تاریخ انتشار خبر: 11 مهر 1395 - ساعت 04:08:00
جان اشتاین بک

جان اشتاین بک

کتاب موشها و آدمها را در 1937 انتشار داد که شهرتی واقعی و عمیق برای نویسنده به­ همراه آورد. کتاب داستان عجیبی است از دو کشاورز که یکی با وجود داشتن نیروی جسمانی فراوان دارای مغز ضعیفی است که پیوسته او را تحت حمایت دیگری قرار می­‌دهد.

جان اشتاین بکJohn  Steinbeck  داستان­نویس  امریکائی (1902 – 1968) اشتاین بک در کالیفرنیا و در خانواده­ای از  تبار ایرلندی زاده شد. تحصیلات خود را ابتدا در زادگاهش انجام داد، سپس آن را در دانشگاه ستنفرد Stanford در رشته زیست­شناسی ادامه داد و بی­‌آنکه به دریافت مدرکی نایل آید، دانشگاه را ترک کرد و برای امرار معاش به کارهای کوچک اشتغال یافت.  مدتی نیز خبرنگاری مطبوعات را برعهده گرفت که در آن توفیقی بدست نیاورد.

در طی این سالها بود که به نوشتن پرداخت و اولین رومان خود را به نام جام زرین Cup of Cold در 1929 و سپس مجموعه ای از داستانهای کوتاه را با عنوان چمنزارهای بهشت  The Pastures of Heaven   در 1932 منتشر کرد. در 1935 انتشار رومان تورتیلا فلت Tortilla Flat او را به ­شهرت و پول رساند. این رومان شرح زندگی افراد رنگارنگ و جالب توجهی است از سرخپوست‌ها، اسپانیائی‌ها و سفیدپوست‌ها که با روحی شاد و بی­ هیچگونه قید اخلاقی در کلبه­‌های چوبی جنوب کالیفرنیا در میان فقر و دشواری بسر می­‌برند. واقع­بینی که در این داستان بکار رفته موافق طبع مردمی افتاد که از داستان‌های رومانتیک خسته شده بودند.

اشتاین بک پس از آن یک سلسله رمان اجتماعی با تمایل به ناتورالیسم انتشار داد مانند در نبردی مشکوک In Dubious  (1936) که سرگذشت اعتصاب کارگران کشاورز مزارع کالیفرنیا بود. اشتاین بک در این سال به اروپا سفر کرد، از کشورهای اسکاندیناوی و روسیه دیدن کرد و قدرت ادبی خود را  تکامل بخشید. ثمره این سفر یادداشت‌هائی بود به نام یادداشتهای روسیه A Russian Journal  که احساس نویسنده را درباره شهر مسکو و به­طور کلی کشور شوروی نشان می­دهد. اشتاین بک در بازگشت به امریکا با قدرت بیشتر به نویسندگی پرداخت.

کتاب موشها و آدمها را در 1937 انتشار داد که شهرتی واقعی و عمیق برای نویسنده به­ همراه آورد. کتاب داستان عجیبی است از دو کشاورز که یکی با وجود داشتن نیروی جسمانی فراوان دارای مغز ضعیفی است که پیوسته او را تحت حمایت دیگری قرار می­‌دهد.کتاب داستان عجیبی است از دو کشاورز که یکی با وجود داشتن نیروی جسمانی فراوان دارای مغز ضعیفی است که پیوسته او را تحت حمایت دیگری قرار می­دهد. در این داستان اشتاین بک همدردی خود را با مردم محروم، با شیوه­ای درخشان بیان می­کند. داستان موشها و آدمها در اروپا و امریکا به صورت نمایشنامه بر صحنه آورده شد و پیروزی فراوان بدست آورد و اشتاین بک  را برجسته‌­ترین رومان نویس عصر معرفی کرد. پس از آن مجموعه داستان کوتاه دره طویل The Long Valley در 1938 انتشار یافت و در 1939 مهمترین رومان اشتاین  بک به نام خوشه­‌های خشم The Grapes of Wrath  منتشر شد که وصفی هیجان‌­انگیز و  مؤثر است از خانواده­ای آواره و تیره­روز و شرح عصیان کارگران محروم.

نویسنده در این اثر، امور عینی و ذهنی، سختی و نرمی را درهم آمیخته و شاهکاری پدید آورده است که او را در صف اول رومان نویسان معاصر امریکا قرارداده و جایزه پولیتزر Pulitzer را نصیبش  کرده است. از آن پس آثار اشتاین بک در سراشیب افتاد و چنانکه مردم انتظار داشتند امیدشان را برنیاورد. رومان ماه پنهان است The Moon is Down در 1942 و رومان‌های دیگری که در این دوره انتشار یافت، هیچ­یک پیروزی بدست نیاورد. جان اشتاین بک در 1943 در جنگ دوم جهانی با سمت خبرنگار جنگی از طرف روزنامه هرالد تریبون به انگلستان و از آنجا به جبهه جنگ در منطقه مدیترانه فرستاده شد.  پس از بازگشت به امریکا داستان راسته کنسروسازی Cannery Row را در 1945 منتشر کرد که نموداری از آثار خیال­انگیز و رومانتیک دوره اول نویسندگیش بود و در 1947 رومان اتوبوس سرگردان The Wayward Bus را. داستان مروارید  The Pearl در 1947 منتشر شد که اثر برجست‌ه­ای بشمار آمد. داستان آمیخته­ای است از حقیقت وافسانه و سرگذشت صیادی است که به صید مروارید درشتی که همه مردم از آن گفتگو می­‌کنند، دست می‌یابد و دوباره آن را از دست می­دهد. داستان در نظر خوانند از جاذبه فراوان برخوردار است. وصف شهر و مردم و تنوع حوادث که با آهنگ‌ها و نغمه­‌های مختلف از قبیل نغمه­‌خوشبختی، نغمه مروارید، نغمه خانواده و نغمه دشمنی و در پایان نغمه بدبختی همراه است، سراسر دلنشین و تأثرآور و حاکی از لطافت ذوق است.

اشتاین بک یکی دیگر از سفرنامه­‌های خود را با عنوان یک بار جنگی رخ داد  Once there was a War در 1958 منتشر کرد.

اشتاین بک در 1962 به دریافت جایزه ادبی نوبل نایل آمد. وی نویسنده­ای است کناره­‌گیر و بی­‌اعتنا به شهرت که در سالهای آخر زندگی اثر جالب توجهی منتشر نکرد. آثار نخستین وی از ادراکی کامل درباره زندگی و نظری بلند و وسیع درباره مسائل انسانی و سلامتی روح برخوردار است که باروشی تغزلی، حماسی یا طنزآمیز و لحنی واقع‌بینانه بیان شده و در ادبیات معاصر امریکا مقامی عالی بدست آورده است.

به نقل از کتاب فرهنگ ادبیات جهان

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]