تاریخ انتشار خبر: 24 مرداد 1395 - ساعت 04:52:06
4کتاب خواندنی پیرامون امام رضا علیه السلام

4کتاب خواندنی پیرامون امام رضا علیه السلام

کتابستان با تبریک میلاد امام رضا (علیه السلام) چهار کتاب در باب زندگانی و سیره امام رضا (ع) را معرفی و به مخاطبان خود مطالعه این کتاب ها را توصیه می‌کند.

1.ترجمه و شرح عیون اخبار الرضا

شیخ صدوق(محمد تقی نجفی اصفهانی

نشر نبوغ

شیخ صدوق از بزرگترین و قدیمی ترین محدثان شیعه به شمار آمده و کتب متعدد روایی از ایشان به دست ما رسیده است.
از جمله آثار گرانسنگ شیخ صدوق، کتاب پیش رو با عنوان عیون اخبار الرضا (علیه السلام) است که تماما در موضوع امام هشتم علیه السلام است این اثر، یا گفته‌های خود امام رضا(ع)و یا احادیثی است که آن حضرت از امامان پیش از خود، روایت کرده‌ است.
این اثر از منابع مهم شیعه در موضوعات فقهی، اخلاقی ، سیره و کلامی به شمار می‌رود. اثر حاضر در ابواب مختلفی، همچون؛ خطبه های امام رضا (ع) در مورد توحید. مناظرات امام در رابطه با توحید. مناظره با سلیمان مِروَزی. مناظره با علمای ادیان دیگر ازدواج حضرت رضا (ع) کیفیت زیارت حضرت رضا (ع) اشعاری که امام در پاسخ به رفتارهای مامون ایراد می فرمود. رفتارهای زشت مامون با حضرت. نماز باران و اتفاقات پیرامون آن. در مورد شیوه احاطه اهل بیت بر علوم و رد غلات...نگاشته شده است.

2.رضا نامه : فرهنگ جامع الفبایی امام رضا

حسین محمدی

نشر مشهور

در این اثر با ارزش، تلاش نگارنده آشناسازی خوانندگان  با شرح حال مختصری از زندگانی امام رضا ( علیه السلام ) و گروهی از فرزندان ایشان است.
نویسنده در رسیدن به این هدف، به ادوار مختلف زندگانی آن حضرت و سیره عملی و رفتاری ایشان، معرفی یاران و اصحاب و همچنین خدمتکاران آن حضرت و راویان مختلفی که از محضر امام علیه السلام بهره برده و راوی روایات آن حضرت بوده اند اشاره کرده است.
یکی از وقایع بسیار مهم در زندگی آن حضرت، هجرت امام از مدینه تا مروراست حضرت در این مسیر آثاری از خود به جای گذاشته که اطلاع از آن مفید و محتوی مطالب ارزنده ای است. تاریخچه کامل بارگاه مطهر ایشان و موارد ارزشمندی از این دست نیز از نگاه مولف پنهان نمانده است. مطالعه این اثر، نمایشی از آثار به جای مانده از حضرت رضا علیه السلام است.

3.سیره سیاسی امام رضا و تحلیل مسئله ولایتعهدی

علی کارخانه

کتاب

از چالشی ترین و مهمترین رویدادهای زندگی امام رضا علیه السلام مساله ولایتعهدی است. نگارنده برجسته ی این اثر، با استناد به روایات تاریخی، ابتدا به نفی مشروعیت و مقبولیت مامون پرداخته و سپس با افشا کردن چهره حقیقی مامون، سیاست ایجابی امام رضا(علیه السلام) در پذیرفتن ولایتعهدی را تحلیل کرده است.
نگارنده با نگاه به عنصر امامت در اندیشه سیاسی شیعه به نقش آن حضرت از این زاویه پرداخته است. از جمله ویژگیهای دوران حیات امام رضا(ع) مناظره با اصحاب ملل، برخورد با خلفای عباسی و فرقه های اسلامی است که آشنایی با این مباحث تنها با درک و فهم صحیح از سیره امام رضا(ع) امکان پذیر است نگارنده این موضوع را به خوبی تبیین کرده است.
مهمترین مبحث و فصل این اثر با عنوان، سیره سیاسی امام رضا(ع) در برخورد با مساله ولایتعهدی اختصاص یافته است. مطالعه این اثر را به همه خوانندگان توصیه می کنیم.

4.حکمتهای رضوی

محمد جواد طبسی

نشر معروف

فرهنگ موضوعی از سخنان کوتاه امام رضا (ع)شامل هزار سخن حکمت آمیز و گهربار از ثامن الحجج علی بن موسی الرضا علیه السلام.

کتاب حاضر، ترجمه فارسی از کتاب «الحکم الرضویه» یا «المعجم الموضوعی لقصار احادیث الامام الرضا علیه السلام» می است. این اثر، شامل بیش از هزار سخن حکمت آمیز و آموزنده از حضرت امام رضا علیه السلام که از پدران و اجداد و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در موضوع‌های معرفتی، اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی، پزشکی و بهداشتی است.جمع آوری نموده است.
نویسنده، این سخنان را از منابع مختلف روایی گردآوری نموده و در موضوعات گفته شده دسته بندی کرده است. تلاش مترجم بر این بوده که ضمن این که از ارزش علمی کتاب کاسته نشود، متناسب و قابل استفاده برای عموم باشد. به همین علت با موافقت مؤلف، تغییراتی در متن اصلی داده است. با مطالعه این اثر مفید، می توان با تمامی فرمایشات حضرت رضا علیه السلام آشناشد.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]