تاریخ انتشار خبر: 13 دي 1395 - ساعت 15:32:18
روایت ترور محمدرضا پهلوی در «شاه‌کُشی»

روایت ترور محمدرضا پهلوی در «شاه‌کُشی»

نویسنده رمان «برکت» گفت: داستان رمان «شاه کُشی» درباره انقلاب است و به ماجرای انتقام یک پسر قمی که پدرش را در سال ۴۲ در ماجرای فیضیه از دست داده می‌پردازد.

ابراهیم اکبری دیزگاه نویسنده کاندیدای جایزه ادبی جلال آل‌احمد از انتشار تازه‌ترین رمانش خبر داد و گفت: رمان «شاه کُشی» آماده چاپ شده و پس از نهایی شدن جلد کتاب، چاپ و روانه بازار کتاب می‌شود.

وی با اشاره به داستان این کتاب گفت: داستان درباره انقلاب است و به ماجرای انتقام یک پسر قمی که پدرش را در سال 42 در ماجرای فیضیه از دست داده می‌پردازد. این پسر تاریخ خوانده و می‌خواهد در جشن‌های 2500 ساله شاه را در تخت جمشید ترور کند. او از طریق دایی خود که مسئول حفاظت آنجا است به آنجا راه پیدا می‌کند و به آنجا می‌رود و در این مسیر یک سری اتفاقات می‌افتد. در این اثر تصویری از خانواده‌ای که در دیکتاتوری محمدرضا پهلوی زندگی می‌کرده‌اند و از هم پاشیده را به تصویر در آوردم در واقع این رمان مرثیه‌ای برای زیستن در حکومت پهلوی است.

اکبری دیزگاه گفت: این رمان حدود 247 صفحه است. در «شاه کشی» بنا نداشتم مانند دیگران به مسئله نگاه کنم و شخصیت اصلی به خاطر دیکتاتوری که روی سرش آوار شده دچار منگی است و خواستم این منگی را نشان دهم.

نویسنده رمان «برکت» که نامزد جایزه شهید غنی‌پور هم شده است در ادامه گفت: این کتاب در ممیزی یک جمله کلیدی‌اش را از دست داد. جمله‌ای که از تورات نقل کرده بودم و دیدم امام خمینی(ره) هم در سال 47 به آن اشاره کرده است. امام می‌فرمایند: «این جشن‌ها ادای دین به یهودی‌ها است» در تورات هم کوروش را بزرگ داشته‌اند و جمله‌ای با محوریت کوروش در این رمان آمده بود که از کتاب حذف شد. حتی برای مشورت این کتاب سراغ آیت‌الله حائری شیرازی رفتم و ایشان هم به من گفت برو تورات بخوان تا متوجه ریشه این جشن‌ها شوی. در زمینه ممیزی مشکلی نداشتم مگر در چند مورد که محدود به چند کلمه می‌شود، که اصلی‌ترین آن همین بود که گفتم.

بر اساس این گزارش، رمان «شاه‌کشی» نوشته ابراهیم اکبری دیزگاه بزودی از طریق انتشارات شهرستان ادب منتشر خواهد شد.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]