تاریخ انتشار خبر: 01 تير 1395 - ساعت 12:57:55
زندگانی امام حسن مجتبی(ع)

زندگانی امام حسن مجتبی(ع)

کتاب حاضر با تکیه بر منابع دینی و با استفاده از آیات، روایات، نقل‌های تاریخی، کتاب‌های مختلف شیعه و سنی و شعر در قالب دوازده فصل ابعاد مختلف زندگانی حضرت را برای مخاطب روشن ساخته است.

زندگانی امام حسن مجتبی(ع)

آیت الله هاشم رسولی محلاتی

بوستان کتاب

شیعیان و دوستداران اهل بیت باید بیش از دیگران از زندگانی معصومین اطلاعات داشته باشند، بنابراین بر هر فرد مؤمن و شیفته خاندان رسالت لازم است که با مطالعه کتاب‌های مناسب معارف خود را نسبت به اهل بیت افزایش دهد و برای الگوپذیری ابعاد مختلف زندگانی حضرات معصومین را فرا بگیرد.

کتاب زندگانی امام حسن مجتبی(ع) نوشته آیت الله سید هاشم رسولی محلاتی با تکیه بر منابع دینی و با استفاده از آیات، روایات، نقل‌های تاریخی، کتاب‌های مختلف شیعه و سنی و شعر در قالب دوازده فصل ابعاد مختلف زندگانی حضرت را برای مخاطب روشن ساخته است.

نویسنده در پاره‌ای از مباحث روایات و نقل‌های مختلف را ذکر می‌کند و در ادامه به بررسی و نقد آنان می‌پردازد و همچنین در برخی از موارد در قالب یک درس آموزنده نکات خوبی از زندگانی حضرت را برای خواننده بیان می‌کند که می‌تواند در زندگی فرد تاثیرگذار باشد.

استفاده از شعر عربی، ذکر متن عربی روایات، ذکر اسناد در پاورقی، ارایه مباحث به صورت منطقی و منظم، ذکر اقوال مختلف،‌ بهره‌گیری از منابع مختلف و گوناگون، طرح برخی از مباحث روایی، پاسخ‌گویی به برخی از شبهات و ذکر احادیث از کتب اهل سنت از دیگر ویژگی‌های کتاب حاضر است.

نویسنده در فصل اول جریان ولادت و نام‌گذاری حضرت را مورد بحث قرار می‌دهد و در فصل دوم زندگی حضرت در زمان رسول خدا(ص) را مورد بررسی قرار می‌دهد و از شدت علاقه حضرت به ایشان و استعداد فوق‌العاده امام حسن(ع) سخن می‌گوید.

شمه‌ای از فضایل حسنین(ع) در دوران کودکی و نوجوانی عنوان فصل سوم این کتاب است که نگارنده فضایل حضرت را در قرآن و روایات بیان کرده و در پایان نیز به یک اشکال درباره فضیلت حضرت جواب داده است.

نویسنده در فصل چهارم زندگانی حضرت پس از رحلت رسول خدا(ص) تا پایان خلافت عثمان  و در فصل پنجم زندگانی حضرت در زمان حکومت امام علی(ع) را تبیین کرده و همچنین داستان‌ها و جریانات مختلفی از این دوران‌ها را نیز ذکر می‌کند.

دوران امامت تا صلح با معاویه، ماجرای صلح و علل کناره‌گیری امام از حکومت، پس از ماجرای صلح تا شهادت عناوین فصل ششم تا هشتم این کتاب است که نویسنده مباحث گوناگونی همچون سخنرانی امام در روز شهادت پدر، تلاش معاویه برای فریب سرداران لشکر امام، یاران بی وفا، بستری شدن حضرت در مداین، متن قرداد و صلح‌نامه، نظر یکی از نویسندگان اهل سنت درباره این موضوع، علل سستی و تزلزل اطرافیان امام، افشا و خنثی سازی فریب دشمن، مخالفان پیمان صلح و توطیه‌های معاویه را مطرح کرده است.

شاید این پرسش در ذهن خطور کند که چرا امام حسن(ع) همانند برادرش امام حسین(ع) راه شهادت را انتخاب نکرد؟ که مؤلف در پایان فصل هفتم این سؤال را پاسخ می‌دهد.

مخاطب در فصل نهم با گوشه‌ای از فضایل و مکارم اخلاقی امام مجتبی(ع) آشنا می‌شود و همچنین خواننده کتاب با مطالعه فصل دهم برخی از کلمات قصار و قسمتی از دعاهای آن حضرت و سخنانی حکمت‌آمیز از ایشان را فرا می‌گیرد که آداب سفره و غذا خوردن، شیعه حقیقی و واقعی، خنده برای چه؟، علت ترس از مرگ و بهترین و بدترین مردم از جمله محورهای سخنان حضرت است.

جریان غم‌انگیز شهادت امام و سب و دشنام به امام علی(ع) و کشتار شیعیان، وصیت‌های آخرین حضرت، مراسم غسل و نماز و تشییع، فتنه عایشه، تیرباران جنازه امام، سخنان و اتفاقات امام حسین(ع) در کنار قبر برادر و بحث‌هایی درباره زنان و فرزندان امام حسن(ع) از مباحث دو فصل پایانی این کتاب است.

کتاب حاضر در 472 صفحه از سوی بوستان کتاب به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]