تاریخ انتشار خبر: 04 مهر 1395 - ساعت 16:42:04
خانواده؛ پایِ صحبت‌هایِ خانوداگیِ نفرِ اولِ مملکت

خانواده؛ پایِ صحبت‌هایِ خانوداگیِ نفرِ اولِ مملکت

موسسه فرهنگی و هنریِ ایمانِ جهادی بیش از یکصد جلسه از صحبت­‌های سر جلسه عقد و سخنرانی­‌های عمومی حضرت آیةالله خامنه‌ای را بررسی کرده و قسمت­‌های مربوط به خانواده را جدا و در قالب یک کتاب مجزا اما خواندنی منتشر کرده است.

عنوان: خانواده؛ پایِ صحبت­هایِ خانوداگیِ نفرِ اولِ مملکت

نویسنده و گردآوری: موسسه ایمان جهادی(صهبا)

ناشر: صهبا

چاپ: 1392

قیمت: 4000 تومان

سال 1343 با ایشان ازدواج کردم. مادرِ آقای خامنه‌­ای برای خواستگاری به منزل ما آمدند و بعد از مباحثات معمول، ازدواج انجام شد. ما شش فرزند داریم؛ چهار پسر و دو دختر. پسرمان قبل از انقلاب و دختران­مان هم بعد از انقلاب به دنیا آمدند. سال­هاست اشیای تجملی را به خانه­‌مان راه نداده­ایم! ما در خانه­‌مان دکوراسیون به معنای متداوِل آن، فرش­‌ها و پرده­‌های قیمتی و مبلمان نداریم! سال­ها پیش خودمان را قید این چیزها رهاکرده­‌ایم! والدین آقای خامنه­‌ای در این رابطه سرمشق ما بوده­‌اند. در خصوص کمک کردنِ ایشان در امور خانه الان نه چنین فرصتی دارند و نه ما از ایشان چنین انتظاری داریم اما خصیصه بسیار پسندیده­ای که دارند این است که زمانی که منزل هستند اگرچه خسته از کار روزمره هستند اما سعی دارند جوّ خانه را از مشکلات محیط کارشان دور نگه دارند.»

اینها بخش‌هایی از صحبت­‌های خانم خجسته است؛ همسرِ نفرِ اولِ مملکت! نشسته پای یک مصاحبه و از رفتارهای سیدعلی خامنه­‌ای درون خانه و خانواده گفته است. موضوعی که البته برای خودِ آقای خامنه‌­ای هم اهمیتِ زیادی دارد. سال­‌ها قبل در زمان ریاست جمهوری در جلسه‌­ای دانشجویی در شیراز گفته بود:

«من خودم هر هفته در تهران برای جوان­ها عقد می­خوانم. یکی از سنت­‌های آخوندی که حفظ کرده‌­ام این است که خطبه عقد می­خوانم. دوست دارم برای افراد خطبه عقد بخوانم!» هرچند این سنت در دوره رهبری روند نزولی داشته اما ترک نشده است. معمولا هم از طرف عروس خانم­‌ها وکیل می­شوند و وکالتِ داماد را به روحانیِ دیگری می­‌سپرند. قبل از جاری شدن صیغه عقد اما چند دقیقه‌­ای برای جوان‌­ها صحبت می­‌کنند؛ ساده و روان گیرا و همه فهم! کسی که در بحبوحه مبارزاتِ پیش از انقلاب ازدواج کرده و در عین حال اهمیت زیادی برای خانه و خانوده قائل است، یقیناً حرف‌های زیادی هم برای گفتن دارد؛آن هم برای زوج­های جوانی که دارد مهم­ترین اتفاق زندگی­شان رقم می­‌خورد.

خودش هم‌اولین عامل به توصیه­‌هایی است که به دیگران می­کند. روش برخورد با همسر و فرزندان و والدین و عروس­‌ها و دامادها و نوه‌­ها هم شده یک الگو برای دیگران! همه این­ها باعث شده تا بچه­‌های موسسه فرهنگی و هنریِ ایمانِ جهادی بنشینند و بیش از یکصد جلسه از این جلسات اعم از صحبت­‌های سر جلسه عقد و سخنرانی­‌های عمومی حضرت آیةالله را بررسی کنند و قسمت­های مربوط به خانواده را جدا و در قالب یک کتاب مجزا اما خواندنی منتشر کنند.

کتابی که حالا شده است یک هندبوکِ زندگی مشترک که نه فقط برای زوج­های جوان که برای هرکسی که زندگی مشترک تشکیل داده و خانواده و سر و همسری دارد، مفید است؛ شیرین وساده و روان! «خانواده» را انتشارات صهبا در 128 صفحه منتشر کرده و تا الان هم حدود 200 هزار نسخه فروخته شده.

یادداشت از محمدصادق علیزاده

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]