تاریخ انتشار خبر: 07 مهر 1395 - ساعت 14:28:50
حقیقت سمیر

حقیقت سمیر

«حقیقت سمیر» روایت عزتمندی و سربلندی یک مبارز حقیقت‌طلب و ظلم‌ستیز است. جوان دروزی سلحشوری که قلبش به سمت نور می تپد و از سیاهی گریزان است. میزان تحمل و ایستادگی، و تحول شگرف و خواندنی سمیر، درس عزتمندی و شرافت و حق‌خواهی است.

یک زندگی بسیار ویژه انسانی و اخلاقی، یک پرونده خاص سیاسی انقلابی، و یک فرایند بسیار عمیق نظری و درک حقایق هستی را با سمیر قنطار می توان تجربه کرد؛ قدم به قدم؛ و با تمام اوج و فرود.

حقیقت سمیر با قلمی روان و جذاب، پر از هیجان و تجربه است. داستان با تمام پیچیدگی اش در طناب بی‌سروته سیاست و جنگ و مبارزه و زندان، با جملاتی ساده و کوتاه بیان شده است؛ ذهن دقیق و حافظه قوی سمیر، کمک بسیاری به این روند کرده و با صحنه پردازی‌های شفاف شما را کاملاً در دل موقعیت و حادثه قرار می‌دهد:
«یک از بچه‌ها پیاده شد تا قایق را به سنگی ببندد. تجهیزات را به او دادم. لباس‌های‌مان را پوشیدیم. کوله پشتی‌مان را بر دوش انداختیم، سلاح‌ها را دو باره وارسی کردیم و سپس به راه افتادیم. ... به محوطه‌ای پر از درخت رسیدیم. از پیاده‌روی خیابان عبور کردیم. به یک محوطه چمن رسیدیم. مقابل خانه ای سه‌طبقه، با پلاک 61. در سمت راست ویلایی شیک قرار داشت.» (ص 63)  
هنوز که هنوز است، جهان اسلام با تومور بدخیم و سرطانی «اسراییل صهیونیسم» دست و پنجه نرم می‌کند و درمان‌های اساسی، عملی نشده است. بدیهی است تمامی حوادث و جریانات سیاسی نظامی که در خطه فلسطین افتاده و در جریان وقوع است، به پیکره پاک اسلام مربوط می‌شود و تأثیر مستقیم و غیرمستقیم روی آن خواهد داشت؛ پس دست ادبیات و قلم وظیفه سنگینی در این زمینه بر دوش دارد. «حقیقت سمیر» ادای وظیفه‌ای در این وادی است.
 
سمیر بازگو می‌کند؛ فراز و نشیب‌های عجیب و غریب زندگی مبارزاتی‌اش را، آوارگی فلسطینیان و شرایط اسرای فلسطینی را و وحشی‌گری و کینه‌توزی اسرائیلی‌ها را. او از دردهای بی‌امانی که در 17 تا 30 سالگی زیر شکنجه‌ها کشیده می‌گوید، از سلاخ‌خانه‌های اسراییلی‌ها، از نقشه‌های شیطانی و مزورانه آنها، از مظلومیت و بی پناهی فلسطینی ها، و از رشادت حزب الله.
«گوشی‌های آمپلی‌ فایر را به گوش‌هایم وصل کردند و صداهای وحشتناکی را تا حدی که دستگاه توان داشت بالا بردند. سرم در حال ترکیدن بود و گوش‌هایم سوت می کشید. بلندم کردند و مرا به دیواری که برق به آنجا وصل بود، مصلوب کردند. تنم از شدت درد می لرزید. مغزم تیر می کشید. از همان دست بندها برق به تمام بدنم می رسید. همه سلول های بدنم از درد به فغان آمده بود. نمی دانم چندبار بی هوش شدم و مرا با سطل آب سرد به هوش آوردند. ... دیگر شب و روز را نمی فهمیدم.» (ص 101)
سمیر یک دروزی لبنانی است که به¬خاطر جنگ با اسرائیل به یک جنبش چپ گرای فلسطینی می‌پیوندد، اما وقتی متوجه می‌شود که شرکت در جنگ‌های داخلی، به برادر کشی‌های کور منجر می‌شود، مبارزات خود را به سمت صهیونیسم هدایت می‌کند. وقتی 16 ساله است، فرماندهی یک گروه مبارز را بر عهده می‌گیرد؛ به فلسطین می‌رود و چند اسراییلی را می‌کشد. اما اسیر، زندانی و شدیدا شکنجه می‌شود.
«او با چیزی شبیه دم باریک بدون بی هوشی و بی حسی موضعی شروع به خارج کردن گلوله ها از بدنم کرد. گلوله ها هر یک تا عمق زیادی در بدنم فرو رفته بودند. درد وحشتناکی همه وجود م را فرا گرفت. به سربازها دستور داد تا تکه پارچه ای در دهانم فرو کنند... در بیرون آوردن گلوله زیر بغل و پشتم خیلی درد کشیدم. به خصوص که معلوم بود برای شکنجه و عمدا‌این کارها را می کند. » (ص 76)
از او اطلاعاتی در مورد فرماندهان و دوستانش می خواهد، او را مجبور به امضای اعترافاتی دروغین می کنند، و می خواهند اطلاعات دروغ در مورد گروه‌های مبارز به خبرنگاران و توی برنامه زنده تلویزیونی بدهد، و گروه‌های مبارز را تروریسم بنامد؛ او قبول نمی‌کند. شکنجه‌ها شدیدتر و وحشتناک‌تر می‌شود! مدت زندان به درازا می کشد. آشنایی او با تعدادی مبارزان گروه حزب¬الله در زندان، حوادث غیر قابل پیش‌بینی‌ای را رقم می‌زند و مسیر مبارزات او را تغییر می دهد؛ در واقع مسیر زندگی او را.
 
«حقیقت سمیر» روایت عزتمندی و سربلندی یک مبارز حقیقت‌طلب و ظلم‌ستیز است. جوان دروزی سلحشوری که قلبش به سمت نور می تپد و از سیاهی گریزان است. میزان تحمل و ایستادگی، و تحول شگرف و خواندنی سمیر، درس عزتمندی و شرافت و حق¬خواهی است؛ مشق آزادگی و ظلم ستیزی. مصاحبه اختصاصی و شفاهی سمیر قنطار، که بازگویی خاطرات و زندگینامه اوست، با کشش داستانی فراوان، و حوادث رنگارنگ و تلخ و شیرین، مخاطب را تا صفحه آخر رها نخواهد کرد.
 
این کتاب به قلم یعقوب توکلی به رشته تحریر درآمده و در قطع رقعی و  534 صفحه و به قیمت 210.000 ریال در نوبت چاپ اول منتشر شده است.
به نقل از رجانیوز
نظرات شما
[کد امنیتی جدید]