تاریخ انتشار خبر: 27 اسفند 1394 - ساعت 16:05:05
بررسی فقهی قمه‌زنی در کتاب «شعائر حسینی»

بررسی فقهی قمه‌زنی در کتاب «شعائر حسینی»

کتاب «شعائر حسینی» اثر حجت‌الاسلام نادعلی علی‌نیا‌خطیر به بررسی فقهی قمه‌زنی پرداخته که از سوی دفتر نشر معارف منتشر شده است.

کتاب «شعائر حسینی: بررسی فقهی قمه زنی، تعزیه خوانی، لباس سیاه و حمل عَلَم و نخل» نوشته حجت الاسلام والمسلمین نادعلی علی‌نیا خطیر، مدرس حوزه علمیه قم از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

نویسنده در مقدمه کتاب می‌نویسد: «شعائر حسینی هم‌چون سایر شعائر دینی، تأثیر شگرفی در زنده نگه‌داشتن روحیه دینی و حفظ امنیت اسلامی متدینین، به خصوص شیعیان و یأس و ناامنی دشمنان اسلام داشته است. اهل ‌بیت عصمت و طهارت(ع) با زبان‌های گوناگون و رفتارهای عملی خود به تکریم و تعظیم مجالس سوگواری آن حضرت همّت گماشتند.

برخی از شعائر حسینی و بعضی از انواع عزاداری‌های نوظهور مانند قمه ‌زنی، از مسیر حقیقی خود خارج شده و به جای آن‌که تبلیغی آشکار و محکم برای دین حنیف اسلام و مکتب حقّه جعفری به شمار آید و دشمنان را مأیوس سازد، تأثیری معکوس داشته است. به همین دلیل نقش حاکم اسلامی در این‌جا کاملاً روشن می‌شود تا مسیر عزاداری به سمت و سویی هدایت نشود که مقصود و مطلوب دشمنان است.»

وی در ادامه می‌نویسد: «مسأله قمه‌زنی بیش از سایر علائم مربوط به عزاداری،‌ محل بحث و اختلاف میان فقهای امامیه است. گروهی آن را کاری بیهوده و موجب وهن شیعه و یا اضرار به نفس دانسته و به حرمت آن فتوی داده‌‌اند، بلکه حکم حکومتی درباره آن وجود دارد، اما گروهی دیگر، این عمل را  نه موجب وهن شیعه می‌دانند و نه از مصادیق اضرار به نفس، بر این بنیان به اباحه و حتی استحباب آن حکم نمودند.»

با توجه به اهمیت شعائر حسینی و بررسی شیوه‌های جدید آن، تاکنون کتاب فقهی قابل توجهی در این خصوص نوشته نشده است و این نخستین کتاب جامع و فقهی در این باره به زبان فارسی است. نویسنده در این کتاب حاضر تلاش کرده است تا شعائر حسینی را در قدم اول از نگاه قواعد فقهی و دیدگاه فقها مورد بررسی قرار دهد و در قدم دوم، بُعد حکومتی آن را نیز نشان داده و وظیفه حاکم اسلامی در این‌باره را پی بگیرد. بنابراین، تحقیق حاضر مشتمل بر مباحث مقدماتی و شش فصل جداگانه است و آن‌ها عبارتند از؛ 1. مفهوم‌ شناسی شعائر حسینی (مقدسات) 2. حاکم اسلامی و اقامه شعائر حسینی 3. جایگاه گریستن و گریه برای امام حسین(ع) در اسلام 4. بررسی حکم قمه ‌زنی در فقه شیعی 5. تعزیه‌ خوانی (شبیه‌ خوانی) 6. پوشیدن لباس سیاه از نگاه فقه و فقها.

کتاب «شعائر حسینی» در 280 صفحه، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 10000 تومان، اسفندماه 1394 از سوی دفتر نشر معارف عرضه شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]