تاریخ انتشار خبر: 26 شهريور 1395 - ساعت 12:26:05
3 کتاب خواندنی پیرامون امام هادی علیه السلام

3 کتاب خواندنی پیرامون امام هادی علیه السلام

شناخت و آشنایی با زندگانی و سیره امامان معصوم برای هر یک از محبین اهل بیت امری لازم و غیر قابل اجتناب است که مطالعه کتاب‌های ارزنده و مفید یکی از بهترین راه‌های کسب معرفت است.

1

صحیفه امام هادی

جواد قیومی

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

دعا به مثابه بارزترین تجلّی ارتباط عبد و ربّ، یکی از اساسی ترین اسرار خلقت است که عبودیت در آن به ظهور میرسد. اگر ائمه معصومین علیهم السلام اهمیت و روش دعا کردن با تمام پیچ و خم هایش را به ما نمی آموختند، هیچ گاه نمیتوانستیم از این حجاب عبودیت را رها شویم.

یکی از بهترین روش های دعا کردن، اینست که بنگریم چهارده اسوه خلقت چگونه دعا کرده اند تا ما هم با تمسک به آنان، بتوانیم از این موهبت برخوردار شویم. هدف اصلی نویسنده از تألیف کتاب «صحیفه امام هادی(ع)» این بوده است که مجموعه دعاهایی که در منابع روایی از حضرت امام هادی(ع) نقل شده است را جمع آوری کرده و به صورت منسجم ارائه کند.

مؤلف در این اثر مجموعه ادعیه و تسبیحات آن حضرت را بر اساس منابع و مصادر مختلف گردآوری کرده و ذیل چهار فصل ارائه داده است. 1-نیایش ها و دعاها (هفت بخش) 2-کلمات توحیدی 3-گزیده ای از بیانات نورانی حضرت در موضوعات مختلف 4- اشعاری که از ایشان نقل شده است.

2

پیشوایان هدایت امام علی النقی

سید منذر حکیم

مجمع جهانی اهل بیت

این کتاب تحلیل تاریخی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بر زندگانی و زمانه و سیره امام هادی علیه السلام است که ذیل چهار بخش کلی تدوین شده است.

ابتدا خلاصه‌ای چند صفحه‌ای از تاریخ زندگی امام هادی (ع) و مهم‌ترین فراز و فرودهای تاریخی زندگی ایشان ارائه می‌شود. پس از آن، مخاطب در سه سطح مختلف که از اجمال به ‌تفصیل می‌رود، فهم عمیق‌تری از زندگی و سیره‌ی ایشان و شرایط تاریخی آن مقطع پیدا می‌کند. پرداختن به برخی مباحث کلامی یا فقهی و حدیثی متناسب نیز از نظر نویسنده دور نمانده است. درواقع مطالب کتاب به گونه ای نوشته شده است که در عین پردازش حکمت شگفت آور امام معصوم، برای مخاطب غیرشیعه نیز قابل استفاده باشد.

علاوه بر آن، نویسنده در این کتاب سعی کرده‌ زندگی امام هادی علیه السلام را به گونه‌ای عقلانی روایت کند تا مخاطبان دانشگاهی که در معرض نظریات جدید علوم انسانی هستند نیز در مواجهه با آن دچار تعارض و ابهام نشوند.

3

زندگی امام هادی

چاپ و نشر بین الملل

باقر شریف القرشی

کتاب حاضر با عنوان زندگانی امام هادی (ع) به قلم باقر شریف قریشی به بررسی و تحلیل وضعیت امام هادی (ع) از ولادت تا شهادت پرداخته شده است. مولف محترم در این اثر با استفاده از منابع مهم تاریخی، زندگی امام را از آغاز حیات مورد بررسی قرار داده است و فضایی که امام در آن جا رشد کرده اند را با بیان دیدگاه مولفان ذکر کرده است.

بررسی شخصیت سیاسی و اجتماعی حضرت در جامعه از جمله مواردی است که در کتاب مورد بررسی قرار گرفته است. روایاتی که از حضرت به دست رسیده با ذکر سند آن ها، ذکر نام اصحاب و یاران امام هادی (ع)، بررسی سند و شرح دعای زیارت جامعه، به تصویر کشیدن فضای سیاسی متشنج و ظالمانه­ی خلفای جور و نحوه ی برخورد امام با آنها، گزارش تحیلی جریان های فکری انحرافی و ... از موارد خواندنی در این کتاب است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]