تاریخ انتشار خبر: 12 آذر 1395 - ساعت 17:01:26
شیوه بزرگان

شیوه بزرگان

«آداب روزانه» از یک طرف می تواند برای خواننده خود الگو سازی کرده تا از این طریق امکان تجربیاتی مشابه برایش مهیا شود؛ سوای این از طرف دیگر می تواند با ارائه اطلاعاتی جالب توجه پاسخی باشد برای کنجکاوی ما نسبت به زندگی چهره هایی نامدار که اغلب از محبوبیت برخوردارند.

«آداب روزانه»
نوشته:  میسن کاری
ترجمه: مریم مومنی
ناشر: ماهی، چاپ سوم 1395
294 صفحه،  20000 تومان

کتاب خواندن آنقدر کم در زندگی مردم این روزگار اتفاق می افتد که  رسانه ها مدام از آن حرف می زنند، از ضرورت ها و از فواید آن می گویند و آنقدر روی آن تاکید می کنند که این جماعت گریزان از خواندن باور کنند که کتاب خواندن هم یکی از واجبات زندگی است. کسی را که با زور نمی توان کتابخوان کرد، اما شاید با تایید و تکرار اهمیت آن بتوان وادار به خواندن کرد!

اما جای آن چیزی که در این حرفها و توصیه ها خالی ست پرداختن به لذت کتابخوانی است.  به نظر من بیشتر از آنکه ضرورت کسی را کتابخوان بکند، این لذت کتاب خواندن است که می تواند به تدریج باعث به وجود آوردن عادت کتاب خواندن کند و این عادت می تواند خود را با ضرورت کتاب خواندن هم وفق بدهد.

اما این ماجرا چه ربطی به کتاب آداب روزانه دارد؟ خیلی ساده! کتاب عادات روزانه می تواند دوباره لذت کتاب خواندن را برای خواننده زنده کند، حتی مخاطبی که دیگر مرحله کتاب خواندن برای سرگرمی را گذرانده است و با درک اهمیت و ارزش کتابخوانی به این کار می پردازد. این یکی از بارز ترین ویژگی های این کتاب است؛ از محتوایی برخوردار است که  به درد می خورد و خواندنش لذت بخش است.

اما چرا خواندن این کتاب لذت بخش است؟ ما کتابی داریم که به زندگی آدمهایی شناخته شده می پردازد. آدمهای معروفی که اسم آنها را بسیار شنیده ایم و خیلی از ما علاقمند به داشتن اطلاعات درباره آنها هستیم. اما آنها جزو ستاره های حوزه های عامه پسند نیستند، آنها هنرمندان و نویسندگانی   دارای شهرت در حوزه اندیشه و  هنر نخبه پسند  هستند.  کنجکاوی ما درباره زندگی آنها می تواند حاصل تلاش ما برای پیدا کردن الگوهای درستی برای رسیدن به موفقیت های واقعی باشد.

آداب روزانه به زندگی صد و شصت و یک چهره معروف جهان هنر و ادبیات می پردازد که در طول زندگی خودشان کارهای بزرگ و خلاقانه کرده اند. «میسن کاری» نویسنده کتاب به سراغ زندگی نامه ها، گفتگوها، نامه ها، خاطرات و منابع گوناگونی رفته است و از دل آنها خلق و خو و عادات و برنامه های کاری این نویسندگان و هنرمندان را بیرون کشیده و در قالب کتابی خواندنی تالیف و تنظیم کرده است. ما در این کتاب می بینیم چطور داشتن برنامه به برخی از نویسندگان کمک کرده تا با وجود شرایط دشوار زندگی از عهده انجام کارهایی بزرگ برآیند.

این همان کاری است که مترجم ، هنگام ترجمه کتاب و یا نویسنده کتاب هنگام نوشتن آن انجام داده «یک سال و نیم هر روز هفته صبح ها ساعت پنج ونیم بیدار می شدم مسواک می زدم، فنجانی قهوه درست می کردم و می نشستم به نوشتن که چطور برخی از بزرگترین مغزهای متفکر چهار قرن اخیر دقیقا همین کار را انجام می دادند. یعنی از روزشان چطور استفاده می کردند که بیشترین بازده رو داشته باشد.»

میسن کاری، نویسنده کتاب حاضر، زمانی این نوشته ها را در وبلاگش منتشر می کرد، با این تفاوت که آنچه در وبلاگش منتشر کرده هم از منابع محدودتری بوده و هم اینکه شکل پرورش نیافته این اطلاعات بود، اما او برای بدل ساختن یافته هایش به این کتاب نه تنها منابع بیشتری را مورد استفاده قرار داده بلکه  آنها به شکلی یکدست تر تنظیم و پرورش داده است.

در شکل نهایی ما با کتابی رو به رو هستیم که اطلاعات مربوط به زندگی و نحوه برنامه ریزی و کار صد و شصت و یک چهره معروف هنر و ادبیات و ... پرداخته است. ژرژ سیمنون، ویلیام فاکنر، ارنست همینگوی، پاتریشیا های اسمیت، سیمون دوبووار، فدریکو فلینی، لودویگ فن بتهوون، جین آستین، بنجامین فرانکلین، کارل مارکس، هاروکی موراکی، رنه دکارت، پیوتر چایکوفسکی، ولادیمیر ناباکوف، جورج اورول،آیزاک آسیموف، سال بلو، آلیس مونرو، هنری میلر، فرانتس کافکا، چالز داروین، کانت، هنری جیمز و... از جمله برخی از این چهره ها هستند که در میان آنها، ادیب، نقاش، موسیقی دان، مجسمه ساز، دانشمند، فیلسوف و... دیده می شود.    

ما با دقت و تعمق در این کتاب می توانیم به دریافت ها و نکات جالب و در عین حال سودمندی برسیم. برای مثال این چهره ها تا چه اندازه خرافی بوده اند، چه تعداد از آنها اعتیاد داشته اند و یا برای نوشتن به محرک های مخدر وابسته بوده اند، ازدواج در میان آنها چه جایگاهی داشته  است و یا درباره عادات نوشتن آنها کسب اطلاع می کنیم و....   

«آداب روزانه» از یک طرف می تواند برای خواننده خود الگو سازی کرده تا از این طریق امکان تجربیاتی مشابه برایش مهیا شود؛ سوای این از طرف دیگر می تواند با ارائه اطلاعاتی جالب توجه پاسخی باشد برای کنجکاوی ما نسبت به زندگی چهره هایی نامدار که اغلب از محبوبیت برخوردارند.

نثر کتاب ساده است و از ترجمه ای بسیار روان برخوردار است به همین خاطر مخاطب اثری خوشخوان را در اختیار دارد که در بیش از صد و شصت بند کوتاه نوشته شده و به نکات جذاب و خواندنی درباره شخصیت هایی شناخته و محبوب می پردازد و این یعنی کتابی جذاب، که هم آموزنده است و هم سرگرم کننده و مهمتر از همه اینکه لذت کتاب خواندن را به ما هدیه می کند.

گفتنی ست از این کتاب دو ترجمه دیگر نیز در بازار هست؛ اما کیفیت برگردان مریم مومنی از کتاب حاضر در سطحی است که مخاطب نیازی برای پیدا کردن ترجمه بهتر احساس نمی کند.

به نقل از الف

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]