تاریخ انتشار خبر: 08 اسفند 1394 - ساعت 12:19:49
رسول ظهر

رسول ظهر

گزینش اشعار از شاعران جدید و قدیم هم به لحاظ سن و هم به لحاظ دوره و نیز سبک موفقیت گردآورندگان این مجموعه را در سطح گسترده ای فراهم آورده و سبب جذب و رضایت مخاطب شده است.

رسول ظهر

جواد هاشمی/میثم کریمی

محمل

هرچه او از تشنگی بی تاب بود / تیغش از خون عدو سیراب بود

آن چه دشمن کرد با وی در نبرد / صدمه ی باد خزان با گل نکرد

بس که خون از هر رگش جوشیده بود / سرو از گل پیرهن پوشیده بود...

                                                                       (صعود و نزول، صابر همدانی)

مجموعه کتاب های « منزل به منزل » گزیده ای از اشعار مندرج در دو مجموعه ی فاخر « جرس فریاد می دارد » که مجموعه ایست از غزل های عاشورایی و « که بربندید محمل ها » که در قالب مثنوی سروده شده، با موضوعی واحد، با تلاش های اولیه ی « جواد هاشمی(تربت) و میثم کریمی » در چهار اثر مهیا شده است: حنجره ی صبح: حضرت علی اصغر(ع)، رسول ظهر: حضرت علی اکبر(ع)، مهتاب غروب: حضرت ابالفضل العباس(ع) و شعله ی شام: حضرت رقیه(ع).

عاشورا تنها یک حادثه نیست که به همدردی بسنده کرده و با سوگواری التیام یابد. عاشورا تبلور ایمان و اندیشه است در گستره ی گیتی. نهضت عاشورا گرچه به دلیل مظلومیت امام حسین علیه السلام و یاران وفادارش، مسلمانان جهان را تا ابد سوگوار و عزادار این واقعه کرد اما ابعاد دیگری چون حماسه و پیام را در بطن خود دارد که مستلزم عرفان و شناخت بینشی و اجرایی است.

افکار و اعتقادات حماسه سازان این واقعه که به صورت پراکنده در اشعار شاعران آیینی و دینی مسلمان اعم از ایرانی و غیرایرانی، شیعه یا سنی ذکر شده به نوعی اندیشه های مستعد را به سوی تعالی هرچه بیشتر مکتب حسینی سوق می دهد.

این سلسله کتاب ها باب جدیدی است بر روی مخاطبان که با رشادت های جوانمردان مکتب حسینی در قالب نظم آشنا شوند. جلد دوم از این مجموعه ی چهار جلدی شامل شصت و دو غزل و مثنوی، اختصاص دارد به اولین شهید کربلا، که شبیه ترین فرد امت پیامبر بود به ایشان هم در چهره و هم اخلاق. در وصف فضائل او همین بس که دشمن مدحش می کند تا چه رسد به دوستان: « معاویه درباره اش گفت: شجاعت بنی هاشم و سخاوت بنی امیه و خوش رویی قبیله ثقیف را دارد. » نامش علی، نام مادرش لیلی بنت ابی مرّه و لقبش علی اکبر بود.

 این اثر در انتهای نوشتاری که « به بهانه ی مقدمه » نام گرفته است با سوگ سروده ای از ایرج میرزا در مصیبت جانسوز شبه پیغمبر، دل سوگواران را راهی فضای معنوی شهادت می کند.

شجاعت و دلیری حضرت علی اکبر هنگام رفتن به میدان و نترسیدن از خیل سپاه دشمن، شباهت بی نظیر ایشان با پیامبر در صورت و سیرت و صولت، وارث علم و حکمت از مولا علی(ع) و عصمت از حضرت فاطمه ی زهرا(س)، وارستگی از دنیای دون و تعجیل در رسیدن به معبود ازلی، ابراز تأسف امام حسین علیه السلام از فرستادن جوان برومند خود به میدان جنگ، توصیف میدان مبارزه و جهاد نابرابر بین لشکر کفر و سپاه ایمان، ذکر حال مادر حضرت علی اکبر(ع)، درددل حضرت با پدر بزرگوارشان و گله از تشنگی، مناجات حضرت با خدا و نحوه ی شهادتشان از مضامین مندرج در این مجموعه است.

کم وزن و پرمحتوا بودن از جمله نکات مثبت این کتاب است که مخاطب به راحتی می تواند آن را حمل کند و در عین سبک بودن از اشعار بسیاری اعم از غزل و مثنوی را در خود جای داده است. شرح فضایل حضرت علی اکبر را می توان « قصیده ای دانست سرآغاز غزل » اما گویی این دلاور در حجم غزل نگنجیده و مثنوی های طویلی را برای معرفی خود طلب می کند. انبوه حجم مثنوی در این اثر مخاطبان تازه ای را به سوی خود فرا می خواند. 

گزینش اشعار از شاعران جدید و قدیم هم به لحاظ سن و هم به لحاظ دوره و نیز سبک موفقیت گردآورندگان این مجموعه را در سطح گسترده ای فراهم آورده و سبب جذب و رضایت مخاطب شده است.

استواری و پیراستگی زبان را در شاعران گرانقدری چون صابر همدانی، علی انسانی، جودی خراسانی، نیّر تبریزی، وهّاج خوانساری، میرزا یحیی مدرّس اصفهانی، وصال شیرازی، عمّان سامانی، محمود شاهرخی، سروش اصفهانی، عباس علی براتی پور، حبیب چایچیان(حسان) و دیگر شاعران حوزه ی اشعار آیینی که در این مجموعه آثارشان به منصه ی ظهور نهاده شده، می بینیم.

« رسول ظهر» به گزینش و پژوهش جواد هاشمی(تربت) و میثم کریمی در سال 91 از سوی انتشارات محمل به چاپ رسید.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]