تاریخ انتشار خبر: 26 فروردين 1395 - ساعت 14:12:40
رضا نامه - فرهنگ جامع الفبایی امام رضا(ع)

رضا نامه - فرهنگ جامع الفبایی امام رضا(ع)

در این اثر خواننده با شرح حال مختصری از امام موسی بن جعفر(ع) و گروهی از فرزندان ایشان، ادوار زندگانی امام رضا(ع)(ولادت، امامت، ولایتعهدی و شهادت) و سیره عملی ایشان، با آثار و یادگاری‌های برجامانده از ایشان در مسیر هجرت امام از مدینه تا مرو آشنا می‌شود.

رضا نامه - فرهنگ جامع الفبایی امام رضا(ع)

حجت الاسلام حسین محمدی

انتشارات مشهور

دعا کنید که مولا جوابمان نکند                  دلیل قافله غافل خطابمان نکند

به عذر غفلت و کم خدمتی زوارش             خدانکرده از این در جوابمان نکند

...دعا کنید خدا جز به نور شمس الشموس     نیازمند به هیچ آفتابی نکند

در آستان رضا عشق را تمام کنید              به شکر خدمت دربار او قیام کنید

کتاب رضا نامه - فرهنگ جامع الفبایی امام رضا(ع) به همت حجت الاسلام حسین محمدی با بهره‌گیری از منابع اصیل و معتبر تاریخی تمامی زوایای زندگانی هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت را در حد امکان به تصویر کشانده است.

در این اثر خواننده با شرح حال مختصری از امام موسی بن جعفر(ع) و گروهی از فرزندان ایشان، ادوار زندگانی امام رضا(ع)(ولادت، امامت، ولایتعهدی و شهادت) و سیره عملی ایشان، با یاران، خدمتکاران و راویان حدیث امام رضا(ع)، با آثار و یادگاری‌های برجامانده از ایشان در مسیر هجرت امام از مدینه تا مرو و تاریخچه، شکل‌گیری و نوع خلافت خلفای عباسی آشنا می‌شود.

تاریخچه کامل بارگاه مطهر امام رضا(ع) و شکل‌گیری آستان مقدس رضوی در ادوار مختلف، آشنایی با گروهی از سازندگان، معماران، بانیان، واقفان، مدیریت‌ها و مشاغل آستانه در گذشته و حال، دانستنی‌های حوزه اماکن متبرکه آستان قدس رضوی(حرم‌شناسی)، آشنایی با صحن‌ها، رواق‌ها، مساجد، مدارس و مؤسسات آن و بیان گوشه‌ای از آداب و رسوم و باورهای مردم مشهد قدیم از دیگر مطالب فرهنگ الفبایی شمس الشموس است.

نگارنده در پایان کتاب بیش از پانصد منابع و مآخذ را معرفی می‌کند که برای تحقیق و کسب اطلاعات بیشتر از دوران زندگانی امام رضا(ع) بسیار مفید خواهد بود و این منابع می‌تواند محققین را در پیشبرد پژوهش کمک بسزایی کند.

آجیل مشکل‌گشا، آرزوی امام صادق(ع)، اعترافات مامون در حضور امام رضا(ع)، ازدواج امام رضا(ع)، اشعار منتسب به امام رضا(ع)، امام رضا(ع) در نگاه شاعران، امام رضا(ع) و ظهور مهدی موعود، امام رضا(ع) و وصیت پدر، ایرانیان و اهل بیت، امام رضا(ع) و عزای امام حسین(ع)، باجناق، پنجره فولاد، پیشگویی امام از برخی از حوادث، تآلیفات منتسب به امام رضا(ع)، چراغچی حضرت، حرم امام رضا(ع)  در گذر تاریخ، خوراک امام رضا(ع)، رواق‌های حرم مطهر رضوی، ساعت مخصوص امام رضا(ع)، شکل هندسی حرم مطهر، لباس امام رضا(ع) در قم، معجزات امام و هدیه‌ای از طرف امام رضا(ع) عناوین بخش کوچکی از مطالب خواندنی و جذاب این کتاب است.

یکی از اقدامات مزورانه مآمون برگزاری جلسات مناظره بود تا بدین شکل شخصیت علمی حضرت را بشکند و در نتیجه شیعیان را نسبت به ایشان بی اعتماد کند که نویسنده مناظره‌های امام رضا(ع)  با افراد مختلف را با بیان برخی جزییات در این کتاب آورده است که مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود.

این کتاب در 852 صفحه از سوی انتشارات مشهور به چاپ رسیده است.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]