تاریخ انتشار خبر: 26 اسفند 1394 - ساعت 10:39:39
تاريخ پيامبر اسلام‏

تاريخ پيامبر اسلام‏

«تاريخ پيامبر اسلام» اثرى است كه بررسى تاريخ زندگى پيامبر اكرم (ص) می‏‌پردازد که این کتاب از سوی شهید مطهری به عنوان یکی از آثار فاخر در سیره نبوی معرفی شده است.

تاريخ پيامبر اسلام‏

 دكتر محمد ابراهيم آيتى‏

دانشگاه تهران‏

«تاريخ پيامبر اسلام» اثرى است كه بررسى تاريخ زندگى پيامبر اكرم (ص) می‏‌پردازد. این کتاب از سوی شهید مطهری به عنوان یکی از آثار فاخر در سیره نبوی معرفی شده است. شهید مطهری در تمجید از مقام علمی ایشان چنین یاد می كند: « آقای آیتی یك مورّخی است نسبت به تاریخ صدر اسلام، من به جرأت می توانم بگویم در همه تهران و شاید در همه كشور كسی نداریم كه به تاریخ صد ساله اول اسلام مثل آقای آیتی احاطه داشته باشد. كسی مثل او نیست كه به جزئیات این قسمت از تاریخ احاطه و اطلاع داشته باشد. این مرد بر تمام متون تاریخی این قسمت مسلط است و جزئیاتش را می داند. اگر مثلا از جنگ بدر بپرسید، یك یك آدمهایش را می شناسد. حتی گاهی می گوید پدرش كیست، مادرش كیست، خویش و تبارش كیستند. حرفی كه این مرد بگوید سند است....» (ده گفتار، ص246)

بنا به گفته دكتر ابو القاسم گرجى، كه اين كتاب را مورد تجديد نظر قرار داده و مطالبى بدان افزوده است، نام اوليّه‏اى كه مرحوم آيتى براى كتاب انتخاب نموده «تاريخ اسلام» بوده است اما از آنجا كه در اين كتاب فقط به تاريخ زندگى آن بزرگوار قناعت شده است و حتى متأسفانه برخى از وقايع مهم أواخر عمر آن حضرت مانند: حجّة الوداع، قصه غدير خم، وقايع وفات آن حضرت و غيره آورده نشده است، نام «تاريخ پيامبر اسلام» براى آن مناسب‏ تر است.

دكتر گرجى علاوه بر تجديد نظر كلى و دقيق سرتاسر كتاب و تغيير بسيارى از كلمات، تعبيرات، نامها و جمله‏ ها به ترجمه بسيارى از اشعار و عبارات عربى، ضبط اعلام، شكل و اعراب كلمات و غيره پرداخته است. برخى موضوعاتى كه در اين كتاب بدانها پرداخته شده عبارتند از:

اجداد رسول خدا (ص) ، حنفاء موحّد، شعراء معلّقات، ازدواج پيامبر، فرزندان پيامبر، بعثت رسول خدا، آغاز دعوت، نخستين مهاجران حبشه، مهاجران حبشه در نوبت دوم، وفات ابو طالب و خديجه، واقعه إسراء، واقعه معراج، واقعه شق القمر، دعوت قبايل عرب، مقدمات هجرت به مدينه، بيعت عقبه اول و دوم، مهاجرت مسلمانان به مدينه، شوراى دار النّدوة يا تصميم نهايى قريش، وقايع سالهاى اول تا نهم هجرت مانند: ورود رسول خدا به مدينه، تغيير قبله، شمار غزوات رسول خدا، غزوات پيامبر، سفراى قريش، سفيران رسول خدا (ص) دعوت پادشاهان مجاور به اسلام، فتح مكّه و تاريخ آن، مسجد ضِرار، وفدهاى عرب و...

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]