تاریخ انتشار خبر: 21 بهمن 1394 - ساعت 05:28:13
زیارت عاشورا اتحاد روحانی با امام حسین (علیه السلام)

زیارت عاشورا اتحاد روحانی با امام حسین (علیه السلام)

نوع نگاه نسبتاً متفاوت و بدیع نویسنده در مسائل مخلتف باعث شده تا خواننده بعد از خواندن کتاب با دید متفاوت و عمیق­تری نسبت به مضامین زیارت عاشورا پیدا کند.

زیارت عاشورا اتحاد روحانی با امام حسین (علیه السلام)

اصغر طاهرزاده

لب‌الميزان

این اثر یکی دیگر از آثار استاد طاهرزاده درخصوص امام حسین علیه السلام است، نوع نگاه نسبتاً متفاوت و بدیع استاد در مسائل مخلتف باعث شده تا خواننده بعد از خواندن کتاب با دید متفاوت و عمیق­تری نسبت به مضامین زیارت عاشورا پیدا کند.

برخی مطالبی که مؤلف سعی داشته تا در این اثر برای مخاطب تبیین نماید عبارتند از:

اثبات اینکه کلمه‌کلمه‌ي زيارت عاشورا با دقت و ظرافت تمام انتخاب شده و در تکرار مضامين تعمّدي دقت‌برانگيز مدّ نظر بوده و نام‌هايي که عنوان شده همه از سر دقت انتخاب شده تا ما بتوانيم زندگي امروز خود را با زيارت عاشورا تغذيه کنيم.

با تأمل در زيارت عاشورا معلوم مي‌شود که آن زيارت شناسنامه‌ي فرهنگي و سلوکي شيعه است و لعن‌هاي مطرح‌شده در آن جهت تولي و تبرّاي مسلمانان را روشن مي‌کند تا هر مسلماني جايگاه خود را در نبرد بي‌امان حق و باطل تعيين و تعريف کند و از حضور در جبهه‌ي معنوي حق در هزاره‌ي سوم محروم نماند و معلوم شود او نيز بخشي از اين جبهه است.

تبیین این مطلب که «لعن»‌گفتن مقوله‌اي متفاوت از ناسزاگفتن و فحش‌دادن است، فحش‌دادن شأن يک مسلمان نيست همچنان که علي علیه السلام فرمودند: به خدا سوگند دوست ندارم شما از دشنام‌دهندگان باشيد. ولي «لعن»‌کردن يک نوع بيزاري‌جستن از ظلم و ظالم و فاصله‌گرفتن از راه سپاه اهل باطل و موجب قرب به جبهه‌ي امام حسين علیه السلام مي‌شود و اين‌که در دل ما جايي براي همراهي با ظلم و ظالم نيست

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]