تاریخ انتشار خبر: 12 اسفند 1394 - ساعت 05:00:36
شعله شام

شعله شام

پنجاه و پنج غزل و مثنوی از سوگ سروده های شاعران سنتی و معاصر با موضوع حضرت رقیه (س) در این اثر جمع آوری و به پیشگاه حضرت نرجس خاتون(س) تقدیم شده است.

شعله شام

جواد هاشمی/میثم کریمی

محمل

من کیستم؟ رسول خدا را سلاله ام / وندر حریم زاده ی زهرا‏، غزاله ام

نامم رقیه‏، دختر سلطان کربلا / باب الحوائج‏، به خدا! گر سه ساله ام

                                                                                      (سینه سوزان: قاسم استادی ثابت)

چهارمین جلد از سری کتاب های « منزل به منزل » اختصاص دارد به مهتاب شب های الفت حسین(ع)، حضرت رقیه علیها السلام. پنجاه و پنج غزل و مثنوی از سوگ سروده های شاعران سنتی و معاصر در این اثر جمع آوری و به پیشگاه حضرت نرجس خاتون(س) تقدیم شده است.

باغبان مکتب توحید در گلشن خود گل هایی چون عباس و علی اکبر و قاسم و علی اصغر دارد. اما مظلوم ترین فریاد خسته ی تاریخ از آنِ رقیه ی نجیب، یادگار تازیانه های نینواست و سیل سیلی کربلا، که پس از شهادت پدر، انیس رنج های عمه می شود.

بعد از واقعه عاشورا قوم دغا تمام کسانی را که زنده مانده بودند، اسیر کرد. در میان گلشن خزان دیده اهل بیت، حضرت رقیه علیها السلام نوگلی بهشتی بود و فرشته ای زمینی که حالا بعد از شهادت پدر به همراه عمه ‏اش زینب و اسرای دیگر به طرف شام می ‏رفت.

بلبل بوستان آل عبا، هر نیمه شب در خرابه های شام، بهانه ی پدر را می گرفت، در یکی از تاریک ترین شب های خدا گویا، باز، خواب پدرش را دیده بود که شروع به نوحه سرایی می کند، کاروان اسیران کربلا نیز با او همدردی می کنند. در این حال یزید، دستور داد سر سیدالشهدا علیه‏ السلام را به رقیه نشان بدهند. او وقتی سر بریده ی پدر را دید، با فریاد و ناله خودش را روی آن انداخت و... ناب ترین شبنم صبح گاه از گلبرگ تاریخ بر زمین افتاد.

مرقد مطهر نازدانه ی حسین(ع)، حضرت رقیه علیها السلام، در شام نزدیک مزار حضرت زینب علیها السلام است.

سوگ سروده های جانسوزی در این دفتر به شرح اسیری و غریبی کاروان اسیران کربلا به خصوص خویشتن خوانی طفل سه ساله ی امام حسین(ع) پرداخته است. شاعران مرثیه سرا حق مطلب را در این باب به خوبی ادا کرده و اشعار زیبایی را پیشکش دل های سوخته ی مؤمنان نمودند. سروده های شاعرانی چون وصال شیرازی، صفا تویسرکانی، علی انسانی، غلام رضا سازگار، محمدسعید عطار نژاد، سیدرضا مؤید، قاسم استادی، پانته آ صفایی، صغیر اصفهانی، محمدعلی مجاهدی، حبیب چایچیان(حسان)، صفایی جندقی و شاعران توانای دیگری در حوزه ی اشعار آیینی و دینی را در این اثر می بینیم و شمیم روح بخش آن را به جان می کشیم.

صحنه های به تصویر کشیده شده در سوز و گداز مراثی این شاعران عبارتند از: سیلی خوردن ها و تازیانه ها و آتش خیمه های عصر عاشورا، واگویه با پدر از صورت نیلی و اسیری، زبان حال سلاله ی رسول اکرم از درد غربت و محنت غریبی، افتادن از ناقه و جا ماندن از کاروان، ترس کودک سه ساله از تنهایی و گرفتارشدن در بیابان مخوف، ضجرت و دلگیری از بی شرمی یزیدیان و کوفیان سست پیمان و استقبال غریب شامیان، شرح گرسنگی و تشنگی و تن مجروح در اسارت و خرابه، پدر را در خواب دیدن و خواستن و بهانه کردنش، نهادن سر سیدالشهدا در طبق و نشان دادنش به دختر، رازگفتن با سر بریده و جان دادن بر سر آن. زبان حال حضرت زینب با برادرش و بازگرداندن امانتش به او.

مجموعه کتاب های « منزل به منزل » گزیده ای از اشعار مندرج در دو مجموعه ی فاخر « جرس فریاد می دارد» و « که بربندید محمل ها » است؛ اولی مجموعه غزلیات و دومی مجموعه مثنویات است که در حوزه ی اشعار آیینی، آیینه ی عاشورا را متبلور می سازد. سلسله کتاب های « منزل به منزل » با تلاش های اولیه ی « جواد هاشمی(تربت) و میثم کریمی » در چهار اثر مهیا شده است: حنجره ی صبح: حضرت علی اصغر(ع)، رسول ظهر: حضرت علی اکبر(ع)، مهتاب غروب: حضرت ابالفضل العباس(ع) و شعله ی شام: حضرت رقیه(ع).

این دفاتر شعری با موضوعی واحد و حجم کم، اثری وزین به لحاظ محتوا ارائه دادند که انگیزه ی لازم را در مخاطب ایجاد و برای جذب مخاطب جدید نیز مؤثر است. انتخاب اشعاری پرشور و باصلابت از شاعران خلاق نیز بر مراتب توفیق گردآورندگان اثر افزوده است.

« شعله ی شام» در سال 91، با موضوع حضرت رقیه علیها السلام مهیا گشته و توسط انتشارات محمل به چاپ رسیده است.

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]