تاریخ انتشار خبر: 26 بهمن 1394 - ساعت 15:57:27
یادداشت محمد رجبی برای کتاب «زندگی و زمانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای»

یادداشت محمد رجبی برای کتاب «زندگی و زمانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای»

محمد رجبی رئیس سابق کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در یادداشتی از کتاب و مولف «زندگی و زمانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» تجلیل به عمل آورده است.

کتاب «روایتی از زندگی و زمانه حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای» از سال 1318 تا کنون، به قلم جعفر شیرعلی‌نیا از سوی نشر سایان منتشر شد.

محمد رجبی رئیس سابق کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی بر این کتاب یادداشتی نوشته و آن را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده که در ادامه متن این یادداشت منتشر شده است:

«با اثر ارزنده برادر سختکوش فاضل و نکته‌سنج و با ذوق، جناب آقاى شیرعلى‌نیا درباره حیات با برکت امام خمینى (ره) قبل از انتشار آن آشنا شدم. در آن زمان مدیریت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شوراى اسلامى را عهده‌دار بودم و ایشان براى ملاحظه تصاویر ویژه‌اى که متناسب با آن کتاب باشد، به آنجا آمده بودند.

بار اول بود که دیدارى دست مى‌داد و گفت‌وگویى پیش آمد؛ که با شور و صمیمیتى که وى داشت، بیش از حد پیش‌بینى به طول انجامید و حاصل آن گشودن آرشیو کتابخانه براى هرگونه بهره ورى ایشان در کار سترگى بود که در دست داشتند. کارى متفاوت با آنچه تاکنون دیده بودیم، چه از حیث معنا و چه به لحاظ صورت: گزارشى صادقانه و دقیق و جذاب، با تمام مشکلاتى که در عرصه‌ تاریخ‌نگارى در زمان نزدیک به واقعه وجود دارد؛ آنهم با گنجینه گرانمایه‌اى از تصاویر و اسناد.

دومین بار، ملاقاتى بود که پس از انتشار کتاب مزبور صورت گرفت و ایشان نسخه‌هایى از آن را آورده بودند تا به بنده و همکاران مرکز اسناد مجلس که در ارائه تصاریر مورد نیازشان مساعدت کرده بودند، اهدا کنند. تا آنجا که به خاطر دارم نزدیک سیصد عدد از انبوه تصاویر کتاب نیز از مرکز اسناد مجلس بود که ایشان با تعهد به رسم تحقیقات علمى، منبع را نیز ذکر کرده بودند.

جناب شیرعلى نیا را بار دیگر دیدار کردم و این بار ایشان با بنده راجع به کتاب حاضر مشورتى داشتند، که آنچه در بضاعت مزجاة بود، تقدیم کردم؛ که باز بنابر سنت حسنه ایشان، مورد اشاره در مقدمه کتاب حاضر قرار گرفته است.

نمى دانم با آنچه شما در پیش روى دارید و اظهر من الشمس مى‌درخشد، چقدر جاى نوشتارى از بنده است؛ ولى دریغ دارم که از انصاف، حقیقت نگارى، شهامت، درایت، دقت و ذوق ایشان تجلیل نکنم که با وجود مضایق فراوانى که براى چنین روایات تاریخى هست، آنهم در فضاى ملتهب سیاسى امروز که افراد حق‌مدار از شش جهت در معرض باران افترا قرار مى‌گیرند، با ایمانى راستین و عزمى استوار و دقت و وسواس زیاد، از عهده این کار سترگ و ماندگار برآمده‌اند. حذف نقش و اثر شخصیت‌هاى مثبت یا منفى تاریخى که امروز زدودن تصویر و حتى نامشان به عادتى رایج تبدیل شده است، مورد پرهیز شدید مؤلف محترم کتاب حاضر بوده و بر اعتبار آن بسى افزوده است.

امید آنکه سرمشق روشنى براى دیگر راویانى باشد که از گزارش حقیقت هراسان و گریزانند و حاصل کار خود را از درجه اعتبار علمى و تاریخى ساقط مى‌سازند. براى مؤلف محترم نیز که این گونه شکر دانش و ذوق و همت خویش را در پیشگاه «حق» جل جلاله به جا آورده‌اند - هرچند که خود فراتر از این را مى‌خواسته و مدّ نظر داشته‌اند - توفیقات خاصه الهى را آرزومندم؛ با این امید که باز هم شاهد آثار گرانقدرى که شایسته فرهیختگان این مرز و بوم است، باشیم. ان شاءالله تعالى

تهران، ١٣٩٤/١١/٢١، محمد رجبى»

این کتاب روایتی از 75 سال زندگی رهبر معظم انقلاب است، روایتی از روزهای کودکی و مدرسه، روزهای مبارزه تا پیروزی انقلاب، از سال‌های پرمخاطره دهه شصت، دوران ریاست‌جمهوری و سال‌های جنگ، از 25 سال رهبری از دولت سازندگی تا دولت اصلاحات و پس از آن تا امروز. روایتی از حوادث داخلی، منطقه ا‌ی و بین‌المللی، آمیزه‌ای از سیاست، تاریخ، اجتماع و فرهنگ. «میزگردی را درباره کتاب اینجا بخوانید».

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]