تاریخ انتشار خبر: 24 شهريور 1395 - ساعت 11:21:55
جریان‌شناسی انحراف تاریخی در «تبار انحراف» به چاپ دوم رسید

جریان‌شناسی انحراف تاریخی در «تبار انحراف» به چاپ دوم رسید

کتاب «تبار انحراف» که پژوهشی در جریان‌شناسی انحراف تاریخی است که حجت‌الاسلام طائب بر آن نظارت داشته به چاپ دوم رسید.

 چاپ دوم کتاب «تبار انحراف» پژوهشی در جریان شناسی انحراف تاریخی تحت نظر حجت‌الاسلام مهدی طائب از سوی انتشارات کتابستان روانه بازار کتاب شد.

این کتاب با تکیه بر منابع تاریخی و نقل‌های معصومین درصدد ارایه نمایی جامع، تحلیلی و درست از حوادث این مقطع از تاریخ هست و با این نگاه برخی از اشتباهات تاریخی و غلط‌های مشهور را به مخاطب تذکر می‌دهد و علل اصلی و واقعی برخی از حوادث تاریخی را همراه با استدلال و شواهد بیان می‌کند.
 

فصل اول با عنوان قبیله نیرنگ با بیان برخی حوادث دوران امام علی (ع) و فعالیت‌های معاویه گوشه‌ای از فضای سیاسی- اجتماعی پایان حکومت حضرت علی(ع) و آغاز حکومت امام حسن(ع) را روشن می‌سازد و نگارنده در فصل دوم با عنوان پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه‌ تاریخ با بررسی مشکلات امام مجتبی(ع) و شرایط یاران و کوفه؛ پیشنهاد صلح را ابتکاری از حضرت معرفی می‌کند و اقدامات امام را در مقابله با دشمن بر می‌شمارد.

در فصل سوم این ذهنیت اشتباه که امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در زمان معاویه هیچ‌گونه فعالیت نداشتند، مورد نقد قرار می‌گیرد و عوامل بی خبری ما نسبت به این مقطع از تاریخی و دو موضوع مهم مجهول و ناشناخته این دوران ذکر می‌شود و مخاطبان کتاب با اوضاع شام و جنس فعالیت‌های معاویه وسازمان نفاق و اوضاع مدینه و کوفه آشنا می شوند.

چرایی و چگونگی خروج از مدینه و حوادث مربوط به ورود و استقرار امام حسین(ع) در مکه در فصل چهارم با عنوان پایان شب مورد بررسی قرار گرفته و جریان حضرت مسلم مورد تحلیل و علت ترور نکردن ابن زیاد از سوی ایشان ذکر و هدف اصلی اباعبدالله(ع) در قیام معرفی می‌گردد.

یکی از بهانه‌های بنی امیه برای جنایت و ترور و مقابله با امام علی(ع) مظلومیت عثمان خلفه سوم بود که امام حسین(ع) در این حرکت خود قصد شکستن سد مظلومیت عثمان را داشت که تفصیل این هدف و چگونگی رسیدن امام به این هدف در فصل پنجم بیان می‌شود.

فعالیت‌های افشاگری حضرت سجاد(ع) و حضرت زینب(س) در شام، کوفه و بین راه، جریان عبدالله بن زبیر در مکه و مدینه و تزلزل در حکومت شام از دیگر مباحث این کتاب است که در فصل ششم و هفتم مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

آیا شکل حرکت او مورد تایید ائمه بوده است یا خیر؟ اصولا مدل کار مختار می‌توانست مورد تایید باشد؟رفتار مختار و نحوه انتقام وی مورد رضایت اهل بیت بوده است؟ آیا مختار منتقم خون سیدالشهداء است؟ از جمله پرسش‌هایی است که در فصل هشتم این پژوهش پاسخ داده شده است.

این کتاب به تحقیق ابراهیم ارجینی، محمد حسین فروغی و از سوی انتشارات کتابستان معرفت به قیمت 11500 به چاپ دوم رسیده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]