تاریخ انتشار خبر: 31 خرداد 1395 - ساعت 14:02:19
بسنه پیشنهادی امام حسن مجتبی (ع)

بسنه پیشنهادی امام حسن مجتبی (ع)

کتابستان با تبریک میلاد امام حسن مجتبی (علیه السلام) مطالعه سیزده کتاب ذیل پیرامون زندگانی و سیره حضرت را به مخاطبان خود پیشنهاد می‌کند.

وقتی خورشید عالم تاب غروب میکند ، عالمی با او در غروب می نشیند . پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم پس از بیست و سه سال نورافشانی و در واپسین لحظات عمر خویش فرمود از میان شما رخت میبندم در حالی که کتاب خدا و مفسران این کتاب که اهل بیتم باشند را در میانتان باقی میگذارم و آگاه باشید این دو از هم جدایی ناپذيرند تا زماني كه در قيامت به من ملحق شوند .

آري اهل بيت پیامبر از سمت خدا به عنوان الگویی مناسب معرفی شده بودند, پیشوایانی که سبک زندگی آنان در ادامه ی سنتهای پیامبر بوده و مانند ایشان وظیفه ی هدایتگری را بر دوش می‌کشند.

راهیابی به مسیر صحیح زندگی الهی نیازمند مطالعه هر چه بیشتر سبک سلوک آن انوار درخشان است . بسته حاضر برآن بوده تا با معرفی سیزده کتاب به بیان و توضیح هر چه بیشتر زندگانی و سیره رفتاری مام حسن مجتبی ع پرداخته و دریچه ی جدیدی را برای شناخت بیش از پیش آن حضرت بر مخاطبین بگشاید.

1

زندگانی امام حسن مجتبی

هاشم رسولی محلاتی

بوستان کتاب

مطالعه زندگى امام حسن مجتبى(علیه السلام آموزه‏هاى فراوانى از معارف دینى و انسانى را به دست مى‏دهد. در این‏باره کتاب‏هاى فراوانى نوشته شده اما در اثر حاضر، مؤلف با نثرى روان و استناد به منابع کهن، در دوازده فصل، همه جنبه‏هاى زندگىِ این امام معصوم(ع) را کاویده است

مطالب این کتاب در دوازده فصل تدوین شده و در بر گیرنده:« ولادت»، «زندگی آن حضرت در زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله»، «شمه ای از فضایل حسنین علیهما السلام در دوران کودکی و نوجوانی»، «زندگانی آن حضرت پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله تا پایان خلافت عثمان»، «زندگانی آن حضرت در زمان حکومت امام علی علیه السلام»، «دوران امامت تا صلح با معاویه»، «ماجرای صلح و علل کناره گیری امام از حکومت»، «پس از ماجرای صلح تا شهادت»، «شمه ای از فضایل و مکارم اخلاق آن حضرت»، «سخنانی حکمت آمیز از امام حسن علیه السلام»، «شهادت امام حسن علیه السلام» و «زنان و فرزندان امام حسن علیه السلام» است.

 

2

امام مجتبی جان دل پیامبر

آیت الله شیخ احمد رحمانی همدانی

نشر منیر

اثر حاضر، از نگارنده و مترجمی معروف و زبر دست برخوردار بوده و مطالب مختلفی در دفاع از امام حسن مجتبی علیه السلام گردآورده است.پاسخ‌گویی به تهمت‌های بنی عباس و حتی برخی از شیعیان در طول تاریخ مثل ازدواج متعدد و دروغین امام حسن(ع)، دلایل صلح امام با معاویه و موضوعاتی همچون زنان و فرزندان ایشان از جمله مباحث مطرح شده در این نوشتار می باشد.استفاده از منابع معتبر و متعدد تاریخی و روایی  از دیگر ویژگی های بارز این اثر به شمار می آید.

نگارنده در این اثر نسبتا جامع از آیاتی که درباره ولایت و امامت امام حسن مجتبی(ع) در قرآن وجود دارد، سخن گفته و بحث عصمت را برای مخاطبان تشریح کرده است. بخشی از مضامین این اثر به مسایل شخصی و خلق و خوی امام حسن(ع) کریم اهل بیت(ع) اختصاص دارد که در قالبی زیبا و ارایه شده است.

 

3

حقایق پنهان

احمد زمانی

بوستان کتاب

اثر پیش رو، یکی از پژوهش های قوی در سیره نویسی از زندگانی امام مجتبی علیه السلام است.نگارنده تلاش کرده  تا جنبه‏هاى مختلف زندگانى آن حضرت را در زوایای مختلف شرح نموده  و تهمت‏هایى که دشمنان اهل بیت، از جمله امویان، عباسیان و یکى از نویسندگان دائرة المعارف اسلامى و جمعى از خاورشناسان بر آن حضرت وارد کرده‏اند، پاسخ گوید.

کتاب دارای پانزده فصل و با مقدمه‏اى از آیة الله سبحانى تدوین شده است.

مسؤولیت‏هاى امام در زمان حکومت پدر، انگیزه‏هاى صلح، تأثیر روحى عمیق امام بر توده‏هاى مردم، اضطراب و نگرانى بنى‏امیه از آن حضرت، سخت‏گیرى در مورد امام و پیروانش و شهادت آنان و ... از جمله عناوین بحث در کتاب می باشد

انتهاء کتاب به چهل حدیث از امام حسن علیه السلام اختصاص پیدا کرده است.مطالعه این کتاب را به محققان و پژوهشگران حوزه ی تاریخ توصیه می نماییم.

 

4

حسن بن علی امام مصلح

مرضیه محمدزاده

دلیل ما

قلم بسیار روان و عالمانه نگارنده و تخصص ایشان در مباحث مربوط به تاریخ اهل بیت علیم السلام، تالیف کتب و مقالات مختلف با زمینه ی مذهبی، استفاده از منابع معتبر و دست اول از جمله ویژگی های خوب این نویسنده در غالب تالیفات خود از جمله اثر حاضر است.اثر حاضر با استفاده و اتکاء به منابع معتبر تاریخ اسلام بخشی از مظلومیت و ایثار حضرت امام حسن علیه السلام را به تصویر کشانده که مطالعه آن برای اهل فن و عموم مردم مفید و قابل استفاده خواهد بود. نگارنده به گونه ای از تمامی کتاب‌های قدیمی و کتب نویسندگان جدید که به نوعی از امام حسن(ع) سخن گفته‌اند.استفاده نموده است.

 بررسی اتفاقات زندگی امام حسن(علیه السلام) اقوال مختلف، تحلیل و بررسی روایات متفاوت و نقل‌های مختلف تاریخی تبیین اقوال نادرست و روایات جعلی و رد نقل‌های بی اساس از جمله ویژگی های این اثر می باشد.این اثر با سه فصل و ریز موضوعات مختلف؛ تنظیم گردیده است.

 

5

صلح امام حسن

شیخ راضی آل یاسین

دفتر نشر فرهنگ اسلامی

صلح امام حسن(علیه السلام) از مهمترین جمله حوادث و پر بحث ترین وقایع دوران آن حضرت است. این حادثه ی تاریخی از سوی تاریخ نگاران و تحلیل گران تاریخ مورد کندو کاو قرار گرفته است. کتاب صلح امام حسن(علیه السلام)  از جمله کتبی است که به قلم شیخ راضی آل‌یاسین با ترجمه‌ آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی نگاشته شده است این اثر فاخر، ناظر بر شرایط سیاسی حاکم بر دوران حکومت امام حسن(علیه السلام) و مقایسه آن با دوران سیدالشهدا(ع) بوده  و تنهاهمین بحث را پی گرفته به طوری که  محور اصلی و اساسی مباحث، فرازهای سیاسی زندگی ایشان است؛ گرچه به برخی ابعاد زندگی آن حضرت نیز در بین مطالب اشاره شده است.

این اثر با گفتاری  از علامه عبدالحسین شرف‌الدین، رهبر شیعیان لبنان آغاز شده و پس از پرداختی کوتاه به زندگی‌نامه و سیره و سیمای حضرت امام حسن (علیه السلام) به زندگی سیاسی پرفراز و نشیب ایشان می‌پردازد.

 

6

قصه صلح خونین

علی نظری منفرد

انتشارات سرور

اثر حاضر، درباره یکی از مهمترین وقایع دوران امام حسن علیه السلام  در پانزده فصل تدوین یافته است به عقیده مولف، تحلیل نادرست و عدم اطلاع از واقعیات تاریخی باعث قضاوت های نابجا درباه وقایعی همچون صلح امام حسن علیه السلام شده است. این اثر، تاریخ زندگی سیاسی، اجتماعی حضرت امام حسن مجتبی(علیه السلام  ) را با بهره‌گیری از منابع متعدد و دست اول به زیبایی برای خوانندگان خود، بررسی نموده است.

این کتاب در پانزده فصل تنظیم شده؛ بنی امیه شخصیت پلید، تحلیلی پیرامون صلح امام حسن(ع) با معاویه دوران پس از صلح جریان بازگشت امام حسن(ع) به مدینه و وداع با کوفه، مناظره‌های حضرت با دیگران از جمله عمروبن عثمان، معاویه، مغیرة بن شعبه و... برخی از عناوین فصل های کتاب است.نگارنده  در ضمن مطالب مفید این اثر، به شبهات و سوالات مطرح در باره ی صلح امام علیه السلام  پاسخی درخور داده است. نویسنده در پایان کتاب 118 عنوان کتاب برای تحقیق و پژوهش بیشتر معرفی کرده است.

 

7

پیشوایان هدایت امام حسن مجتبی

سید منذر حکیم

مجمع جهانی اهلبیت

با مطالعه‌ی تاریخ امام حسن علیه السلام  و بررسی شرایط آن دوران، می توان به شبهاتی که درباره ایشان مطرح شده پاسخ داد و به علت رفتارصلح جویانه آن حضرت پی برد.

کتاب حاضر، مجلد چهارم از کتاب پیشوایان هدایت به بررسی زندگانی امام حسن(علیه السلام) پرداخته وعلاوه بر نقل تاریخ و شرایط دوران امامت آن بزرگوار، به تحلیل و نقد آن نیز پرداخته است.این اثراز سه بخش و زیر موضوعاتی همچون؛ زندگانی و فضائل و جایگاه ایشان از منظر قرآن، رسول خدا(ص) ، معاصران، اندیشمندان و تاریخ نویسان ، حکایت دوران رشد و بالندگی امام (علیه السلام) زیر سایه جد و پدر بزرگوار خود و بیان مراحل زندگی ایشان، دوران پیش از امامت آن حضرت، نقل و تحلیل وقایع عصر امامت امام مجتبی(ع) تکوین یافته است.نگارنده در بخشی دیگر به تحلیلی از صلح امام حسن (علیه السلام) و بررسی علل آن پرداخته و دو تحلیل برای صلح امام ذکر می‌کند.

8

تحلیلی از زندگانی سیاسی امام حسن مجتبی

سید جعفر مرتضی عاملی

بوستان کتاب

سید جعفر مرتضی عاملی از محققان و نویسندگان برجسته شیعه در حوزه ی تاریخ تحلیلی اسلام است.تحلیل نویسنده از حوادث تاریخی زندگی ائمه علیهم السلام  منحصر به داده های تاریخی نیست.اثر پیش رو به بررسی قطعه ای خاص از زندگی امام حسن علیه السلام  پرداخته است. فصل اول این اثر فاخر، با عنوان «زندگانی سیاسی امام حسن(ع) در عهد رسول خدا(ص)» بیشتر با هدف تحکیم اعتقادات شیعه پیرامون امامت امام حسن(ع)، جایگاه آن و دفاع از آن با استفاده از حدیث، تاریخ و تفسیر ارائه شده است. نگارنده با توجه به رویدادها ی آن عصر،به تحلیل رفتاری آن حضرت پرداخته است.استفاده از منابع تفسیری، روایی، تاریخی، سیره، صحابه نگاری، مناقب، مقاتل از شیعه و سنی و ...از ویژگی های این اثر می باشد. فصل دوم « زندگانی سیاسی امام حسن(ع) در عهد شیخین» و فصل سوم به زندگی سیاسی امام در دوره خلافت عثمان اختصاص یافته است. به عقیده نویسنده، گزارشات مربوط به حضور ائمه در فتوحات  عصر خلفا نادرست است.

 

9

فرهنگ جامع سخنان امام حسن مجتبی :ریحانه

علی کریمی جهرمی

بوستان کتاب

امام حسن مجتبی(علیه السلام ) دومین امام شیعیان، و در فضائل انسانی نمونه زمان خود و در علم و دانش، تقوا و زهدورزی، کرم و بخشش، شجاعت و هوش‌مندی زبانزدِ عام و خاص بود. علاقه رسول گرامی(صلی الله علیه و آله) به امام حسن مجتبی علیه السلام از نگاه تاریخ مخفی نمانده و وجود گزاراشات تاریخی از این علاقه و رابطه شاهدی بر مدعاست. همة مورخان به این نکته تصریح کرده اند که «هیچ‌کس به رسول خدا، شبیه‌تر از حسن بن علی نبود»، اثر حاضر تصویری از زندگی آن حضرت و گزارشی از رویدادهای مختلف، موضوع گیری های گاه متفاوت در برابر دشمنان، و شخصیت شناسی آن حضرت و ... می باشد که هر قسمتی از تاریخ زندگی امام علیه السلام گویای درسی بزرگ برای پیروان ایشان است. نگارنده در تدوین این نوشتار، به منابع کهن روایی و تاریخی مراجعه کرده و با قلمی شیوا، زندگانی امام حسن(ع) را در فصل‌های متعددی بررسی نموده است.

 

10

پرسش های مردم و پاسخهای امام حسن و امام حسین

احمد قاضی زاهدی

عصر ظهور

اهل بیت پیامبر علیهم السلام منبع علوم الهی بوده و دارای مقامی با ارزش در میان مردم بوده اند از این روی مردم همواره سوالات خود را در موضوعات گوناگونی از آن بزرگواران پرسیده و بهترین پاسخ ها را دریافت می نمودند. این پرسش و پاسخ به صورت های مختلفی پرسیده شده است. کتاب حاضر، مجموعه روايات امام حسن (علیه السلام) و امام حسين (علیه السلام) در زمينه‏هاي اخلاقي و اجتماعي به صورت پرسش و پاسخ است. مهمترين مباحث فقهي، اخلاقي، اعتقادي و اجتماعي مردم به صورت سوال مطرح و رواياتي از حسنين علیهما السلام به عنوان پاسخ اين سوالات در نظر گرفته شده است. اكثر اين سوالات در زمينه‏هاي مختلف امامت و ولايت، فضايل امام حسن و امام حسين علیهما السلام قرآن كريم، احكام شرعي و مسايل اخلاقي، معجزات امام حسن و امام حسين و سوالاتي درباره معاد طرح شده است. نگارنده برای هر یک از امامان کتابی را با همین عنوان نوشته است.

 

11

حسن کیست؟

فضل الله کمپانی

موسسه انتشارات فراهانی

از مسائل پرحاشیه در منابع تاریخی مساله جنگ و صلح امام حسن علیه السلام است.هدف اصلی این اثر، بررسی علل ترک جنگ توسط امام حسن علیه السلام در رویارویی آن حضرت با معاویه می باشد. نگارنده سعی نموده تا با استناد به منابع در دست و تحلیل اوضاع زمان آن حضرت به بررسی مساله صلح و علت پذیرش آن و همچنین مفاد مندرج در عهدنامه ی صلح پرداخته و آن را به خوبی تبیین نماید. نویسنده در راستای این هدف، به زندگی امام حسن (علیه السلام)، به صورت اجمالی پرداخته و بخشی از هدف خود را در غالب  افشای چهر ه ی حیله گر معاویه بیان نموده است. .نگارنده در انتهاء این نوشتار،  پس از بيان ويژگي‌هاي اخلاقي امام حسن(علیه السلام)، متن و برگردان فارسي خطبة «۳۱ نهج‌البلاغه» با موضوع وصيت‌نامة امام علي(علیه السلام) به امام حسن(علیه السلام) را نیز آورده شده است.

 

12

دورنمایی از زندگی امام حسن

علی کرمی فریدونی

نسیم انتظار

بررسی زندگی نامه امام حسن مجتبی علیه السلام و پرداختن به تحلیل اوضاع سیاسی آن زمان، رویکردی کلی در این نوشتار است.استفاده از منابع دینی و معتبر، تکیه بر آیات، روایات، شعر، نقل‌های تاریخی و سخنان برخی از دانشمندان اهل سنت از ویژگی های این اثر به شمار می آید. قرارداد صلح حضرت با معاویه به عنوان بحث‌برانگیزترین فراز از زندگانی امام حسن مجتبی(ع) و ابعاد این صلح‌نامه و پاسخ به برخی از شبهات و سؤالات بخشی از کتاب را به خود اختصاص داده  تا خواننده با بصیرت بیشتری به پیمان حضرت نگاه کند.سیمای تابناک امام حسن(ع) در آینه قرآن، جایگاه حضرت در قلب مبارک پیامبر اکرم(ص)، ذکر صد نمونه از گهرهای دانش و بینش بی‌کران امام مجتبی(ع)، خانواده و فرزندان امام حسن(ع)، آخرین سفارش‌های حضرت، انگیزه جنایت سهمگین استبداد اموی، پیمان‌شکنی بعد از صلح و نیم‌نگاهی به نقش فرزندان ایشان از دیگر مباحث این کتاب است

 

13

سبط اکبر: روایتی تحلیلی از زندگانی الهی - سیاسی امام حسن مجتبی علیه السلام

محمد جواد مروجی طبسی

نشر زائر

اثر پیش رو از جمله آثار متعدد نگارنده است در این اثر تلاش مولف در ارائه ی سیمای ملکوتی امام حسن مجتبی علیه السلام و دفاع از مظلومیت آن حضرت می باشد.

نویسنده در دو فضای تاریخی و تحلیلی قلم زده و با در دوازده فصل دورنمایی روشن از زندگی و حوادث و رخدادهای آن زمان، شامل دوران تولد و حوادث پس از آن، دوران کودکی، شخصیت اجتماعی و سیاسی، اخلاقی و معنوی، خلافت و رهبری، جنگ و صلح، دفاع از اتهامات و دروغ پردازی ها، دوران مسمومیت و شهادت و بررسی وقایع پس از شهادت و محل دفن آن حضرت ارائه کرده است. استفاده از منابع تاریخی معتبر، منابع متعدد و دست اول از شیعه و اهل سنت از ویژگی های خوب این اثر می باشد. مطالعه این کتاب، آشنایی خوبی با دوران حضرت داده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]