تاریخ انتشار خبر: 04 آذر 1395 - ساعت 17:39:41
کنت آلکسی نیکالایویچ تولستوی

کنت آلکسی نیکالایویچ تولستوی

آلکسی تولستوی در داستانپردازی هنری خاص و کم نظیر داشت و سبکش از روشنی و صراحت برخوردار بود. در جریان جنگ دوم جهانی، آثار او در تبلیغات ضد آلمانی و ادراک میهن­‌پرستی نفوذ فراوان داشت.

کنت آلکسی نیکالایویچتولستوی (تالستوی) (به روسی: Алексей Николаевич Толсто شاعر و رمان‌نویس روسی (1882-1945) آلکسی تولستوی از اشرافزادگان بود که لقب کنت را به ارث برده و از ثروت بسیار و زندگی اشرافی و پرتجملی برخودار گشته بود. تحصیلات خود را در رشته فنی در سن­پترزبورگ انجام داد، اما علاقه به شعر وادب اورا به راه نویسندگی کشاند.

اولین دیوان را در 1907 انتشار داد که بعدها آن را از میان برد. از 1911 به داستان­‌نویسی روی آورد و مجموعه داستان‌های کوتاه و نمایشنامه­‌هائی انتشار داد که بسیار زود توجه توده مردم را به خود جلب کرد و بهترین آنها رمان‌هائی بود که پس از انقلاب انتشار داد.

داستان آقای لنگ Khromoy Barin را در 1912 منتشر کرد و در 1914 با سمت خبرنگار به جبهه جنگ رفت و ناچار از نوشتن دست بازداشت. در 1917 به هنگام انقلاب به روسهای سفید که مخالف انقلاب بودند، پیوست و به فرانسه مهاجرات کرد. در فرانسه با بزرگترین مجله مهاجران روس به نام سالنامه معاصر همکاری کرد. پس از چندی انقلاب را پذیرفت و تقاضای بازگشت به وطن کرد و پس از توقفی کوتاه در برلن راه کشور خویش را گرفت و در مسکو اقامت گزید.

آلکسی تولستوی به­ هنگام اقامت در فرانسه آثاری نوشت، از جمله داستان کودکی نیکیتا Detstvo Nikity (1921) که زندگینامه نویسنده بشمار آمد. آلکسی در این اثر زندگی نیکیتا پسر ملاکی را از اهالی ولگا وصف می‌کند و در ضمن آن بازیها، رؤیاها، عشقهای اولین وحتی وضع کودکانی که با او معاشرند و کسانی که بنحوی در زندگی او وارد می­‌شوند، همه را با تیزبینی و دقت خاص و بر زمینه تصویر زیبائی از طبیعت روسیه پیش چشم می­‌گذارد. زمستان با کوه‌های پر برف و سرمای سوزان و تجدید حیات طبیعت در بهار و کار در کشتزارها در تابستان و عزیمت خانواده به شهر در پائیز و احساس نیکیتا در برابر تضاد زندگی در محیط دلگشای دشت و کشتزار و محیط خشک شهر، همه با هنرمندی فراوان ترسیم می­گردد.

تولستوی به­ هنگام بازگشت به روسیه رومان گذر از رنجها Khozhdenie po  mukam  را در سه قسمت از 1921 تا 1941 انتشار داد. این رمان دورنمای با شکوهی است از دوران جنگ و انقلاب وهدف آن ترسیم وقایع تاریخی و اوضاع متشنج روسیه و جنگ‌های داخلی و عکس­‌العمل روشنفکران در برابر انقلاب سرخ است و نویسنده در خلال وصف محیط سن­پترزبورگ و فساد و انحطاطی که آن را فرا گرفته، آرزوی خویش را در عدالت اجتاعی عرضه می­دارد و کمال مطلوب میهن­‌پرستان را در تجدید بنای فرهنگی نوین بر ویرانه­‌های فرهنگ قدیم می­داند. و پرده نقاشی گویائی از روسیه زمان جنگ و مردمش پیش چشم­ می­‌گذارد.

کتاب گذر از رنجها از جاذبه فراوان و پیروزی بسیار برخوردار گشت و اثری مهم در ادبیات روسیه بشمار آمد. از آثار معروف آلکسی تولستوی آئلیتا Aelita  (1922) داستانی فرضی و مطایبه آمیز است که ما را به کره مریخ می­برد، جائی که از جانب دستگاه حکومت روسیه عده­ای برای برانگیختن انقلاب اجتماعی به آن اعزام شده­اند. این اثر از سبکی پرشور و هیجان­انگیز بهره­‌مند است. دیگر از داستان‌های فرضی آلکسی تولستوی جعبه اختراعی مهندس گارینا Giperboloyd Inzhera Garina نام دارد که قصه ­ای پرجاذبه و خیال­انگیز است درباره آینده جهان.

علاقه به تاریخ­ نویسی تولستوی را به نوشتن چند اثر تاریخی واداشت که از همه معروفتر پطر اول(پطرکبیر) Petr Perviy  در سه جلد است که بتدریج از 1930 تا 1947 منتشر شد و تجسمی است از دوره گذشته روسیه و قهرمان اصلی آن پطر کبیر، تزار اصلاح­طلب که زندگی شخصی و اراده­اش در نجات دادن کشور از ویرانی، قدرت خستگی ناپذیر کار، بیرحمی نسبت به دشمنان و احترام به کار و کوشش و صحنه‌­های تاریخی و سفر معروف او به اروپا و عزم او در ساختن روسی‌ه­ای به سبک کشورهای اروپائی، همه چنان زنده و گویا وصف شده است که خواننده جامعه روسیه را در حوزه او به چشم می­بیند. این کتاب شاهکار آلکسی تولستوی بشمار آمد.

نمایشنامه تاریخ ایوان مخوف Ivan Grozniy (1945) نیز بر مبنای مدارک و اسناد جامع قرار دارد. این دو اثر تاریخی مقام ادبی آلکسی تولستوی را استحکام بخشید و او را در شمار نویسندگان درجه اول شوروی قرار داد و به او امکان داد تا در کنگره تبلیغاتی در  سراسر اروپا شرکت کند. داستان نان Khleb داستانی تاریخی است که نویسنده در آن استالین را به مناسبت تهیه مقدمات دفاع از شهر تزاریتسین Tasritzin که بعدها استالینگراد نام گرفت، مدح گفته است. از آثار دیگر آلکسی تولستوی داستان‌های شهرهای آبی Golubye Goroda درباره نظام جدید روسیه شوروی و طلای سیاه Chornoe است.

آلکسی تولستوی در 1937 به دستگاه عالی حکومت شوروی راه یافت. در 1938 به دریافت نشان لنین مفتخر شد و سرانجام به عضویت آکادمی علوم درآمد و در 1942 جایزه استالین را بدست آورد و همچنان به تکمیل رمان پطر اول مشغول بود که مرگ او را در ربود. اگر چه آثار تولستوی به سبب اصل و تبار اشرافی نویسنده، مورد تردید منتقدان قرار داشت، بسیار پرخواننده و مرد­م­‌پسند بود.

آلکسی تولستوی در داستانپردازی هنری خاص و کم نظیر داشت و سبکش از روشنی و صراحت برخوردار بود. در جریان جنگ دوم جهانی، آثار او در تبلیغات ضد آلمانی و ادراک میهن­‌پرستی نفوذ فراوان داشت.

به نقل از کتاب فرهنگ ادبیات جهان

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]