تاریخ انتشار خبر: 30 آذر 1395 - ساعت 15:48:05
او هنری

او هنری

او هنری نیز مانند بسیاری از طنزنویسان بزرگ، حزن و ملال خود را در نقابی از نکته­‌سنجی و بذله گوئی می‌‌پوشاند، در حالی که اشخاص داستان‌هایش از بشر واقعی حکایت می­‌کنند، در لفاف قصه­‌های رؤیائی و خیال انگیز پیچیده می­شوند.

او هنری O’Henry نام مستعار، (نام واقعی ویلیام سیدنی پورتر William Sydney Porter ) نویسنده امریکائی (1862-1910) او هنری فرزند پزشکی بود ساکن کارولینای شمالی. در پانزده سالگی مدرسه ر ا ترک کرد و مدت پنج سال در درمانگاه پدر و داروخانه عمویش به کار اشتغال یافت و  از نوجوانی استعداد خود را در هنر نویسندگی آشکار کرد.

در 1882 به تکزاس رفت، دوسال در مزرعه­‌ای بسر برد و کمی زبان فرانسوی و آلمانی و اسپانیائی آموخت و کار نوشتن را آغاز کرد. از 1885 تا 1894 به شغل‌های گوناگون مانند حسابداری و صندوقداری بانک اشتغال یافت، سپس با روزنامه فری پرس Free Presse که در دیترویت Detroit انتشار می­یافت، در روزنامه دبلی پست Daily Post ستون وقایع را به عهده گرفت و در 1896 به اتهام سرقت از بانکی که در آن کار می­‌کرد، به دادگاه احضار شد. ظاهراً از این اتهام تبرئه می­شد، اما به سبب هراسی که یافته بود، به امریکای جنوبی گریخت و تا 1898 در آنجا ماند و همینکه به علت بیماری همسر به میهن بازگشت، به­ دادگاه احضار شد. این بار به پنج سال زندان محکوم گشت که به سبب رفتار پسندیده­‌اش به سه سال و نیم تقلیل یافت.

او هنری در زندان داستان‌های مختلفی با نام‌های مستعار انتشار داد و پس از آزادی در 1902 در نیویورک ساکن شد و داستان‌های متعددی که غالب آنها از مشاهدات و تجربه­‌های او در این شهر بزرگ مایه گرفته بود، انتشار داد که او را به شهرت رساند.

او هنری در حدود ششصد داستان کوتاه نوشت که ابتدا در مجله­‌های گوناگون منتشر می­شد و هرسال تا هنگام مرگ یک یا دو جلد از مجموعه داستان‌های کوتاه او هنری مجموعه چهار میلیون The Four Million  در 1899 منتشر شد که از مشهورترین مجموعه داستان‌های او بشمار آمد و مقصود چهار میلیون مردم ساکن شهر نیویورک است در پنجاه سال قبل. در داستان‌های این مجموعه روابط خانوادگی زن و شوهرها به صورت‌های گوناگون وصف شده است و از همه تأثرانگیزتر داستان هدیه شب عید است. زن و شوهر جوانی در شب عید عزیزترین چیزها را از دست می­‌دهند تا برای یکدیگر هدیه­‌ای بخرند، زن گیسوان زیبای خود را می­‌فروشد تا زنجیری برای ساعت شوهر بخرد و شوهر ساعت را می­‌فروشد تا برای گیسوان زیبای زن خود شانه فراهم کند. بعضی از داستان‌ها نیز کشمکشهای مداوم زن وشوهر را نشان می­‌دهد و بعضی حالت شاعرانه زیبائی را نمودار می­‌سازد.

مجموعه داستان چراغ آراسته The Trimmed Lamp (1902) به طور کامل استعداد طنزنویسی او هنری را آشکار ساخت. دل باختر Heart of the West (1912) بی‌شک بهترین مجموعه داستان او هنری بشمار می­‌آید که در آن قریحه طنزنویسی، احساس و گویائی، همراه با نبوغ و قدرت ابداع،  اثری دلنشین و پرجاذبه پدید آورده است که گوشه­‌هائی نیز از زندگی شخصی او را آشکار می­‌سازد.

او هنری بعضی از موضوعه‌ای خانوادگی را در این داستان‌ها به مسخره کشیده و با طنزی بدیع و بنحوی صادقانه لحن گفتگوی مردم امریکا را قبل از جنگ نشان داده است. از مجموعه داستان‌های دیگر او هنری این مجموعه‌هاست: کلمها و شاهان Cabbages and Kings (1904)، صدای شهر The Voice of the City (1908) ، جاده­‌های سرنوشت Roads of Destiny (1909) ، شش‌ها و هفت‌ها Sixes and Sevens (1911) و مانند آن. در 1937 آثار کامل او هنری The Complete Works of O.H.  و در 1945 بهترین داستان‌های کوتاه او هنری  Best Short Stories of O.H.  بچاپ رسید.

او هنری از بیماری سل در بیمارستان درگذشت. وی در ادبیات امریکا نوعی داستان کوتاه وارد کرد که در آنها گره‌ها و دسیسه­‌ها در پایان داستان بطرزی غافلگیرانه و غیر منتظر گشوده می­‌شود. در داستان‌های او هنری مطایبه، طنز، مزاح و خوش طبعی و پایان رندانه بر زمینه احساس و مهر و عطوفت قرار گرفته است با تجزیه و تحلیلی دقیق از قلبها و با لطفی شاعرانه.

او هنری نیز مانند بسیاری از طنزنویسان بزرگ، حزن و ملال خود را در نقابی از نکته­‌سنجی و بذله گوئی می‌‌پوشاند، در حالی که اشخاص داستان‌هایش از بشر واقعی حکایت می­‌کنند، در لفاف قصه­‌های رؤیائی و خیال انگیز پیچیده می­شوند. انجمن علم و هنر، جایزه­‌ای به نام او هنری برقرار کرد که هر سال به بهترین داستان‌های کوتاه امریکائی تعلق می­گیرد. از بسیاری از داستان‌های وی فیلم سینمائی ساخته شده است.

به نقل از کتاب فرهنگ ادبیات جهان

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]