تاریخ انتشار خبر: 14 مهر 1395 - ساعت 18:23:07
کوله پشتی؛ پیشنهادی برای دانشجویانِ صفرکیلومتر

کوله پشتی؛ پیشنهادی برای دانشجویانِ صفرکیلومتر

برای این­که این دانشجویان، حداقل­‌هایی را برای انتقال به جدیدالورودها را در نظر داشته باشند، جزوه‌­ای طراحی شد تا مشاورها از سرفصل­ه‌ای اصلی قضیه غاقل نشوند. جزوه‌­ای که بعدها سنگِ بنایِ اولیه کتاب «کوله­ پشتی» شد.

عنوان: کوله پشتی؛ پیشنهادی برای دانشجویانِ صفرکیلومتر

نویسنده: شقایق حق جویِ جوان مرد و سمیه فرنیا

ناشر: آرما

چاپ: 1391

قیمت: 4000تومان

یکی از تجاربت منحصر به فرد زندگی هر کسی، زندگی دانشجویی است. دانشگاه شبیه دبیرستان نیست. کسی برای انجام تکالیف درسی امر و نهی نمی­‌کند. انتخاب درس و ساعت کلاس و حتی استاد هم اجباری نیست؛ کسی گیوتنی روی گردن آدم نمی­‌گذارد که الاّ و بلاّ، باید فلان درس را با بهمان استاد بگیری!  وقت هم خیلی بازتر از دبیرستان است. اساتید هم معمولا آن­قدر سرشان توی کار خودشان است که کاری به کار دانشجویان نداشته باشند ومعمولا هم در تدریس، به کلیات بسنده کنند.

الغرض که این دوره دانشجویی، دوره خاصی در زندگی هر فردی محسوب می­شود. روی همین حساب هم هست باید هوای این دوره را بیشتر داشت و از آدم­هایی که زمانی توی این فضا دست و پا زده­اند، مشورت گرفت و هم­فکری. نیازی که اولین­بار توی دو تا از دانشگاه­هایِ شهر اصفهان، نیازش احساس شد. یک عده هم دور هم جمع شدند تا فلک را سقف بشکافند و طرحی نو در اندازند که وقتِ جماعت دانشجو به یللی تللی نگذرد و به سرخوشی‌­های زودگذر این دوران بسنده نکنند.

این جوری بود که حدود پنج شش سال قبل بنیانِ فکری در دو دانشگاه صنعتی اصفهان و علوم پزشکی این شهر ریخته شد به اسم رفعت! کسانی که این طرح را برنامه‌­ریزی کرده بودند به این نتیجه رسیده بودند که دانشجویان جدیدالورود را باید زیر چتر حمایتی یک مشاور قرار بدهند که از قضا خودش دانشجو بوده باشد. مشاوری که خود ش مشکلات مختلف دانشجویی را درک کرده باشد؛ از شب­زنده­داری­های شب‌­های امتحان و قهوه و نسکافه غلیظ زدن تا فعالیت­‌های مختلف فوق برنامه و بی­پولی و تعامل و با استاد و هم­کلاسی‌­ها؛ علاوه برآنها خودش هم راه‌­حل­‌های مختلف را تجربه کرده باشد. در نهایت تصمیم گرفته شد دانشجوهای سال بالایی و جتی داشنجوهای ارشد و دکتری، بروند بالایِ سرِ جدیدالورودها و مثل یک خواهر یا برادر بزرگ­تر، راهنمایی­شان کنند.

برای این­که این دانشجویان، حداقل­‌هایی را برای انتقال به جدیدالورودها را در نظر داشته باشند، جزوه‌­ای طراحی شد تا مشاورها از سرفصل­ه‌ای اصلی قضیه غاقل نشوند. جزوه‌­ای که بعدها سنگِ بنایِ اولیه کتاب «کوله­ پشتی» شد. «کوله­ پشتی» را می­شود یک جور هندبوکِ زندگیِ دانشجویی توصیف کرد. همان­طور که راهنمایی­‌ها و اطلاعات پایه و فرمول­‌های اصلی هر حوزه­ای تویِ کتاب­‌هایِ هندبوکِ آن حوزه مطرح می­‌شود، اطلاعات مبنایی زندگیِ دانشجویی هم هم تویِ کوله ­پشتی طرح شده تا مخاطبِ دانشجو به جای پیچاندن کلاس­‌ها و دور زدن اساتید و سایر دوز و کلکهایی که احتمالا خیلی از ماها تجربه استفاده­اش را داریم، استفاده مفیدتری از دوران دانشجوییِ خودش داشته باشد. اگر تازه دانشجو شده­اید یا دانشجوی سال اولی دور و برتان هست، «کوله­ پشتی» یک پیشنهاد پروفِشنال ومهیج محسوب می­شود. این کتاب به قلم شقایق حق­جویِ جوان­مرد و سمیه فرنیا و توسط انتشارات آرما راهی بازار نشر شده.»

یادداشت از محمد صادق علیزاده

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]