تاریخ انتشار خبر: 23 شهريور 1395 - ساعت 13:48:51
 چاپ دوم کتاب «داعش؛ شجره خبیثه»

چاپ دوم کتاب «داعش؛ شجره خبیثه»

چاپ دوم کتاب «داعش؛ شجره خبیثه» اثر جواد بامری از سوی نشر شهید کاظمی روانه بازار کتاب شده، که در این کتاب خواننده با افکار و ریشه عقاید این جریان تکفیری آشنا می‌شود.

چاپ دوم کتاب «داعش؛ شجره خبیثه» اثر جواد بامری از سوی نشر شهید کاظمی روانه بازار کتاب شد.

این کتاب با موضوع بررسی پیشینه و نقش محمد بن عبدالوهاب در شکل‌گیری داعش نوشته شده و نگارنده با ادله و بررسی منابع بسیار که در متن کتاب موجود است دیدگاه‌ها و مواضع او را به نقد کشیده و رد کرده است.

کتاب «داعش؛ شجره خبیثه» در چهار بخش به موضوع اصلی کتاب که بالا به آن اشاره شد پرداخته و در هر بخش فصل‌های گوناگونی را آورده که ذیل هرکدام  به موضوع مورد بحث اشاره کرده است. برای مثال وقتی نویسنده در بخش اول صحبت از کلیات می‌کند و تحت عنوان «محمد بن عبدالوهاب، پیشوای وهابیت» فصلی را باز می‌کند؛ به زندگینامه، افکار و عقاید، تالیفات و ... می‌پردازد که در ذیل هرکدام از عناوین گفته شده پیشینه‌ و سابقه مستند به خواننده ارائه می‌کند.

نگارنده در این کتاب به شاخه‌های جهادی تکفیری وهابیت اشاره می‌کند و گروه‌هایی که از این تفکر پیروی می‌کنند را معرفی می‌کند. در بخش سوم این کتاب خواننده با نقد افکار «محمد بن عبدالوهاب» روبرو می‌شود، که در آن ذیل هر عنوان مانند تحریف قرآن، به نقد آن اعتقاد نیز پرداخته و از میان نظرات شیعه و سنی به رد آن پرداخته است.

در این کتاب مولف با آوردن خاستگاه‌ فکری داعش و نشان دادن قرابت آن با تفکرات محمد بن عبدالوهاب، به بیان ارتباط ایدئولوژی داعش و محمد بن عبدالوهاب پرداخته و آن را تایید کرده است.

در این کتاب آمده است: «ریشه‌های عقاید داعش به محمد بن عبدالوهاب بر می‌گردد زیرا آنچه امروز به نام اعمال دولت اسلامی(داعش) قابل مشاهده است در قرن 12 و 13 در عربستان و عراق هم می‌توان مشاهده کرد. پیروان محمد بن عبدالوهاب بر این عقیده بودند: 1. منطقه حجاز و اطراف آن را باید از کفر و شرک پاک رکد. 2. حمله به نجف و کربلا را جهاد تلقی می‌کردند زیرا این سرزمین را دارالحرب می‌دانستند که باید از لوث منافقان و مشرکان مسلمان پاک کرد.»

در این کتاب به برخی فتاوای داعش نیز اشاره شده که جنجالی‌ترین آنها «جهاد نکاح» است. حتی نگارنده مبنای روایی این حکم را آورده و پاسخ صحیح را به آن داده است و شبهه را بر طرف کرده است. همچنین در ادامه همین قسمت فتوایی از «ناصر عمر» فردی که پس از تخریب حرمین عسکریین در سامرا آن را به دیگر مفتیان سعودی تبریک گفت، آمده که «اگر دسترسی به نامحرم آسان نباشد، مجاهدین می‌توانند با محارم و خواهران خود عقد نکاح داشته باشند.»

در بخش پایانی این کتاب مولف دست به نتیجه‌گیری زده و نظر مفتی مکه درباره گمراهی محمد بن عبدالوهاب را آورده است. «بسیاری از از مشایخ و اساتید پسر عبدالوهاب در مدینه گفتند: این به زودی گمراه خواهد شد،یا خدا او را گمراه خواهد ساخت و همینطور نیز شد.»حتی «شیخ محمد بن سلیمان کردی» استاد محمد بن عبدالوهاب در باره این شاگردش عنوان کرده، «ای فرزند عبدالوهاب! درود بر کسی که از هدایت پیروی کرده است. من به خاطر خدا تو را نصیحت می‌کنم که زبانت را از مسلمانان بازداری ... تو نمی‌توانی و حق نداری عموم مسلمین را تکفیر کنی؛ زیرا تو یک فرد از این امتی و نسبت کفر به کسی که از عموم مسلمانان خارج شده (یعنی محمد بن عبدالوهاب) به واقع نزدیکتر است ...»

چاپ دوم کتاب «داعش؛ شجره خبیثه» اثر جواد بامری از سوی انتشارات شهید کاظمی در 248 صفحه با قیمت 9 هزار تومان منتشر شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]