تاریخ انتشار خبر: 25 اسفند 1394 - ساعت 12:24:00
اسرار فدک

اسرار فدک

نویسنده کتاب اسرار فدک با بررسی انگیزه­‌های غاصبین و اقدامات متقابل امیرالمومنین(ع) و حضرت فاطمه(س) در مقابله با آنان، در 9 بخش، به جمع­‌بندی در مورد این حادثه مهم تاریخی پرداخته­ است.

اسرار فدک

محمدباقر انصاری و سید حسین رجایی

انتشارات دلیل ما

فدک سرزمینی است که ارزش آن، نه تنها از لحاظ مادی، بلکه از لحاظ اعتقاد، با باورهای شیعه گره خورده است. همان سرزمینی که رسول خدا(ص) پس از فتح آن، به موجب آیه «وآت ذا القربی حقه» به یگانه دخت خود بخشید و لکن پس از رحلت  جانگداز پیامبرخدا دستگاه حکومت، فاطمه(س) را از تصرف در آن منع کرده، حق او را از او سلب کردند و به همین جهت فدک برای همیشه تاریخ، به عنوان سند مظلومیت فاطمه(س) ثبت گردیده است.

کتاب «اسرار فدک» نوشته محمدباقر انصاری و سید حسین رجایی، درصدد بررسی این واقعه مهم صدر اسلام است و هدفی که مؤلفین این کتاب، درپی آن می‌­باشد، جمع­‌بندی و تدوین یک صورت کامل از ماجرای فدک، از ابتدای فتح آن سرزمین و بخشش آن از سوی پیامبر(ص) به حضرت زهرا(س) تا غصب آن خواهد بود. ایشان با بررسی انگیزه­‌های غاصبین و اقدامات متقابل امیرالمومنین(ع) و حضرت فاطمه(س) در مقابله با آنان، در 9 بخش، به جمع­‌بندی در مورد این حادثه مهم تاریخی پرداخته­اند.

کتاب اسرار فدک از جمله کتب تحلیلی اعتقادی تاریخی به شمار می­رود که به ماجرای فدک پرداخته شده.

مؤلف روش خود را برای تدوین این کتاب در مقدمه چنین عنوان می­‌کندکه با جمع­آوری کلیه متون مربوط به موضوع فدک و تطبیق و تلفیق و مقایسه و جمع­بندی آنها کوشش شده تا مجموعه­ای کامل، که شامل همه مسائل مربوط به فدک می­باشد، تنظیم گردد تا وقایع قبل و بعد و مقارن خطبه در جای خود قرار گرفته و کیفیت خطابه بخوبی ترسیم شود.

یکی از نقاط قوت کتاب اسرار فدک، تحقیق جامعی است که در مورد متن خطبه­ی صدیقه طاهره انجام شده؛ چراکه اکثر کتب، به یک روایت از کتاب احتجاج کفایت کرده­اند و مقابله کامل همه نسخ تا به حال انجام نشده است. بنابراین نویسنده با مقابله کردن متن خطبه، از هفده مدرک معتبر، برای اولین بار سعی کرده است تا نارسایی­ها و جاافتادگی­های این خطبه را جبران کند و همچنین علاوه بر ترجمه آن، در پاورقی به اختلاف نسخ نیز اشاره کرده­اند.

کتاب «اسرار فدک » در 300 صفحه از سوی انتشارات دلیل ما به چاپ رسیده است.

یادداشت از محمدرضا کشاورز

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]