. فصل اول کتاب با عنوان «مبارزه ادامه دارد» شرح خاطراتی از شهدای انقلاب است. شهدایی همچون نواب صفوی که مقام معظم رهبری در دوره نوجوانی پای سخنان او نشسته و شیفته‌ی شور و جذبه سخنان او بر علیه ظلم شده و بوده اند. شهید مطهری و شهید بهشتی که مقام معظم رهبری دوستی نزدیک با ایشان داشته اند از دیگر چهره های برجسته ای هستند که در این بخش از آنها یاد شده است.

بخش دوم کتاب با عنوان «بال و پرهای امام» به شرح خاطراتی از شهدای محراب اختصاص یافته است. در این فصل مقام معظم رهبری از آیت الله صدوقی یادکرده اند؛ روحانی مبارزی که از دوستان ایشان بوده و سرانجام به شهادت رسیده اند. فصل سوم کتاب با عنوان «گلوی بریده را بوسید» به شرح خاطراتی از ایثار و از خود گذشتگی خانواده شهدا پرداخته شده است.

فصل چهارم کتاب دارای عنوانی ست که اسم کتاب نیز از آن گرفته شده است. «به آسمان نگاه کن» در برگیرنده خاطراتی از رزمندگان دفاع مقدس است و بخش پنجم با عنوان «راه های آسمان» دربرگیرنده خاطراتی از شهدای دفاع مقدس است. پایان بخش کتاب نیز با عنوان مجاهد در برگیرنده خاطراتی از شهدای نهضت جهانی اسلام است. شهدایی که در واقع تبلور ادامه جریان مبارزه با نظام سلطه و همچنین صهیونیسم هستند.

  هرچند که گفته می شود خاطرات مقام معظم رهبری در حال نگارش و تدوین است، اما با توجه به رویکرد موضوعی کتاب حاضر در صورت انتشار آن کتاب نیز این کتاب ارزش های تاریخی خود را حفظ کرده و برای علاقمندان تاریخ انقلاب اسلامی منبعی خواندنی و سودمند محسوب می شود.

به نقل از الف

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]