تاریخ انتشار خبر: 09 خرداد 1395 - ساعت 04:01:57
مقدمه‌ای بر تربیت سیاسی طلاب

مقدمه‌ای بر تربیت سیاسی طلاب

مولف در این اثر سعی کرده است تا مباحث بنیادین علوم سیاسی را با استفاده از مبانی سیاسی اسلام تبیین کند.

مقدمه ای بر تربیت سیاسی طلاب

مولف : سیدمهدی موسوی

ناشر: بوستان کتاب

در جهان اسلام و به خصوص مکتب تشیع روحانیون و علما عهده دار هدایت گری و ایجاد تفکری صحیح در جامعه هستند. بنابراین این نیاز به شدت احساس می شود که روحانیون بایستی خود در زمینه های مختلف، اطلاعات و بینش کافی را داشته باشند. از مهترین این نیازها که در روابط اجتماعی نمود دارد، بحث تربیت سیاسی است. باتوجه به اهمیت بالای مباحث سیاسی، دقیق و حساس بودن آن، قبل از اینکه فرد بخواهد در جامعه تأثیرگذار باشد، نیاز است تا خود به جهت مبنایی این موضوع را فهم کند.

کتاب مقدمه ای بر تربیت سیاسی طلاب، تالیف سیدمهدی موسوی در راستای تأمین هدف فوق الذکر نگارش شده است. مولف در این اثر سعی کرده است تا مباحث بنیادین علوم سیاسی را با استفاده از مبانی سیاسی اسلام تبیین کند.

نگارنده پس از بیان مقدمه ای از تجربیات خویش که در پی نشان دادن اهمیت موضوع است، وارد بحث شده و محورهای تربیت سیاسی و اصول حاکم بر تربیت سیاسی را توضیح می دهد.

محور اصلی کتاب در واقع مبنا قرار دادن اتفاقاتی است که از عصر صفوی تا نهضت حضرت امام خمینی (ره) رخ داده است. تعاملاتی که روحانیون با حکومت های وقت انجام داده اند و نتایجی که از این تعاملات بدست آمده است، مبنای تحلیل نویسنده قرار گرفته و رسالت و هویت طلبه را با استخراج از این اتفاقات و اصول اسلامی برای خوانندگان تشریح می کند.

از ویژگی های کتاب حاضر کاربردی بودن آن است، بدین معنا که در بخش سوم کتاب، راهنمای تربیت سیاسی طلاب مطرح شده و بینش سیاسی صحیحی به خواننده عرضه می شود تا شناخت کافی برای جریان شناسی دقیق و تحلیل روشمند سیاسی را بیاموزد. ذکر اخلاق سیاسی و افراطی گری که بعضا در میان طلاب انقلابی وجود دارد، بایسته ها و مهارت های مشارکتی از مباحث کلیدی مطرح شده در کتاب است.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]