تاریخ انتشار خبر: 07 دي 1395 - ساعت 15:17:49
تأملی در نهضت عاشورا

تأملی در نهضت عاشورا

نظام‌های سیاسی از زمان رسول‌ خدا تا حکومت معاویه مورد بررسی قرار گرفته و نظام نبوی ولایی، نظام خلافت و نظام سلطنتی ـ خلافتی سه نوع نظام سیاسی است که نویسنده آن‌ها را بررسی کرده است.

تأملی در نهضت عاشورا

نشر علم

رسول جعفریان

در نخستین بخش این کتاب، به معرفی کهن‌ترین و مهم‌ترین متون تاریخی مربوط به تاریخ عاشورا پرداخته‌ شده.

فصل دوم این کتاب با عنوان «زمینه‌های قیام کربلا» آغاز شده است که در آن وضعیت قریش و جناح‌های داخلی آن تا کربلا مورد تحلیل قرار گرفته است و در ادامه نحوه‌های برخورد با دین اسلام پس از رحلت رسول‌الله مورد تحقیق قرار گرفته شده.

در این فصل نظام‌های سیاسی از زمان رسول‌ خدا تا حکومت معاویه مورد بررسی قرار گرفته و نظام نبوی ولایی، نظام خلافت و نظام سلطنتی ـ خلافتی سه نوع نظام سیاسی است که نویسنده آن‌ها را مورد بررسی قرار داده.

برخورد امام علی و آل علی علیهم السلام با مشکلات و دشواری‌ها، چگونگی عقاید عامه مردم در مناطق مختلف، راه‌های منحرف کردن عامه مردم توسط امویان، چگونگی امر تحریف دین در این دوره، عناوین بخش‌هایی است که در این فصل مورد تأمل قرار گرفته است.

گزارش تاریخی رویداد کربلا، اربعین امام حسین، حکمت شهادت امام حسین، آثار نهضت ایشان از عناوین دیگر این فصل‌هاست. در ادامه کتاب «کامل الزیارات ابن قولویه» ارزیابی شده و در نهایت ابعاد شعاری و شکلی نهضت امام حسین علیه السلام، بررسی تاریخی عزاداری اهل سنت برای امام حسین، تحریفات عاشورا و بررسی روضةالشهداء ملاحسین کاشفی مورد ارزیابی قرار گرفته است.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]