تاریخ انتشار خبر: 12 شهريور 1395 - ساعت 06:05:10
معرفی چهار کتاب درباره زندگانی و سیره امام جواد (علیه السلام)

معرفی چهار کتاب درباره زندگانی و سیره امام جواد (علیه السلام)

مطالعه سیره اهل بیت(علیهم السلام) راهی به سوی سعادت دنیوی و اخروی است. و هر یک از حضرات معصومین نمونه ای کامل از انسانهای هدایت گری هستند که در پرتوی سیره ی عملی و گفتاری آن بزرگواران می توان به ساحل نجات رسید.

1

زندگانی امام جواد از ولادت تا شهادت

محمدکاظم قزوینی

یاس بهشت

از عوامل موثر در عدم نقل اخبار و روایات در منابع تاریخی و روایی  ا ز برخی از امامان شیعه علیهم السلام، وجود فشار حاکمیت و بحث تقیه و حفظ جان شیعیان بوده است از این روی  بسیاری از اتفاقات دوران امامانی چون امام جواد علیه السلام  پوشیده مانده است.

کتاب پیش رو سعی نموده تا با استفاده از آنچه در منابع تاریخی و روایی وجود دارد به صورت نسبتا کامل به بررسی زندگانی امام جواد (علیه السلام) بپردازد.

برخی از فصول مختلف این کتاب بدین شرح است: فصل اول: زندگانی امام جوادعلیه السلام  فصل دوم: اصحاب امام جوادعلیه السلام فصل سوم: دعاهای امام جوادعلیه السلام و چگونگی شهادت حضرت امام جواد علیه السلام. مطالعه این کتاب خواننده را با زندگانی، سیره و برخی روایات آن بزرگوار آشنا ساخته و زمینه ای مناسب برای تحقیقات گسترده تر فراهم می آورد.

2

صحیفه امام جواد

جواد قیومی اصفهانی

دفتر انتشارات اسلامی

نگارنده در این مجموعه، سخنان درباره امام جواد علیه السلام اعم از ادعیه و مناظرات آن حضرت با برخی از مخالفان، کلمات توحیدی و برگزیده ای از گفتار آن حضرت را با استفاده از منابع مختلف، به رشته ی تحریر درآورده است.

این نوشتار را می توان از کامل ترین کتاب ها در زمینه ی تاریخ و گفتار حضرت امام جواد به شمار آورد.

با مطالعه این کتاب ارزشمند می توان به بخشی از معارف به دست آمده از آن حضرت، آگاهی یافت. ادوار زندگی امام جواد؛ تأخیر در ولادت امام جواد؛ با برکت ترین فرزند برای شیعیان؛ امام جواد در زمان پدر بزرگوارش؛ تصریح به امامت حضرت جواد؛ امام جواد و بیان فضیلت زیارت پدر بزرگوارش؛ امام جواد و عشق و محبت به حضرت زهرا؛ امام جواد و سخن از امام مهدی؛ امام جواد در زمان حکومت مأمون؛ امام جواد در زمان حکومت معتصم عباسی؛ اقدامات امام جواد در تبیین اسلام اصیل؛ بخشی از عناوین کتاب است.

3

فرهنگ جامع سخنان امام جواد

شرکت چاپ و نشر بین الملل

کتاب حاضر، موضوعات دینی و علمی زندگی ساز و مهم از زندگانی امام جواد علیه السلام را گردآورده است.

این نوشتار ارزشمند مجموعه ای کامل از کلمات آن حضرت گردآورده است.گردآورندگان سعی کرده اند تا کلیه ی سخنانی که از امام جواد علیه السلام در منابع وجود داشته را در قالب چهار فصل مجزا:

فصل اول: «سخنان امام جواد علیه السلام در عقائد»، فصل دوم: «سخنان امام جواد علیه السلام در احکام»، فصل سوم: «سخنان امام جواد علیه السلام در اخلاق»، فصل چهارم: «سخنان امام جواد علیه السلام در دعاها،‌ ذکرها و زیارت ها». جمع آوری نمایند. در تالیف کتاب حاضر از منابعی مانند «بحارالانوار مجلسی»، «امالی قلم شیخ مفید»، «مناقب ابن شهر آشوب»، «مسند امام الجواد (ع) عطاردی»، «حیات الامام الجواد (ع) باقر شریف القرشی»، «دائره المعارف امام جواد (ع) سید عبدالرزاق المقرم» و... استفاده شده است.

4

پیشوایان هدایت جوادالأئمه

سید منذر حکیم

مجمع جهانی اهل بیت

مطالعه سیره اهل بیت(علیهم السلام) راهی به سوی سعادت دنیوی و اخروی است. و هر یک از حضرات معصومین نمونه ای کامل از انسانهای هدایت گری هستند که در پرتوی سیره ی عملی و گفتاری آن بزرگواران می توان به ساحل نجات رسید.

کتاب حاضر به بررسی تاریخی و روایی زندگانی امام جواد علیه السلام پرداخته است. نویسنده ابتدا خلاصه‌ای از تاریخ زندگی امام جواد علیه السلام  و مهم‌ترین فراز و فرودهای تاریخی زندگی ایشان را ارائه کرده و گام به گام مخاطب خود را با درک عمیق تری از زندگی آن حضرت پیش می برد. سخن گفتن در نوزادی، دانش حیرت انگیز امام در سنین کودکی و اشاره به منشاء علم امامان اهل بیت، مساله توحید، تفسیر برخی آیات قرآن ...از جمله مطلب مفید کتاب به شمار می آید.

میراث علمی آن حضرت در عرصه های مختلف آن، از مباحث پایانی کتاب و دارای نکاتی ارزنده می باشد. مطالعه این کتاب را به عموم مردم توصیه می کنیم.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]