تاریخ انتشار خبر: 10 آذر 1395 - ساعت 05:19:55
3کتاب خواندنی پیرامون امام رضا ع

3کتاب خواندنی پیرامون امام رضا ع

شناخت سیره عملی و رفتاری امام رضا (علیه السلام ) راهنمایی روشن، در زندگی پیروان آن حضرت می باشد که در این نوشتار سه کتاب خواندنی پیرامون سیره و زندگانی حضرت معرفی شده است.

1

رضای خدا : پژوهشی جامع در حیات علمی و عملی امام رضا

محمد ابراهیم سراج

نشر نبوی

شناخت سیره عملی و رفتاری امام رضا (علیه السلام ) راهنمایی روشن، در زندگی پیروان آن حضرت می باشد. آن امام در همه‌ی عرصه های زندگی خود بی بدیل و نمونه ی تاریخ زمان خود بودند.

 زهد و عبادت و پارسایی، تواضع؛ توجه به فقرا؛ توجه به حقوق کارگر؛ خواب اندک؛ اهمیت ذکر خدا و توجه به ذکر صلوات؛ توجه بسیار به قرآن کریم و تفکر در آن؛ عفو و گذشت؛ توجه به نماز اول وقت؛ استفاده از لباسهای زیبا و مناسب و... از نمونه های این اخلاق پسندیده است.

 نگارنده در کتاب حاضر به ذکر سیره و سخنان امام رضا (علیه السلام ) در هفت فصل با موضوعاتی همچون؛ فروع دین در بیان آن امام، مجموعه ای دیگر از نکات مهم اقتصادی، اخلاقی و عرفانی، منتخبی از دعاها و مناجاتهای امام رضا (ع)، شمه ای از اشعار آن حضرت، و مروری بر راهنماییهای طبی و بهداشتی امام رضا (ع)را بررسی نموده است.

2

رضا نامه : فرهنگ جامع الفبایی امام رضا

حسین محمدی

نشر مشهور

در این اثر با ارزش، تلاش نگارنده آشناسازی خوانندگان  با شرح حال مختصری از زندگانی امام رضا ( علیه السلام ) و گروهی از فرزندان ایشان است.

نویسنده در رسیدن به این هدف، به ادوار مختلف زندگانی آن حضرت و سیره عملی و رفتاری ایشان، معرفی یاران و اصحاب و همچنین خدمتکاران آن حضرت و راویان مختلفی که از محضر امام علیه السلام بهره برده و راوی روایات آن حضرت بوده اند اشاره کرده است.

یکی از وقایع بسیار مهم در زندگی آن حضرت، هجرت امام از مدینه تا مروراست حضرت در این مسیر آثاری از خود به جای گذاشته که اطلاع از آن مفید و محتوی مطالب ارزنده ای است. تاریخچه کامل بارگاه مطهر ایشان و موارد ارزشمندی از این دست نیز از نگاه مولف پنهان نمانده است. مطالعه این اثر، نمایشی از آثار به جای مانده از حضرت رضا علیه السلام است.

3

حکمتهای رضوی

محمد جواد طبسی

نشر معروف

فرهنگ موضوعی از سخنان کوتاه امام رضا (ع)شامل هزار سخن حکمت آمیز و گهربار از ثامن الحجج علی بن موسی الرضا علیه السلام.

کتاب حاضر، ترجمه فارسی از کتاب «الحکم الرضویه» یا «المعجم الموضوعی لقصار احادیث الامام الرضا علیه السلام» می است.

این اثر، شامل بیش از هزار سخن حکمت آمیز و آموزنده از حضرت امام رضا علیه السلام که از پدران و اجداد و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در موضوع‌های معرفتی، اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی، پزشکی و بهداشتی است.جمع آوری نموده است.

نویسنده، این سخنان را از منابع مختلف روایی گردآوری نموده و در موضوعات گفته شده دسته بندی کرده است. تلاش مترجم بر این بوده که ضمن این که از ارزش علمی کتاب کاسته نشود، متناسب و قابل استفاده برای عموم باشد. به همین علت با موافقت مؤلف، تغییراتی در متن اصلی داده است. با مطالعه این اثر مفید، می توان با تمامی فرمایشات حضرت رضا علیه السلام آشناشد.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]