تاریخ انتشار خبر: 29 بهمن 1394 - ساعت 13:26:42
اشک خون

اشک خون

متن این مجموعه با مقدمه ای در شرح عظمت عاشورا و اهداف قیام حسینی آغاز شده و با ذکر مواردی مانند مرگ معاویه و جانشینی یزید و درخواست بیعت از امام حسین(ع)، دعوت مردم کوفه و خیانتشان، نام بردن از اهل بیت امام(ع) و ذکر نام شاعرانی شیعه و سنی که سوگ سروده های خود را تقدیم به عاشقان مکتب عاشورا کرده اند کامل می شود.

اشک خون

احمد احمدی بیرجندی

اسوه

عظمت هر حماسه در هدف متعالی و خالص آن خلاصه می شود و همین قداست هدف است که به آن جاودانگی می بخشد. هدف از حماسه ی بزرگ کربلا، احیاء دین مقدس اسلام و برپا داشتن معنای واقعی امر به معروف و نهی از منکر و احقاق حق و عدالت و مفهوم حقیقی انسانیت بود. مکتب حسینی درس جانبازی و سربلندی به تمام محرومان دنیا می دهد و به آنان می آموزد برای تحقق حکومت عدل الهی، باید حق خود را با ایثار جان و قبول شهادت حتی با اسارت زن و فرزندان خود بگیرند.

کتاب « اشک خون » حاوی مناقب و مراثی حضرت سیدالشهدا علیه السلام، به همت استاد « احمد احمدی بیرجندی » جمع آوری و توسط انتشارات اسوه به چاپ رسیده است. متن این مجموعه با مقدمه ای در شرح عظمت عاشورا و اهداف قیام حسینی آغاز شده و با ذکر مواردی مانند مرگ معاویه و جانشینی یزید و درخواست بیعت از امام حسین(ع)، دعوت مردم کوفه و خیانتشان، نام بردن از اهل بیت امام(ع) و ذکر نام شاعرانی شیعه و سنی که سوگ سروده های خود را تقدیم  به عاشقان مکتب عاشورا کرده اند کامل می شود. چاپ پنجم این کتاب در سال 1378، یعنی یک سال پس از فوت پدیدآورنده ی آن بوده است.

داستان نهضت حسینی، آن چنان مصیبت بار و جانگداز است که هرگز کهنه نمی شود و گرد فراموشی بر آن نمی نشیند. این کتاب حاوی نمونه هایی از مناقب و مراثی شاعرانی است که، از قدیم ترین زمان تا عصر حاضر، به عظمت مکتب حسینی توجه داشته اند.

گرچه جای فردوسی و کسایی در این اثر خالیست اما احمدی شاعران مرثیه سرای قرن شش و پس از آن را به خوبی پوشش می دهد. این مجموعه با مثنوی شاعر و عارف قرن ششم، سنایی غزنوی آغاز می شود و با اشعاری از

قوامی شیرازی، عطار نیشابوری، سیف فرغانی، خواجوی کرمانی، ابن یمین فریومدی، سلمان ساوجی و 46 شاعر منقبت سرای دیگر، اعم از متقدمین و متأخرین ادامه می یابد. بدین ترتیب توفیق خود را در گردآوری شاعران و گزینش اشعار مشهور و متناسب با موضوع را در اثر خویش مسجل می نماید.

از قالب های منتخب در این اثر می توان به مثنوی، غزل، قصیده، چهارپاره و ترکیب بند اشاره کرد. شاعرانی که سروده هایشان در این گزیده مورد استفاده قرار گرفته است گرچه از لحاظ سبک و قدمت و مذهب با هم توفیر دارند اما اشتراکی ناب به عنوان « عشق به سیدالشهدا(ع)» نام و اثرشان را در یک مجموعه و کنار هم نشانده است.

معرفی اجمالی شاعر قبل از ارائه ی اثر او، از لحاظ سبک، مذهب، آثار و وقایع مهم زندگی او، از ویژگی های مهم این مجموعه است. از محسنات دیگر این کتاب می توان به شرح لغات و ترکیبات مبهم و مشکل اشعار اشاره کرد که در انتهای هر شعر به آن پرداخته شده است.  

استاد احمدی مقالات متعددی به رشته تحریر درآورده که در کتب و مجلات رسمی به چاپ رسیده است از جمله آن ها می توان از « راهنمای کتاب، مجله، سخن، یغما، هیرمند » و نشریات آموزش و پرورش نام برد و نیز تألیف 2 جلد کتاب نفیس به نام « سیرسخن » با همکاری دکتر حسین رزمجو و آثار دیگری از ایشان که عبارتند از « زندگی و افکار ولتر، انشا و نویسندگی، دستور زبان فارسی، دانای راز، شرح حال اقبال لاهوری، خدا را بشناسیم، فروغی که روشنگر دلهاست، امامت و رهبری ».

علاوه بر آثار مذکور، شرح حال دانشمند و ریاضیدان معروف مولانا عبدالعلی بیرجندی؛ و چاپ دیوان محمد بن

حسام خوسفی با همکاری محمد تقی سالک، شایستگی و توان علمی استاد را در تدوین کتاب اشک خون تأیید می کند.

شعر سوزناک « با کاروان کربلا » از محمدحسین شهریار برای نمونه تقدیم می شود:

شیعیان دیگر هوای نینوا دارد حسین / روی دل با کاروان کربلا دارد حسین

از حریم کعبه ی جدش، به اشکی شست دست / مروه پشت سر نهاد اما صفا دارد حسین

می برد در کربلا هفتاد و دو ذبح عظیم / بیش از این ها حرمت کوی منا دارد حسین

پیش رو راه دیار نیستی کافیش نیست / اشک و آه عالمی هم در قفا دارد حسین

بس که محمل ها رود منزل به منزل با شتاب / کس نمی داند عروسی یا عزا دارد حسین

رخت و دیباج حرم چون گل به تاراجش برند / تا به جایی که کفن از بوریا دارد حسین

بردن اهل حرم دستور بود و سرّ غیب / ورنه این بی حرمتی ها کی روا دارد حسین....(ص223)

نمونه شعر:

کاروان کربلا (محمد حسین شهریار)

 

شیعیان دیگر هوای نینوا دارد حسین

روی دل با کاروان کربلا دارد حسین

از حریم کعبۀ جدّش به اشکی شست دست

مروه پشت سر نهاد امّا صفا دارد حسین

می برد در کربلا هفتاد و دو ذبح عظیم

بیش از اینها حرمت کوی منا دارد حسین

پیش رو راه دیار نیستی کافیش نیست

اشک و آه عالمی هم در قفا دارد حسین

بس که محمل ها رود منزل به منزل با شتاب

کس نمی داند عروسی یا عزا دارد حسین

رخت و دیباج حرم چون گل به تاراجش برند

تا به جائی که کفن از بوریا دارد حسین

بردن اهل حرم دستور بود و سرّ غیب

ورنه این بی حرمتی ها کی روا دارد حسین

سروران ، پروانگانِ شمع رخسارش ولی

چون سحر روشن که سر از تن جدا دارد حسین

سر به قاچ زین نهاده راه پیمای عراق

می نماید خود که عهدی با خدا دارد حسین

او وفای عهد را با سر کند سودا ولی

خون به دل از کوفیان بی وفا دارد حسین

...

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]