تاریخ انتشار خبر: 22 اسفند 1394 - ساعت 15:01:45
معرفی سه کتاب پیرامون زندگانی حضرت زهرا (س)

معرفی سه کتاب پیرامون زندگانی حضرت زهرا (س)

در این نوشتار به صورت خلاصه سه کتاب پیرامون زندگانی و سیره زندگانی حضرت زهرا (س) معرفی شده است.

1.جنة العاصمة  در تاریخ ولادت و حالات حضرت فاطمه(س)

آیت الله سید محمدحسن میرجهانی طباطبایی 

شمس الضحی

کتاب جنة العاصمة  در تاریخ ولادت و حالات حضرت فاطمه(س)، نوشته آیت الله سید محمدحسن میرجهانی طباطبایی است که مشتمل بر پاره‌ای از فضایل، مناقب، تاریخ ولادت و دیگر ابعاد زندگی این بانوی بزرگوار می‌باشد.

این کتاب که با رویکرد روایی نوشته شده، و خواننده در سراسر این کتاب روایات و احادیث فراوانی از معصومین مشاهده می‌کند. 

مباحث این کتاب در 17 فصل تنظیم شده است که طي آن  پیدایش نور آن حضرت(س)، و انعقاد آن در صلب پدر بزرگوارشان و انتقال به رحم مادر عالی مقدار، بیان اجمالی از شرح احوال والده ماجده آن حضرت خدیجه کبری(س)، تاریخ ولادت فاطمه(س) و چگونگی آن، نام‌ها کنیه‌ها و لقب‌های ان حضرت، خصیصه‌های فاطمي، مصحف فاطمه(س)، بیان ازدواج ايشان با علی(ع) و چگونگی آن، مختصری از فضایل امیرالمؤنین و  حالات و وقایع پیش امده بعد از رحلت پیامبر(ص) برخی از عناوین فصل‌های این کتاب است.

2.منشور دادخواهی - نگاهی نو بر خطبه معجزه‌آسای حضرت فاطمه(س)

علی کرمی فریدنی 

انتشارات دلیل ما

کتاب( منشور دادخواهی - نگاهی نو بر خطبه معجزه‌آسای حضرت فاطمه س ) اثر علی کرمی فریدنی ترجمه و تفسیر فشرده‌ و گویایی است  از خطبه ارزشمند و تاریخ‌ساز حضرت زهرا ست که ایشان در جریان غصب فدک و در گوشه‌ای از مسجد پشت پرده ایراد فرمودند.

نویسنده قبل از تشریح این خطبه برای درک بهتر و انگیز بیشتر مخاطبین در ابتدا به موضوعاتي همچون راویان و منابع این منشور، تدابیر ظریف و حکیمانه حضرت زهرا برای مبارزه و محورهای بیست‌وچندگانه خطبه دادخواهی حضرت را بیان و بررسی می‌کنند و نشان می‌دهد که با وجود این‌که عده‌ای در سند روایت تردید کرده‌اند اما از لحاظ تعداد و شخصیت راویان  و نحوه خطبه  یقین به صدور این خطبه ارزشمند حاصل می‌شود و تردیدها از بین می‌رود.

مؤلف اصل متن عربی و ترجمه آن را بدون هیچ‌گونه توضیح به صورت مستقل ذکر می‌کند و در ادامه در چندین بخش این خطبه را برای مخاطب به صورت علمی و روان و با تکیه بر آیات و روایات تفسیر می‌کند. 

3.الگوی حیات زیبا

محمدجواد مروجی طبسی

بوستان کتاب

کتاب الگوی حیات زیبا نوشته محمدجواد مروجی طبسی با نگاهی روایی در یازده فصل  گذری بر زندگانی حضرت زهرا(س) این بانوی بزرگوار داشته و ابعاد گوناگونی از رفتارهای حضرت را تشریح کرده تا مخاطبان از نحوه زندگی ایشان به راحتی درس بگیرند.

نویسنده در پاره‌ای از موارد بعد از بیان چندین روایت در یک موضوع  به جمع‌بندی و ارایه نکات لازم برای فهم صحیح روایت می‌پردازد تا خواننده هم به راحتی نتیجه مباحث را بداند و هم برداشت اشتباهی نداشته باشد.

شخصیت فاطمه(س) از دیدگاه پیامبر(ص)، فاطمه و ازدواج با علی(ع)، چشم اندازی به خانه فاطمه(س)، فاطمه(س) اسوه حیات زیبا، فاطمه(س) الگوی حیاء و عفاف، سیمای فاطمه(س) در روز قیامت، فاطمه(س) و نقل حدیث از پیامبر(ص)، بررسی حوادث هجوم به خانه فاطمه(س)، دفاع جانانه از حریم ولایت و شهادت حضرت فاطمه(س) از عناوین یازده گانه‌ی فصول این کتاب است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]