تاریخ انتشار خبر: 03 ارديبهشت 1395 - ساعت 08:05:03
نگاهی به جریان‌شناسی انحراف در تاریخ با محوریت یهود

نگاهی به جریان‌شناسی انحراف در تاریخ با محوریت یهود

کتاب «دشمن شدید» برگرفته از دروس حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی طائب با رویکرد تاریخ بصیرت افزا و رصد جریان حق و باطل روانه بازار نشر شد.

کتاب حاضر، نخستین دفتر از مجموعه کتاب «دشمن شدید» است که با رویکرد تاریخ بصیرت افزا و رصد جریان حق و باطل تدوین شده است. با شناسایی و شناساندن این جریان، ریشه جریانات جاری در سطح بین الاملل، منطقه و کشور روشن می‌شود.

اصل و اساس این پژوهش، برگرفته از تحقیقات و دروس تاریخ استاد حوزه علمیه قم  حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی طائب است که به همت محققان ارجمند به شکل کنونی آماده شده است.

در مقدمه کتاب آمده است: گرچه برخی تعریف اصطلاحی تاریخ را علم به حوادث گذشته بشری دانسته‌اند اما واقعیت این است که این نگاه به تاریخ، نمی‌تواند در حال و آینده جوامع، مفید و مؤثر باشد. در حقیقت، تاریخ، علم به وقایع درس آموز و عبرت انگیز گذشته و قوانین و سنن الهی حاکم بر آن وقایع است تا از آن وقایع و عوامل، درس و عبرت گرفته شود و وضعیت موجود و آینده در جهت مطلوب تغییر یابد.

این نوع نگاه به تاریخ، بصیرت افزا و راه گشای افراد و جوامع بشری است؛ به طوری که هیچگاه، کهنه نمی‌شود و در گذشته، باقی نمی‌ماند. در این رویکرد، گذشته چراغ راه آینده قرار می‌گیرد.

قرآن کریم نیز در بسیاری از آیات خود به بیان حوادث اقوام گذشته پرداخته است؛ به طوری که می‌توان استفاده از تاریخ را یکی از شیوه‌های مهم قرآن در هدایت دانست. هدف قرآن از ذکر قصه اقوام و پیامبران پیشین، سرگرمی و داستانسراییِ صرفا هنرورزانه نیست؛ بلکه هدف آن، تشویق مسلمانان به راههای کمال و ترقی و پرهیز آن‌ها از عواملی است که سبب افول و انحطاط فردی و اجتماعی می‌شود.

البته برای عبرت‌آموزی و پندگیری از تاریخ، لازم است حوادث تاریخی را به صورت به هم پیوسته و حلقه‌های زنجیر بررسی کنیم. بررسی تک‌بعدی و محدود به زمان خاص، بدون توجه به حوادث قبل و بعد، هرچند درس آموزی‌هایی دارد ولی به صورت مقطعی و حداقلی است.

بر این اساس، مؤسسه تاریخ تطبیقی با رویکرد پژوهش، آموزش و تبلیغ تاریخ بصیرتافزا از سال 1392 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرد. محور اصلی فعالیتهای پژوهشی مؤسسه، رصد و تبیین جریان حق و باطل در طول تاریخ و بررسی علل وقایع تاریخی مهم و درس‌ها و عبرتهایی است که موجب افزایش بصیرت برای حال و آینده می‌شود.

در این راستا، به تاریخ انبیاء به ویژه تاریخ پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله و اوصیای معصوم ایشان علیهم السلام، تبیین نقش یهود در تاریخ انبیاء و اسلام، و مساله دشمن‌شناسی نگاه ویژهای شده است.

روشن است که هر مکتب و گروهی برای پویایی و پایایی خود، افزون بر تامین عوامل تعالی و پیشرفت، لازم است دشمنان گذشته و آینده خود را به خوبی بشناسد و بشناساند؛ زیرا هر مکتب، دشمنانی دارد که از آن غافل نیستند، هرچند آن مکتب از دشمنانش غافل باشد. تاریخ نشان می‌دهد هر گروهی که از دشمن خود غافل شده، ضربه سنگینی خورده است؛ هرچند عوامل قدرتبخشی را رعایت کرده باشد. لازمه مقابله با دشمن و دفع خطر او در قدم اول، شناخت دشمن و ویژگی‌ها و توانمندی‌ها و امکانات اوست. این شناخت سبب می‌شود ما متناسب با‌‌ همان خدعه‌ها، ابزار و امکانات فراهم کنیم.

خداوند متعال در قرآن کریم به عنوان مهم‌ترین و اصلیترین منبع اسلامی، آشکارا سرسخت‌ترین و شدید‌ترین دشمن مسلمانان را یهود و مشرکان معرفی می‌کند و می‌فرماید:

لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِینَ آمَنُواْ الْیَهُودَ وَ الَّذِینَ أَشْرَکُواْ؛ یهود و مشرکان را شدید‌ترین و دشمن‌ترین مردم نسبت به کسانی که ایمان آوردهاند، می‌یابی.

کتاب «دشمن شدید» توسط انتشارات شهید کاظمی در سال 94 با موضوع: یهودیان، تاریخ، اسلام و یهودیت و  پیامبران پیش از اسلام با قیمت 14000 تومان عرضه شده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]