تاریخ انتشار خبر: 17 آبان 1395 - ساعت 16:49:05
"تردید" و "انتخاب" بین حق و باطل

"تردید" و "انتخاب" بین حق و باطل

عاشورا در کتاب "آینه"، معرکه آزمایش بزرگ الهی است و تنها کسانی از این امتحان سربلند بیرون می آیند که پیش از آن خود را برای چنین روزی آماده کرده‌اند.

قیام امام حسین (ع) و حادثه کربلا در میان وقایع تاریخ اسلام از اهمیت متمایز برخوردار است و نقطه عطفی بی مانند محسوب می شود.

بسترهای تاریخی این قیام، حوادث روز عاشورا و وقایع پس از آن هنوز ابعاد ناگفته و ناشناخته بسیاری دارد که در لحظه لحظه آن آموزه ها و تجربیات ارزشمندی نهفته است. همه این مسائل باعث می شود تا یک نویسنده به سمت نوشتن کتابی با این موضوع برود.

کتاب «آیینه» در برگیرنده 8 داستان کوتاه است که هر در کدام یک شخصیت تاریخی در مواجه با قیام امام حسین (ع) معرفی شده است.

هر داستان توسط یک نویسنده به نگارش درآمده است و نویسنده گاه به لشکر امام حسین (ع) می رود و گاه به سپاه مقابل. اساس همه ماجراها در هر داستان برگرفته از روایات معتبر تاریخی است و دخل و تصرف ادبیات در حوادث و شخصیت ها بسیار بسیار اندک است.

در این کتاب می بینیم که در تصمیم هر یک از این شخصیت ها در مواجه با قیام امام حسین (ع) منفرد و منقطع از گذشته شان نیست و ریشه های انتخاب هر یک را باید در گذشته فرد جستجو کرد.

عاشورا در این کتاب معرکه آزمایش بزرگ الهی است و تنها کسانی از این امتحان سربلند بیرون می آیند که پیش از آن خود را برای چنین روزی آماده کرده اند.

شخصیت ها در این کتاب به چند دسته تقسیم می شوند، یک کسانی که با بصیرت به سوی حسین می روند و دوم کسانی که سعادت ابدی را در گرو یاری فرزند پیامبر می دانند اما تردیدها و تعلقاتشان مانع از همراهی آنها با حسین (ع) می شود. سوم کسانی که می دانند حق در کدام سوی ماجرا است اما جرات یاری حق که ظاهرا پیروز هم نمی شود را ندارند و از مواجه شدن با حسین (ع) فرار می کنند. چهارم برخی دیگر هم می دانند که نباید دست شان به خون فرزند خدا آلوده شود اما تقدیر آنها را به سپاه عمربن سعد می کشاند.

نویسندگان این 8 داستان کوتاه منیژه آرمین، شیرین اسحاقی، ابراهیم حسن بیگی، اکبر صحرایی، سهیلا عبدالحسینی، بیژن کیا و علی اکبر والایی است که به ترتیب داستان های با عناوین ببار ای اشک بر کویر ندامت، دور شو، صدای پای آب، درناهای فرات، عشقم را نمی فروشم، تردیدی تکرارشونده، سریده در دام، رد شمشیر بر پیشانی، داستان های این مجموعه کتاب است.

اما شاید زیباترین داستان این کتاب را در داستان کوتاه "ببار ای اشک بر کویر ندامت" می خوانیم که داستان طرماح بن عدی از قبیله طی است که همواره یاور علی (ع) و رسول خدا در جنگ ها بوده است.

طرماح وقتی که جنگ جمل پایان یافت و طله و زبیر کشته شدند نامه ای از طرف امام را به سمت معاویه برد و با او همراهی نکرد، اما وقتی به حسین (ع) در صحرای کربلا رسید:

امام از من خواست تا همراهی اش کنم من به امام گفتم بر شتر من آذوقه ای است که باید به خانواده ام برسانم و نیز خرجی خانواده ام همراهش است.

من طرماح بن عدی، یار علی بن ابیطالب (ع)، به پسر او نگفتم که می روم به سوی قبیله ای که در انتظارم هستند. و نگفتم از کوفه، لباسی خریده ام برای دامادی پسرم و گوشواره ای برای عروسم که همین امشب عروسی اوست.

و به امام نگفتم که می روم برای دیدن کوچک ترین نوه ام که فقط چند روزیست که به دنیا آمده.

راوی گوید: «امام، طفل شیرخواره را بغل گرفت و برای اتمام حجت، نزد سپاه یزید رفت تا حجتی باشد بر شقاوت دشمن. آنگاه تیری سه شعبه گلوی طفل را نشانه گرفت و قنداقه را غرق در خون کرد.

و به امام نگفتم که در میان آذوقه خلخالی است که برای دخترک نوپایم خریده ام.

راوی گوید: هنگامی که سپاه اشقیا بر سپاه امام هجوم بردند، گروهی خمیه های زنان و کودکان را آتش زدند و خلخال و گوشواره و گلوبند از طفلان ربودند.

تنها به امام گفتم که من آذوقه و خرجی را می رسانم و به سوی شما بازمی گردم.

امام فرمود: پس شتاب کن!

و من معنای شتاب را نفهمیدم. با خود اندیشیدم، می روم تا عروسی پسرم را برگزار کنم، تا خلخال بر پای دخترکم ببندم و اولین نوه ام را ببینم و بعد به سوی امام بازمی گردم.

اینک، بازگشته ام و اسب من بر سر چشمه ایستاده و خود را سیراب می کند. اینک در عذیب الهجَانات، سکوت است و صدای آب، تا آنکه سواری از راه می رسد و از حادثه ای بزرگ خبر می دهد. آنگاه است که معنای شتاب را فهمیدم.

گفتنی است؛ بخش پژوهشی و مدیریت هنری داستان­ ها توسط گروه پژوهشی شهید صدر (ره)، متشکل از جمعی از طلاب مدرسه علمیه مشکاة، در مؤسسه خاکریز ایمان و اندیشه انجام شده است.

این موسسه علاوه­ بر استفاده از منابع تاریخی، در تهیه این مجموعه از مشاوره محمدحسین رجبی دوانی در زمینه تاریخی و احمد شاکری در زمینه ویژگی­ های داستانی نیز بهره برده شده است.

همزمان در کنار این اثر، کتاب صوتی آن نیز آماده شده و به همراه کتاب در مجموعه­ ای عرضه می گردد. 

به نقل از نسیم آنلاین

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]