تاریخ انتشار خبر: 24 تير 1395 - ساعت 09:03:20
تحول حوزه علمیه و روحانیت در گذشته و حال

تحول حوزه علمیه و روحانیت در گذشته و حال

مولف در این اثر گرانبها سعی کرده است تا با ارائه­ی الگویی صحیح برای ارزیابی عملکرد حوزه و روحانیت، معیاری درست را ارائه کند و با توجه به این معیار عملکرد حوزه و روحانیت را ادوار مختلف تاریخ مورد بررسی و مداقه قرار دهد.

تحول حوزه علمیه و روحانیت در گذشته و حال

مولف : علیرضا پیروزمند

انتشارات : کتاب فردا

نقش و جایگاه حوزه و روحانیت به جهت تأثیرگذاری عمیق فرهنگی در جامعه بسیار مهم و قابل توجه است. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و در ادوار گذشته­ی تاریخ، روحانیت همواره با محدودیت های جدی روبرو بوده است و ازکمترین ابزار و امکانات برای انتقال فرهنگ ناب اسلامی بهرمند بوده. اما بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران روحانیت احیا شد و بهترین امکانات و ابزارها در اختیارش قرار گرفت، به همین جهت بررسی وضعیت موجود عملکرد روحانیت به عنوان تأثیرگذار ترین قشر روی فرهنگ جامعه­ی اسلامی بسیار ضروری است.

کتاب تحول حوزه­ی علمیه و روحانیت تألیف علیرضا پیروزمند در راستای تأمین هدف مورد نظر نگاشته شده است.

مولف در این اثر گرانبها سعی کرده است تا با ارائه­ی الگویی صحیح برای ارزیابی عملکرد حوزه و روحانیت، معیاری درست را ارائه کند و با توجه به این معیار عملکرد حوزه و روحانیت را ادوار مختلف تاریخ مورد بررسی و مداقه قرار دهد. ضروری است که جایگاه و منزلت روحانیت در ابتدای امر روشن شود و سپس با استفاده از الگوی پیشنهادی در کتاب معیار ارزیابی قرار بگیرد.

آنچه که مولف در این اثر به دنبال پاسخ به آن است در سه محور خلاصه می شود ؛ 1- الگوی تبیین چشم انداز و ازریابی عملکرد حوزه­ی علمیه چیست؟ 2- چشم انداز مطلوب فرهنگی حوزه­ی علمیه کدام است؟ 3- نقاط قوت و ضعف عملکرد فرهنگی حوزه های علمیه در تاریخ معاصر به ویژه پس از انقلاب اسلامی چه بوده است؟ تحول جریان حوزه و روحانیت در واقع، ذیل پاسخ به این سوالات مورد بررسی قرار گرفته است.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]