تاریخ انتشار خبر: 05 دي 1395 - ساعت 15:50:38
انتشار اسنادی از طیب حاج‌رضایی برای نخستین بار

انتشار اسنادی از طیب حاج‌رضایی برای نخستین بار

کتاب «رادمرد» که با زبانی ساده و روان به زندگی سیاسی و اجتماعی شهید طیب حاج رضایی می‌پردازد٬ توسط موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

کتاب «رادمرد» که با زبانی ساده و روان به زندگی سیاسی و اجتماعی شهید طیب حاج رضایی می‌پردازد٬ توسط موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

این کتاب در قالب «دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان» با شمارگان 2500 نسخه در 156 صفحه  با قیمت 5000 تومان توسط علی اکبر مسگر و مجتبی غفوری تألیف شده است و از امروز (یکشنبه) روانه بازار کتاب شد.

در مقدمه کتاب آمده است: مردانگی و جوانمردی از خصلت‌های ارزشمند انسانی است که در فرهنگ ایرانی ریشه کهنی دارد. یکی از عوامل زایش و پرورش آن خصلت، زورخانه بوده و هست که این آیین را باید در فرد بپروراند و تقویت نماید؛ جایی که قدرت بدنی و شجاعت و سلامت روحی ورزشکار شانه به شانه هم می بالد. در تاریخ ایران، جماعتی بسیار دعوی صفت پهلوانی داشته اند و گاهی نهادی اجتماعی به پا ساخته اند، اما صحت و سقم ادعای آنان را برگ‌های پرشمار این تاریخ باز می نمایاند. عیّاران، شاطران، باباشمل ها، داش مشدی ها و لوطیان و ...از این مدعیانند.

طیب حاج رضایی از این دسته افراد بود. وی ضمن رعایت مرام لوطی گری و برگزاری مراسم سینه زنی و دسته گردانی- که در این اقدام شهره شهر بود- به تزیین طاق نماهای تکیه‌های محلات در ایام محرم می‌پرداخت. عشق و علاقه وی به امام حسین (ع) و اهل بیت علیهم السلام باعث شد پس از گذراندن دوره جاهلیت و دفاع از مزدوران رژیم پهلوی دوم، راه درست را پیدا کند و با نهضت امام خمینی(ره) همراه شود. وقتی مزدوران رژیم از وی خواستند علیه امام خمینی (ره) در دادگاه شهادت دهد و ادعا کند که از ایشان پول گرفته تا در قیام خونین 15 خرداد سال 1342 شرکت کند، زیر بار نرفت و همین باعث شکنجه و در نهایت شهادت وی گردید. او حرّ زمان بود.

کتاب پیش رو با زبانی ساده و روان به زندگی سیاسی و اجتماعی طیب حاج رضایی پرداخته است.

کتاب «راد مرد» در 3 فصل زندگینامه طیب حاج رضایی را به رشته تحریر درآمده است. در فصل اول با عنوان "طیب در اجتماع"، دوران کودکی، نوجوانی، جوانی، محله‌های تهران، فعالیت‌های اجتماعی، مردم‌داری طیب، ازدواج، تبعید، مراسم‌های محرم، ویژگی‌های مذهبی، خصوصیات اجتماعی، جمع دوستان، خصوصیات ظاهری، کانون خانواده، خیل دشمنان مورد بررسی قرار گرفته است.

فصل دوم نیز با عنوان «در عرصه سیاست» شامل عنوان‌های «واقعه نهم اسفند»، «محرم 1342»، «قیام 15 خرداد 1342»، «مدیریت تظاهرات»، «سرکوب قیام مردم»، «دستگیری»، «بازجویی»، «درخواست عفو جهت آزادی طیب حاج رضایی»، «شهادت طیب»، «واکنش‌ها به اعدام طیب»، «مجلس ختم شهید طیب حاج رضایی» و «وصیّت‌نامه شهید طیب حاج رضایی» است.

در فصل سوم نیز ارتباط طیب حاج رضایی با روحانیون مورد بررسی قرار گرفته است و مولف در این فصل با واکاوی «رابطه طیب با امام خمینی (ره)»، «ارتباط طیب با آیت‌الله کاشانی»، «علاقه طیب به امام خمینی (ره)» و «حاج اسماعیل رضایی» به شرحی از زندگینامه این شهید می‌پردازد.

در پایان کتاب نیز اسناد و تصاویری از شهید طیب حاج رضایی به چاپ رسیده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]